Autor Zpráva
Jake Buchar
Profil
ahoj

chtel jsem se vas zeptat na nazor jestli si myslite ze takoveto zapsani v HTML je semanticke a nebo nesemanticke.

v HTML mam:

<p id="zapati"></p>


v CSS:

#zapati {width:100%;
         height:20px;
         border-top:1px solid black;
         border-bottom:1px solid black;}
         
p {margin:0;
   padding:0;}


celkem si potrpim na semantiku a snazim se odstranit div kde se da, ale tady si nejsem uplne jisty jestli tento zpusob neni jeste vice nesemanticky nez div.
v tom kode HTML by se vyskytoval jenom nejaky text

pokud mate na tento problem svuj nazor budu rad kdyz mi ho sem napisete.prosim slusne
Miloš
Profil
Jestliže daný odstavec obsahuje text, pak nevidím problém.
Pokud bude obsahovat kontaktní údaje, mohl bys místo odstavce zvolit <address>,
ale i tak je v daném případě odstavec ze sémantického hlediska vhodnější než div.
Joker
Profil
Miloš:
ale i tak je v daném případě odstavec ze sémantického hlediska vhodnější než div.
Není sice přesně popsané k čemu ten prvek na stránce slouží, ale kdyby to byl prostě "kontejner pro patičku", dalo by se argumentovat, že v takovém případě je <div> na místě.
Já osobně bych, pokud to je "kontejner", preferoval spíše <div>.

A kdybychom se v tom chtěli jo vrtat, dalo by se debatovat o tom, nakolik zápatí je nebo není "odstavec textu" :-)
Miloš
Profil
Joker:
Jistě že bych necpal odstavec za každou cenu kamkoli – například odkaz <a href="#top">↑Na začátek stránky↑</a> bych klidně nechal „volně“ mimo jakýkoli blok, ale v případě patičky podle mého o odstavec jde (respektive nemá to k odstavci tak daleko), i když to není „beletrie“.
panther
Profil
Joker, Miloš:
oba máte trochu pravdu. Záleží na situaci a plusové nebo mínusové body ze sémantického hlediska jsou minimální.

Patička klidně může být odstavec, pokud obsahuje kontaktní údaje na autora webu, atd. Pokud by byla tak, jak je uvedeno v kódu výše (prázdná, jen grafické zakončení stránky), prázdný odstavec je tam zbytečný a nahradil bych jej kontejnerem.

Joker:
ale kdyby to byl prostě "kontejner pro patičku"
pro kontejner je sice vhodný div, ale pokud chci informace uvnitř patičky ještě obalit něčím dalším (odstavec, address, rychlá navigace, tedy seznam), což asi chci, může být ten kontejner zbytečný. Asi ne špatný, ale lze pracovat i bez něj.

Jake Buchar:
je dobře dbát na sémantiku, ale tohle je taková drobnost, že si s ní nemusíš lámat hlavu.

a snazim se odstranit div kde se da
neznamená, že čím méně divů je na stránce, tím je stránka sémantičtější. Můžeš mít na stránce divů pár a web bude nesémantický (a ke všemu těch divů bude moc. To jsem teď nemyslel, ale i jiné značky než divy jsou v různých situacích nesémantické), nebo desítky (cleanery, kulaté rohy, ...) a bude to akorát. Někdo na rohy, cleanery, atd. používá jiné prvky (na rohy často span s display: block;) a myslí si, že je sémantický král, že ubral jeden div, ale tak to skutečně není :-)
Miloš
Profil
panther:
Pokud by byla tak, jak je uvedeno v kódu výše (prázdná, jen grafické zakončení stránky), prázdný odstavec je tam zbytečný a nahradil bych jej kontejnerem.
Souhlasím; ale Jake Buchar k tomu píše „v tom kode HTML by se vyskytoval jenom nejaky text“ – takže akorát ten text v kódu neuvedl.
panther
Profil
Miloš:
Souhlasím; ale Jake Buchar k tomu píše
já jsem si toho (později) všiml. Proto jsem psal to kouzelné „pokud“, čistě teoreticky :-) Záměrně jsem psal o prázdném odstavci namísto odstavce.
Petr ZZZ
Profil
Jake Buchar:
celkem si potrpim na semantiku a snazim se...

To je hezké. Doporučuji považovat diakritiku ve viditelné části kódu za komponentu sémantiky. Ohákování dělá divy (doporučuji ale kontrolovat, není to perfektní).
Railbot
Profil
Miloš:
Jistě že bych necpal odstavec za každou cenu kamkoli – například odkaz <a href="#top">↑Na začátek stránky↑</a> bych klidně nechal ‚volně‘ mimo jakýkoli blok
Tak to bys standardy zrovna moc dobře nedodržoval ;)
Miloš
Profil
Railbot:
Jaké standardy? Myslíš porušování pravidel strictu, když ho nepoužívám? Preferuji Transitional + URL.
Jakkoli jsem odpůrcem „volně loženého“ textu mimo sémantický blok (tzn. že i text přímo a jen v divu považuji za „volně ložený“), jsou situace (viz zmíněný href="#top"), kdy mi připadá absurdní vymýšlet „sémantický blokový prvek“, protože tomuto účelu po mém soudu žádný neslouží. Není to ani odstavec, ani nadpis, ani seznam…

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0