Autor Zpráva
gardener
Profil
Zdravim,
mam jednoduchy dotaz>>
chystam se vytvaret novy web s jednoduchym RS.
stojim pred otazkou jestli je pro mne dobrou volbou (co se tyce casove narocnosti) jit na tento ukol s NETTE, nebo site vytvaret klasicky pomoci OOP/proceduralne?
Nechtel bych totiz zacit s NETTE a pak zjistit, ze jsem se nekde zaseknul nevim, jak dal..na drohou stranu, rad bych se ten FW naucil.

Vychazejte prosim z toho, ze mam zakladni znalosti OOP, bohate zkusenosti s proceduralnim a zadne s PHP FW.

Co by pro mne bylo v mem pripade rychlejsi?


Diky za radu.
Kacko
Profil *
Na Nette se vykasli a mrkni na ZendFramework. Nejspis bude DG oponovat, nicmene ZendFramework je(hlavne ve svete) hojne vyuzivany, ma skvelou dokumentaci a sam fakt, ze na nem pracuji lide ze Zendu zarucuje, ze jentak nezakrni(bude se dal vyvyjet). Zend take nabizi certifikaty, ktere ti zaruci urcitou platovou uroven kdekoliv po svete.

Chce to trosku lepsi znalosti OOP, nicmene OOP neni nic sloziteho, pokud se cely tvuj svet sklada z krabicek:)
gardener
Profil
Jenze ZF na me pusobi jako strasne velke sousto..nicmene kdyz si zvyknu na jeden FW..napriklad prave NETTE, ta prechod an jiny uz nemusi byt tak 'bolestivy ne?'
Jan Tvrdík
Profil
gardener:
V tvém případě nebude imho problém s Nette jako takovým, ale s MVP architekturou, kterou se dobře naučit trvá docela dlouho, a se kterou (pokud to dobře chápu) nemáš vůbec žádné zkušenosti.

Je otázka, jak čistě ten RS chceš napsat. Napsat ho tak, „aby fungoval“ takový problém není, ale napsat RS skutečně dobře chce poměrně hodně zkušeností jak s návrhem aplikací, tak s Nette samotným. Pokud se potřebuješ rychle naučit základy Nette, tak je ideální jít na dvoudenní školení, které David dělá.

jestli je pro mne dobrou volbou (co se tyce casove narocnosti)
Je velice pravděpodobné, že s Nette budeš ten web tvořit pomaleji, než bez jeho použití, protože se jedná o tvoje první setkání s MVP a Nette zároveň. Jakýkoliv další web už bys měl tvořit rychleji, snadněji, bezpečněji, pohodlněji, …

Kacko:
mrkni na ZendFramework
Nette má strmější křivku učení = Zend FW se bude učit déle.

ma skvelou dokumentaci
Dle mých informací má Zend FW dokumentaci hodně mizernou (nepřehledná, vše se hledá strašně dlouho). Dobrou dokumentaci má třeba Code Igniter.

gardener:
kdyz si zvyknu na jeden FW (…), tak prechod an jiny uz nemusi byt tak 'bolestivy ne?
Ano, to je pravda.
Kacko
Profil *
gardener:
To kazdopadne.
Ale ZF neni nic sloziteho. V PHP se toho moc vymyslet neda, takze ty frameworky jsou vicemene stejne. ZF mi neprijde na pochopeni nijak tezsi, nez NETTE.

