Autor Zpráva
BananCZ
Profil
Dobrý den,

píšu bakalářku na téma převážně Web 2.0 Technology a nevím si s tím zatím moc rady. Bylo mi řečeno, že prací s popsáním základních technologií jako jsou Wiky systémy atd již bylo a že bych měl přijít s něčím novým. Nemohli byste mi někdo poradi nebo nastínit nějaký nápad o čem psát? A popřípadě nápad na praktickou část? Dále mam v práci kus psát o www technologiích a jejich vývoji. Je technologie to samé jako standard? Někdy se o (např. html, xml, dom atd) píše jako o standardu někdy jako o technologii. Co to tedy je?

Díky moc za rady velice mi pomůžou :)
Petr ZZZ
Profil
Piš o metodách boje proti spamu. Stávající metody jsou nedokonalé a přehled toho, co je dnes možné, by mohl pomoct při vývoji nových metod. Můžeš začít třeba analýzou spamu od banánu.
BananCZ
Profil
Petr ZZZ:
:)já nevěděl, že tim tady budu spamovat. Jsem myslel, že se to tak nějak hodí k tématu a nevim, kde najít nějakou pomoc...
Joker
Profil
BananCZ:
Mimo téma, doufám, že podobnost přezdívky s nechvalně proslulým hostingem je čistě náhodná.

píšu bakalářku na téma převážně Web 2.0 Technology

Nemohli byste mi někdo poradi nebo nastínit nějaký nápad o čem psát?

Obvyklý postup je opačný, nejdřív si rozmyslet o čem bych asi tak chtěl psát a potom si na katedře vzít dané téma.

Přesto, Web 2.0 je tak široké téma (a hlavně nikdo neví co to přesně je), že tam se prostor určitě najde.
Možná by bylo celkem zajímavé na to jít směrem, že Web 2.0 vlastně nejsou žádné nové technologie, ale spíš nové způsoby používání technologií, které už tu dávno byly.

Je technologie to samé jako standard?
Jistěže není. Standard je norma, popsal bych to jako nějakou formální dohodu, jakým způsobem danou technologii používat.

Petr ZZZ:
Prozatím bych neřekl, že má něco společného s tím Banánem. Možná jen nešťastná volba přezdívky.
BananCZ
Profil
Joker:
Moc nechápu, jakej je zde problém s tím banánem, ale je to jen moje volba přezdívky, kterou používám již déle... :)

S tím, že nejdřív vybrat téma o čem psát a pak bakalářku je správný postup a tak jsem to i zamýšelel. Ale nějak postupně mi to, o čem jsem chtěl psát bylo změněno spíš na ty technologie a o tom toho moc nevím.

Každopádně s tím, že ty technologie už byly a jen se používají jinak je dobrý nápad k zamyšlení. Už jsem na to narazil, ale nevěnoval jsem tomu pozornost, ale asi by nebylo špatné se na to zaměřit. Děkuji za nápad, podívam se na to blíže.

A ještě k těm technologiím a jejich vývoji. S tím si nevím vůbec rady. Našel jsem si výpis technologií na w3c a jsem schopen některé z nich popsat, ale co se vývoje týče to nikde neni. Max k html. Nebyla by nějaká rada jak zpracovat toto?

Moc děkuji :)
Petr ZZZ
Profil
Chtěl jsem jen poradit téma na bakalářku. Podobnost ovoce mnou zmíněného s přezdívkou zakladatele vlákna je čistě náhodná.
BananCZ
Profil
Petr ZZZ:
Aha... Já moc nevěděl, jak je to myšleno nebo co to znamená :) Ale teda o tech metodách boje proti spamu psát nebudu moct. Musím se zaměřit na ty technologie a něco s nima :)
Timy
Profil
Co se týče www technologií a vývoji -- můžeš se inspirovat u jiné bakalářky. Jdi za www.theses.cz a vyhledej si HTML5, vyjede ti nějaká 100stránková bakalářka o HTML5, což je v součastnosti nejnovější standard. Samotné Web 2.0 je široký pojem a buzzword, takže do něj můžeš zařadit cokoliv. Třeba Facebook, když už ti Wiki zakázali.
joe
Profil
Asi bych napsal něco o HTML(5), AJAX, Flash, Silverlight. Dále stránky pro mobilní telefony, jejich optimalizace, jaké jsou možnosti... Je toho dost, ale abych na to psal bakalářku, to bych radši vybral jiné téma...
BananCZ
Profil
No můj původní plán byl popsat stručne Web 2.0, co by to tedy mělo být a zaměřit se na popis stránek jako FB, Wiky, Youtube atd... Ale to prý nemam dělat takhle popis. Tak řešim jak to pojmout jinak... Zatím ale moc nevím :) Každopádně díky moc za všechny nápady moc mi to pomáhá :).

