« 1 2
Autor Zpráva
Joe
Profil *
Par dni som bol mimo netu.

pEeLL
Myslim, ze som v tej istej situacii ako ty na zaciatku.
Ja osobne mam radsej prax ako teoriu a preto som chcel aby Timy napisal kod.

Chcem podakovat kazdemu, kto prispel do tohto fora, ale tiez tu vlastne mam len vymenu nazorov medzi vami a ja som stale na tom istom.

pEeLL
Tiez spominas prakticke ukazky, ale ani jednu tu nevidim.

Cele jakpsatweb forum je super napad, len skoda, ze je tu niekedy prilis vela schopnych ludi.
Sam viem, ake je niekedy tazke vysvetlit niekomu uplnu hlupost z oblasti PC-ciek (HW,SW, PHP...), ked uz clovek vie co robi, ale potom vlastne kazdy zabuda, ze tiez zacinal.

A aj v prikladoch nestaci len napisat
... newclass ...

$this-> ...
....
...
...

Lebo to chape len ten, kto to napisal a vsetci maniacki, co uz vedia o co ide, ale my zaciatocnici sme v ...

:o)
suky
Profil
Joe
Presne jak pises, je to slozite vysvetlit, ale ja mam trpelivosti dost! Pochop, nelze ti ukazat pouziti v praxi neceho, o cem nemas tuseni. Objektove orientovane programovani je postup (odehravajici se v tve hlave, pozdeji na papire nebo v CASE nastroji a AZ nakonec v nejakem editoru kodu). Pokud bych ti ukazal ukazku nejakeho kodu, je to jako kdybych ti rekl vysledek nejakeho prikladu, ale nerekl ti, jak se pocita. OOP se tedy neda ukazat na priklade, protoze i v takovem priklade se OOP jevi jen jako teoreticka rovina, o ktere pouze smyslime a snazime se ji nejakym zpusobem zobrazit (CASE nastroje, papir, kod,...). OOP tedy neni psani kodu! (I kdyz cast OOP - implementace je samozrejme pozdeji nezbytnou cinnosti!) To je dulezite si uvedomit!

Nemuzeme ti tu v diskuzi vysvetlit, co je OOP, nejde to a nemuzes to po nas snad ani chtit. Jak uz jsem psal na zacatku, porid si knihu P.1, zjistis s ceho se OOP sklada a mozna, pokud se casto nebudes pokouset prevadet latku na kod v PHP, se naucis i objektove premyslet. Samozrejme ze studijni doba OOP neni 5 dni!
Timy
Profil
Tak jsem to teda přepsal do PHP. Ale je to jen tak narychlo, navíc v PHP normálně nepíšu, takže to určitě nebude dokonalé.
joe
Profil
suky
Pokud bych ti ukazal ukazku nejakeho kodu, je to jako kdybych ti rekl vysledek nejakeho prikladu, ale nerekl ti, jak se pocita.

Podle mě ne, protože když mu ukážeš kód, zároveň mu ukážeš i postup a to je rozdíl, než kdybys mu ukázal jen výsledek nějakého příkladu bez postupu.

Měsíček
Myslet v OOP != znát syntaxi OOP v určitém jazyku (PHP, C++) ..
.
.
Čtením knih, specifikací a pošilháváním do kódu jiných zkušenějších lidí ;-)

Proto je dobré koukat na jednodušší kódy a z toho se učit, než začínat jenom teorií a pak pokračovat praxí...


Joe
Dobrej nick :)
Co by jsi chtěl vědět o OOP třeba?
Měsíček
Profil
"Proto je dobré koukat na jednodušší kódy a z toho se učit, než začínat jenom teorií a pak pokračovat praxí... "

Taky nevylučuji, že je to inviduální.
suky
Profil
joe
Podle mě ne, protože když mu ukážeš kód, zároveň mu ukážeš i postup
Coze? Ty mu ukazes kus kodu, ze ktereho pochopi:

- nejake pozadavky na urcity problem
- analyzu
- navrh
- a samotnou implementaci?

