Autor Zpráva
canga
Profil
Mohl by mi někdo poradit jakou klavesovou zkratku má křížek a znaky { a }??? Moc děkuji!
DJ Miky
Profil
× = ALT + 0215
{ = ALT + 0123
} = ALT + 0125
Str4wberry
Profil
Odpovídám canga:
Stačilo by trochu hledat.

Nebo:
{ — Pravý ALT + B
} — Pravý ALT + N
# — Pravý ALT + X
× — Pravý ALT + )

Tímto postupem je možné napsat i další znaky na české klávesnici.
canga
Profil
no nejak mi to nejde... a ten křížken jsem myslela mřížku...
Nox
Profil
pro písmena to musí být pravý ALT (Alt Gr), pro čísla levý
canga
Profil
moc díky!
Joker
Profil
Jen doplním, že na české klávesnici obvykle kombinace pravý Alt (Alt Gr) + něco napíše to, co je pod stejnou klávesou na anglické klávesnici.
Například:
Alt Gr + ? = <,
Alt Gr + . = >,
Alt Gr + ě = @
Alt Gr + ú = [
Alt Gr + š = #

a podobně.

Když jsme u tématu psaní znaků, tady v Ubuntu mě rozčiluje jedna věc, že na anglickém rozložení klávesnice vůbec nemám zpětné lomítko O_o (na české funguje normálně Alt Gr + přehláska, tzn. zpětné lomítko z anglické, ale po přepnutí to anglického rozložení ta klávesa píše pořád přehlásku... a navíc nefunguje ani to Alt Gr). Neví někdo, jak to vyřešit?
Jo, mimochodem, nevíte, jestli je v Linuxu zadávání znaků podobně jako Alt + kód znaku z Windows a jak se to dělá?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
na české klávesnici obvykle kombinace pravý Alt (Alt Gr) + něco napíše to, co je pod stejnou klávesou na anglické klávesnici
Platí pouze pro českou QWERTY. Na QWERTZ jsou zkratky s pravým Altem jinak, viz Str4wberryho výčet.
Bubák
Profil
Pro zajímavost Linux/KDE, česká QWERTZ:
× (krát) — Pravý ALT + Shift + )
#{}<> jako we windowsech.
Jestli je to tak v "jiných Linuxech", nebo při jiném rozložení klávesnice, nevím.
Joker
Profil
Chamurappi
Platí pouze pro českou QWERTY.
Aha... já jinou snad nikdy nepoužíval, z české QWERTZ bych se asi zbláznil :-)
Aleš Janda
Profil
Jo, mimochodem, nevíte, jestli je v Linuxu zadávání znaků podobně jako Alt + kód znaku z Windows a jak se to dělá?

Viz http://forum.fedora.cz/read.php?1,4376,4376
Je to trochu větší divočina než ve Windows, ale zase lze vkládat znaky z celého rozsahu Unicode, ne jen do 255.
Joker
Profil
Aleš Janda
Aha, takže ctrl+shift a pak U a kód znaku... doufám, že to půjde i v Ubuntu
Aleš Janda
Profil
Joker
I v Ubuntu to takhle funguje.
Joker
Profil
Aleš Janda
No fakt, funguje :-)
Takže doplním, v Linuxu se dá # napsat i jako: ctrl + shift + u0023, i když ne úplně všude (třeba v Opeře to nejde)
Aleš Janda
Profil
v Linuxu se dá # napsat i jako: ctrl + shift + u0023, i když ne úplně všude (třeba v Opeře to nejde)

Protože Opera "sežere" už to 'u'. Nevím jak ji to odnaučit. Jinak ta hodnota se zadává v hexa, na Windows normálně v desetinné soustavě.
Jáchym Toušek
Profil
Ahoj, mám ubuntu 8.04, štve mě, že znaky jako <>$|\ atd. se musí prát přes pravý alt, např pro > "pravý alt+." ale ve winech funguje i "ctrl+levý alt+." což pro mě bylo pohodlnější, - nebo spíš jsem dříve věděl o tom že se to píše s ctrl alt a nevěděl jsem že stačí pravý alt, proto jsem si na to zvyknul a ted se to na linuxu nemohu odnaučit, takže se ptám, jak nastavím aby se ctrl+alt chovalo stejně jako pravý alt tzn stejně jako ve winech?
Měsíček
Profil
Jáchyme být tebou tak bych se i přes veškerý odpor k pravému altu snažil na něj zvyknout, má totiž jednu výhodu funguje jak na [L] tak i na [W] .. levý pouze na [W], mně to také chvilku trvalo, ale za tuto výhodu to stojí.
Joker
Profil
Jáchym Toušek
Podle mého názoru je lepší ten pravý alt, protože většina těch znaků se pak dá napsat jednou rukou.
Přemapovat by to asi šlo, ale teď nevím, jak.
Jáchym Toušek
Profil
jednou rukou se nedá napsat asi tak polovina těch důležitých např. #&@~\| přičemž &|\ jsou pro mě nejdůležitější kvůli programování, a právě tyto znaky jsem s oblibou psal jednou rukou, na pravý alt si bohužel ne a ne zvyknout :D
Lili
Profil *
okopírujete si ho v Jak napsat křížek „#“ a {}?*...
imploder
Profil
Mně v CentOsu nejdou psát složené závorky na české klávesnici klasicky přes [Alt+Shift+ú]. V terminálu to myslím šlo, ale v okýnkách se místo toho píše jakýsi křížek a tečky. Nevíte, čím může být něco takového způsobeno a jak to spravit, aby se psaly všechny znaky na české klávesnici normálně?
Nikush
Profil *
Joker

Když jsme u tématu psaní znaků, tady v Ubuntu mě rozčiluje jedna věc, že na anglickém rozložení klávesnice vůbec nemám zpětné lomítko O_o (na české funguje normálně Alt Gr + přehláska, tzn. zpětné lomítko z anglické, ale po přepnutí to anglického rozložení ta klávesa píše pořád přehlásku... a navíc nefunguje ani to Alt Gr). Neví někdo, jak to vyřešit?

to máš nějaký divný... mě to normálně funguje
AltGr + q = \
ale když jsem dala AltGr + š = ^ a klávesnici mám nastavenou ceskou
tak nwm ty klávesnice si dělaj co chtěj xD
panther
Profil
Nikush
nevím, jestli je nutné reagovat na půl roku staré příspěvky v rok starém tématu ;-)
stana
Profil *
chtel by jsem napsat krizek ale ten na umrtí je na nej take nejaka zkratka ?
Taurus
Profil
http://www.jakpsatweb.cz/html/entity-vsechny.html
Chamurappi
Profil
Reaguji na stanu:
Alt + 0134.
vencl
Profil *
nejde mi napsat křížek!!!!!!!
jenikkozak
Profil
vencl:
Naštěstí vykřičníky ti jdou.
Levý Alt + 35 třeba nebo pravý Alt a X.
Tori
Profil
Joker:
Nevím, jak v Ubuntu, ale v SUSE mám na pravý Ctrl nastavený "výběr třetí úrovně" (přes YAST, odpovídající příkaz bohužel neznám). V anglické klávesnici to nedělá nic, v české se to chová asi takhle:
RCtrl + písmena = totéž jako AltGr.
RCtrl + ěščřž = totéž jako na angl.klávesnici se Shiftem, tedy místo š dostanu #.
RCtrl + Shift + ěščř = diakritika (čárka, tilda, kroužek, dvojtečky i dvojčárky apod.)

Á, pardon, nekoukla jsem se, že to už je archivní vlákno.
Petr ZZZ
Profil
vencl:
nejde mi napsat křížek!
&#134; .....

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0