Autor Zpráva
dddenyyy
Profil *
Dobrý den,

zajímali by mě Vaše názory, na téma obkreslení jednoduchých obrázků (např. obrázek obálky, obrys postavy, lampička, strom...) pomocí vektorových programů, když obkreslované obrázky budou stažené z internetu. Některé takové placené obrázky jsou totiž typické svým vzhledem a originalitou. A zajímá mě, zda placené, ale i neplacené obrázky stažitelné zdarma je možno přesně překreslit (případně drobně nebo více upravit) a použít vlastní "překresleninu".

Ať už by se jednalo o:

- přesné obkreslení (bez viditelných odlišností)
- přesné obkreslení se změnou barev
- větší inspiraci (drobná změna tvaru, barev, atd. - viditelná odlišnost)
- menší inspiraci (tvar se přímo neshoduje, barvy také ne - zcela jistá odlišnost) - tam by problém být neměl

U 4. případu je jasné, že pokud si chci nakreslit např. jablko, nějaký obrázek jablka překreslím a poté upravuji jeho tvar či barvu, tak se vždy bude více či méně shodovat. Je to přece jenom pořád jablko.

Předpokládám, i když to nemám nijak podloženo, že pokud si stáhnu obrázek zdarma z některé banky, která je nabízí zdarma, tak v jeho obkreslení a následné publikaci mého výtvoru na webu by problém s autorstvím být neměl.

Pokud se Vám zdá můj dotaz banální, tak se omlouvám, ale jsem velice zvědav na Vaše názory či případné zkušenosti.

Předem děkuji za odpovědi.
margin
Profil *
Takže, řečeno slovy autorského zákona, vytvoříš odvozené dílo.
dddenyyy
Profil *
margin:

Velice a vřele děkuji za odpověď.

Platí to i u 4. příkladu? Předpokládám, že ne, u opravdu jednoduchých obrázků se shody vyskytovat mohou. Až budu moci, uvedu zde ještě odkaz na příklad.
ninja
Profil
Inspirace je legální. Zda-li se jedná o dílo odvozené či nové se bude posuzovat vždy individuálně.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0