Jan Tvrdík:
To si nemyslim. NETTE ma mozna vyhodu dokumentace v cestine, nicmene naucit se v ZF pracovat s moduly, ktere obsahuje NETTE nezabere o moc vic casu. Nejvetsi problem bude(jak sam rikas) s pochopenim frameworku(jak NETTE, tak ZF).
gardener
Profil
Tak tedy ted mam docela dilema:] FW proste do budoucna urcite vyuzit chci, myslel jsem, ze tohle bude takovy prvni zahorovaci projekt (nic extra sloziteho to neni). Co se tyce MVP, vim o co jde ale zkusenosti se rovnaji nule.
Jeste me napadlo udelat z toho takoveho "hybrida", tzn. napr generovani formularu nechat na nette a praci s jejich hodnotami si jiz zpracovavat klasicky sam(postupne bych se s FW mohl i sblizovat).
Nevim, jestli by jste to ale oznacili za dobry napad..
Alphard
Profil
gardener:
Zkuste si s každým pár jednodušších věci jako vybrat něco z databáze, nasázet do šablony, odeslat nějaký formulář. Uvidíte sám.
Doplňuji zkusit si routovat a odkazovat.
FT
Profil *
doporucuju zacit s CAKEPHP, dokumentace vyborna, a myslim ze prochod z CAKE na Zend ci cokoliv jineho uz je pohodlne..
Jinak dokumentace NETTE je dosti mizerna ve srovnani s CAKE
CAKEPHP dokumentace je i v cestine primo na strankach + komunita lidi jak na google groups tak i na IRC je ohromna a kazdy vam poradi do 10 minut..
dtr
Profil *
Tady je jasně vidět, že sto hlav = sto chutí :) Osobně bych se Zendem nezačínal, protože je opravdu docela hard to learn. Alespoň pro začátečníka. Na druhou stranu, jakmile zmákneš zend, ostatní frameworky pro tebe budou imho dávačka. Já bych ti pro začátek ale doporučil něco menšího, např. zmiňovaný Code Igniter, nebo Cake PHP na seznámení s MVC architekturou. Tyto FW by jsi si měl osvojit vcelku rychle, pak už ti nic nebrání pustit se do Zendu. Good luck ;)
Mastodont
Profil
Symfony má taky dobrou dokumentaci ...
Kacko
Profil *
OT: Zajimalo by me, v cem je dle vas ZF obtiznejsi na pochopeni oproti napr. CakePHP? Napr. z hlediska vytvoreni jednoduce aplikace, ktera zobrazuje data z DB mi to prijde pro zacatecnika naprosto srovnatelne. A pochopeni MVC architektury je IMHO nezavisle na obtiznosti frameworku, ktery ji vyuziva.
- ovladam jak Cake, tak ZF


Jinak jako Alphard - doporucuju si to vyzkouset.
Fergi
Profil
gardener:
Vychazejte prosim z toho, ze mam zakladni znalosti OOP, bohate zkusenosti s proceduralnim
neboj se na foru ti v pripade potreby kazdy poradi :), kdyz jsem s nette zacinal tak jsem moc zkusenosti s oop nemel nette mi ho pomohlo lepe pochopit :)
danik
Profil *
já osobně jsem dělal na Nette (první fw, předtím jsem si psal jeden sám, nic moc, znáte to) a teď dělám na Zendu. Zend mi připadá takovej víc "low level", hlavně asi tím, že šablony se píšou v čistém php. Málokdo zná a používá triky jako <?=$nadpis?> misto <? echo $nadpis ?> které to v tom ZF trochu zpřehledňují, ale i tak je to oproti {$nadpis} v Nette prostě spousta znaků navíc. Nette je podle všeho výrazně rychlejší než ZF a mimo jiné má jednu vlastnost (kterou David právem rád zdůrazňuje), a tou je, že routování nemusíte vymýšlet předem, v ZF sice ještě nejsem úplně mistr ale zatím jsem nepotkal nic co by se tomuhle podobalo. Několik aplikací jsem musel od základů překopat, když jsem se nějakou dobu po jejich dokončení pokoušel přidat podporu SEO url.
FT
Profil *
2 Kacko:
ZF není těžší, nicméně vytvářet v něm malý jednoduchý RS mi přijde jako blbost vzhledem i k rychlosti. Jinak ZF se mi zdá obtížnější z hlediska pojmenování fcí (bože kterej inteligent se rozhodl dávat tak dlouhý názvy), takže když se nepoužívá např Zend Editor, tak jako nováček bude hledat ty fce tak hodinu ;)
imploder
Profil
V testu na rootu vyšlo Nette podstatně rychlejší a míň paměťově náročné než Zend a většina ostatních testovaných frameworků.
FT
Profil *
2 imploder: ano, ale pokud dáš takové možnosti jako má Zend/či jiný framework (myšleno třídy).. tak na tom bude obdobně ;)
Mastodont
Profil
Vždyť je to jedno, každý ať používá, co se mu líbí, Gartner v poslední studii předpovídá růst počtu PHP programátorů do roku 2013 o 2 miliony, prostoru bude dost :)
Kacko
Profil
FT: Nazvy jsou naopak naprosto logicky vymyslene, nevim co je na nich spatneho.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0