A stránky pro mobilní telefony to se nějak "týká" webu 2.0? :)
Timy
Profil
BananCZ:
A vedoucí ti neřekne, o čem ta bakalářka má být? Zdá se mi divné, že ti řekne hromadu věcí, které tam být nemají, ale neřekne ti nic, co tam být má.
BananCZ
Profil
Timy:
A já se na tech stránkách www.theses.cz mohu dostat přímo k té práci? Když dam tu práci tak vidím jen anotaci a abstrakt, ale celou práci otevřít nedokážu...
BananCZ
Profil
Timy:
Bohužel vedoucího jsem viděl jen při zadávání práce a to jednou. Od té doby jsem mu psal mnoho emailů a i jsem za ním byl, ale prostě není k dostižení. Ještě se o to budu pokoušet dát, ale už ne přes emaily, ale osobně... S prací bych měl pomalu začít a jak zde píši zatím si s ní nevím moc rady.
Timy
Profil
BananCZ:
Měl bys tam vidět nadpis "plný rozsah práce" a pod tím odkaz na PDF.

S prací bych měl pomalu začít a jak zde píši zatím si s ní nevím moc rady.
S bakalářkou se začíná tak dva měsíce před odevzdáním :-)).
BananCZ
Profil
Timy:
jj jako souhlasim... Když víš co budeš dělat :) taky jsem to měl v plánu, ale prostě mi to bylo předěláno na něco, co jsem nechtěl psát a ani tomu nerozumím... A to je těžký :)
Joker
Profil
BananCZ:
Ale to prý nemam dělat takhle popis
Ano, neměl by to být jen popis. I když u bakalářky je přípustné, aby byla založená na rešerši (u diplomky ne - alespoň takhle to je snad na všech školách co znám)

Každopádně u bakalářky a diplomky minimálně dost usnadňuje obhajobu, když se dá říct zhruba:
Dal jsem si za cíl prozkoumat to-a-to, vyšel jsem z těch-a-těch poznatků (to je ta rešerše), postupoval jsem tak-a-tak a přišel jsem na to-a-to.
Chamurappi
Profil
Reaguji na BananaCZ:
Našel jsem si výpis technologií na w3c a jsem schopen některé z nich popsat, ale co se vývoje týče to nikde neni.
Špatně hledáš, historické dokumenty jsou dohledatelné celkem snadno.
Něco málo z historie HTML/CSS/JS najdeš třeba na mém webu. Historie těch novějších věcí, kterým se říká „web 2.0“, je zdokumentovaná ještě lépe.

je to jen moje volba přezdívky, kterou používám již déle… :)
Dost nešťastná volba — s tím narazíš na všech odborných fórech, protože firma banan.cz patří mezi nejotravnější spammery u nás a cokoliv s ní související je většinou likvidováno. Věz, že každý tvůj dotaz (nejen) tady vzbudí určité nálady nehledě na to, jestli máš se spammerem něco společného. Je to asi jako kdybys pojmenoval dítě Adolf Hitler (a to by se ještě pustilo do politiky).
BananCZ
Profil
Chamurappi:
Děkuji za odkaz na stránky.. :)

Co se přezdívky týče už jsem si to vygooglil a zjistil o co jde... Opravdu nešťastná volba přezdívky :D
BananCZ
Profil
Joker:
Tak zatím mě napadá - dal jsem si za cíl prozkoumat --> technologie webu 2.0 které nejsou v popředí jako Wiky atd
rozdíl mezi technologií webu 1.0 a webu 2.0

asi nějak takto bych se na něco měl zaměřit že?
Joker
Profil
BananCZ:
rozdíl mezi technologií webu 1.0 a webu 2.0
Na tohle by se dala napsat zajímavá práce, protože to předpokládám povede k závěru, že v technologiích žádný rozdíl neexistuje :-)

Když dám příklad, jak by šlo pojmout tohle téma a zapojit vlastní výzkum: Vybrat vhodné příklady webů „2.0“ a „1.0“, analyzovat použité technologie, udělat srovnání, popsat jaké technologie a jakým způsobem jsou použité a zhodnotit rozdíly.
Háček je akorát to, že jak už jsem zmínil, „Web 2.0“ nejsou ani tak nové technologie, jako spíš nové způsoby použití starých technologií, takže místo vyžívání se v technologiích to nejspíš povede víc teoreticky-kecacím směrem.