Pokud si ten zbytek krome implementace domysli, tak to pak jo...
joe
Profil
Měsíček
To patřilo spíš pro sukyho :-)

suky
Ale prosim tě, se hned nevztekej. Samozřejmě nikomu neukážeš jednu jedinou část kódu, ze kterého se všechno pochopí. Jen jsem tím myslel, že když mu ukážeš nějaký jednoduchý kód OOP, který si postupně projde a sám zjistí jak je to udělané a propojené... Jestli třeba tobě dělá líp, když si nejdřív několik měsíců čteš o OOP různý knihy a pak to začneš programovat, tak prosím.
suky
Profil
joe
Vsak jo, psal jsem na predchozi strance, ze zalezi na hloubce, ktere chce Joe dosahnout. Delsim zkoumanim kodu sice bude schopen OOP nejak pouzit, ale my nevime jestli spravne a jestli ucelne. Pokud se OOP chce opravdu NAUCIT, bude muset nejakou tu knihu precist a v tom bys se mnou ale souhlasit mel.
joe
Profil
suky
To ano, ale jen pokud se do toho chce dostat opravdu pořádně, tak by o tom něco měl číst. Ale pokud to potřebuje jen na nějaké svoje weby (to bych řekl spíš), bohatě mu stačí na pochopení pár příkladů z praxe. Na tohle se mi teorie zdá být zbytečná. (I když na takové případy podle mě nemá cenu OOP ani používat, bohužel teď tak musim udlat práci do školy, mi připomíná abych s tím začal :-)).
Jinak nemyslel jsem nic ve zlém samozřejmě, ty se v tom určitě vyznáš tak, jak potřebuješ a já taky :-) Jen mi nepřišlo vhodné radit učit se nejdřív teorii, bez příkladů. Já když bych se to učil, tak bych to vzal všechno při jednom... Ale první stranu jsem nečetl moc pozorně, přiznávám.
suky
Profil
joe
I když na takové případy podle mě nemá cenu OOP ani používat
Prave na to jsem narazel ;) OOP je pekna vec, ale poslouzi jen az kdyz se umi.
joe
Profil
suky
Možná poslouží, možná ne. Sám si odpověz, jestli bys na nějaké stránky, o kterých víš, že nebudou příliš rozšiřitelné použil objektový přístup nebo procedurální a co by bylo rychlejší. Ale protože už v tom "děláš", asi bys volil OOP :) Někdo by volil spíš jenom funkce a někdo - třeba já - by to splácal nějak dohromady :) Ale protože se v mých webech nikdo nešťourá, tak to tak nějak kombinuju a vím kde co hledat...
Ale zpět k tématu, záleží na tom, do jaké hloubky se chce autor diskuze zabývat OOP.
suky
Profil
joe
příliš rozšiřitelné “ + „co by bylo rychlejší
Tak presne kompromis mezi temito dvema pozadavky je treba nad pouzitim OOP v nejakem serverovem programovacim jazyku (at uz PHP nebo i jinych) opravdu zapremyslet. Pokud dotazujici neplanuje s OOP pokracovat (treba i do jinych jazyku) nebo pracovat na nejakem velmi rozsahlem webu, tak samozrejme nema cenu se ho ucit a postaci porozumnet syntaxi z nejakeho prikladu.

záleží na tom, do jaké hloubky se chce autor diskuze zabývat OOP.
Presne tak. Ale kdyz se nad tim zamyslis, tak si to dotazujici nemuze jednoznacne urcit. Predstav si situaci. Mas rad micove hry, prihlasis se tedy na krouzek volejbalu, ale nemuzes vedet jak te jednou bude bavit a jestli se nestanes reprezentatem republiky :o) Takze kdyz prijdes na ten krouzek, trener ti pravidla, techniku a taktiku proste zacne vysvetlovat. Je na tobe jestli tam budes chodit dal a jestli ti to bude neco prinaset.

Ja by som bol rad, keby ste mi mohli poradit co najlepsiu knihu na vyuku PHP a OOP v PHP a to asi uz nie pre zaciatocnikov.
Jelikoz Joe o knize uz v prvnim dotazu mluvil, prece jen bych mu (uz po treti) doporucil P.1.
Joe
Profil *
joe
Ten nick pouzivam uz roky (original s malim "j", ale to uz mas ty). Vzdy som to ocenil hlavne v znakovo obmedzenych SMS-kach.

Moja historia:

1. pravda - nemam nic proti citaniu, ale skor uznavam elektronicku podobu knih, dokumentov, fotiek ... . Knihu P.1. by som si rad kupil, ale uz som dlhsiu dobu v UK, kde sa CZ alebo SK verzia tazko zhana (ale to som uz tusim pisal). Anglicky dokazem kecat skoro o com kolvek, ale ucit sa nieco, o com nemam tusenia, je predsa len lepsie v jazykoch, ktore su mi blizsie.

2. pravda - ked som v case Didaktikov, atariciek a commodorov (dufam, ze viete o com hovorim) zacinal s programovanim v BASIC-u, uz vtedy som pouzival tazsiu metodu a to tu, ze som najprv preskumal kod a potom sa snazil prist na logiku. Nevravim, ze je to dobra metoda, ale to som ja. Kazdy sa nejako uci, kazdy ma svoj styl. Teraz sprtam v PHP a chcel by som v tom pokracovat. A ucit sa OOP v PHP (nie, nie nenadavajte. Ja len proste este neviem, aky je to rozdiel OOP v C++, OOP v PHP ... a ci vobec, ale v logike asi ziadny).
suky
Profil
Joe
1. Pokud chces literaturu v anglictine, doporucil bych ti jen napsat na anglicke forum... Pokud chces literaturu v cs/sk a nemas sanci si ji poridit, tak mas problem.

2. Rozdil je v tom, ze C++ je pro objektove orientovane programovani primo navrzen, kdezto do PHP se objekty dostali spise omylem (jak psal David Grudl). PHP je serverovy skriptovaci jazyk, tudiz po odeslani response se odkazy na objekty do pameti odstranuji. Pro spravny objektovy pristup v PHP je nutne ovladat OOP o neco vice, a musis pamatovat, ze OOP ti vyvoj musi ulehcit, ne zkomplikovat!
dehtak
Profil
hodne je toho taky v knize Mistrovstvi v php 5
Měsíček
Profil
Tam není skoro nic :) .. i když pravda základy syntaxe OOP tam jsou.
suky
Profil
Měsíček
i když pravda základy syntaxe OOP tam jsou
Tak tak.
D.B.Cooper
Profil *
suky : souhlasim plne s joe ted nevim kterej je ten s tim velkym a malim j xD ale ze nektery lidi dokazou spis resit programovani podle kusu kodu a vysvetlenim co kterej radek dela .. podle me rychlejsi spusob uceni ( lepsi veci delat logickym odduvodnenim nez sprtat tuny dat )

na oop uceni v teorii nejvic nesnasim jak vsichni neco k necemu prirovnavaj predstavte si ze tohle je jako tohle ... to pak uplne nici predstavu jak ze to sakra dostanu do toho kodu ...

me by klidne stacil nejakej malej programek napsanej ve strukturovanym php a objektovym php s popsanim rozdilu v kodu a uz bych trosku se chytal ...

pokud by nekdo moh tak sem pls neco kratkyho hodte at mam predstavy o oop php diky
suky
Profil
D.B.Cooper
Souhlasím s tebou především v nemístném přirovnávání k idealistickým příkladům. Stále ale zastávám názor, že bez jakékoli teorie se prostě korektně na objektové programování přejít nedá a to právě proto, že OOP není jen kód, ale určitá abstrakce nad kódem.
Yur4Y
Profil
http://www.grada.cz/katalog/seznam/php-objektove-orientovane_4686/
Keď som si túto knihu kupoval, už som mal aké-také základy OOPHP, ale myslím, že sa z nej dokáže naučiť aj začiatočník.
suky
Profil
Yur4Y
Tahle kniha sice popisuje OOP, ale podle mě pro začátečníka nedobrým způsobem. Nezmiňuje doménové objekty, ale nabízí jen třídy k ulehčení práce, tzv. frameworkové třídy.
« 1 2

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0