Ovšem jako námět pro bakalářku mi to připadá průchodné. V každém případě je ale potřeba se o tom poradit s vedoucím práce, protože to je asi ten hlavní člověk, kterému se to téma musí líbit. Nikdo jiný tu práci dost možná ani nebude číst :-)
Timy
Profil
Joker:
Nikdo jiný tu práci dost možná ani nebude číst :-)
Ještě oponent :-). (Doufejme.)
shaggy
Profil
BananCZ:
rozdíl mezi technologií webu 1.0 a webu 2.0
Keďže by akákoľvek záverečná práca mala stáť na podložených faktoch, zaujímalo by ma, ako odlíšiš Web 1.0 a Web 2.0. A ešte viac by ma zaujímalo, ako definuješ Web 2.0, pretože to je len taký virtuálny pojem. Ľudia, ktorí ho používajú varia z vody, sami nevedia o čom hovoria.

Nesúvisiaca poznámka - ako niekto podotkol, že je bežné, že si najprv rozmyslíš o čom budeš písať a až potom si vyberieš tému... myslel som si, že slovenské VŠ (a ich študentí) nie sú nič moc, ale zisťujem, že rovnaký problém je aj u vás. Aby som tri roky študoval odbor, ktorý pravdepodobne súvisí s témou bakalárky a po tých troch rokoch nevedel o tom napísať jednu prácu... ja by som sa za taký titul hanbil.
Timy
Profil
shaggy:
Kdyby jakákoliv závěrečná práce měla být založena na faktech, tak polovina oborů by ani žádné diplomky mít nemohla. Proč by ohledně web 2.0 nemohl odcitovat nějaké uznávané autority, které na dané téma píší nebo Wikipedii?

Aby som tri roky študoval odbor, ktorý pravdepodobne súvisí s témou bakalárky a po tých troch rokoch nevedel o tom napísať jednu prácu.
Já nevím jak je to jinde, ale u nás na škole je naprosto běžné, že člověk píše diplomky z něčeho, co se ve škole neučil buď vůbec nebo jen okrajově.
shaggy
Profil
Timy:
Proč by ohledně web 2.0 nemohl odcitovat nějaké uznávané autority, které na dané téma píší nebo Wikipedii?
Wikipedia je fajn, ale nepovažoval by som ju za ten najvhodnejší zdroj pre bakalárku. A ešte som sa nestretol s rozumnou definíciou pojmu Web 2.0 - či už od autority, alebo nie.

ale u nás na škole je naprosto běžné, že člověk píše diplomky z něčeho, co se ve škole neučil buď vůbec nebo jen okrajově.
Zaujímavé. Ja nehovorím, že to musí študovať na x predmetoch, ale ak niekto píše bakalárku na tému Web 2.0, pravdepodobne študuje niečo, čo sa týka informatiky, spracovania informácií, online marketingu atď. a mal by vedieť, kde hľadať informácie, ako začať, čomu sa venovať.
BananCZ
Profil
shaggy:
Web 2.0 má mnoho různých definic.... Je pravda, že ne jedinou ustálenou. Ale definici napsat lze. A u nás na škole teda je možné si vybrát téma, které se neprobírá v žádnym předmětu. A ano, studuji informatiku a není nic lehčího než se zeptat vzdělanějších informatiků na fóru, jako je toto :)
BananCZ
Profil
Joker:
Opět musím poděkovat za rady... To porovnání dvou typických stránek Webu 1.0 a 2.0 by mohlo být použitelné pro praktickou část. Myslím, že je to dobrý nápad to nějak rozebrat. Jinak v práci se prostě pokusím popsat ty www technologie a vývoj a pak asi typické technologie pro web 2.0...
Timy
Profil
shaggy:
A ešte som sa nestretol s rozumnou definíciou pojmu Web 2.0 - či už od autority, alebo nie.
Tak ocituje ty nerozumné…
Budulinek
Profil
Taky přihodím svou trošku do mlýna. Když já psal bakalářku, shodou okolností jsem se pohyboval ve stejných vodách, i když já zvolil téma vývoj frameworků a CMS systémů, tak jsme měli jasně definovány tři stěžejná časti: 1, teorie; 2, analýza; 3, vlastní řešení práce. Tyto tam musely bezpodmínečeně být. Podle tvých příspěvků a svých zkušeností bych šel na věc asi takto:

1, Teorie: asi není co řešit. Tady se člověk "vyžije" v citacích z různých odborných publikací. Popiš jednotlivé technologie, jejich vývoj, vývoj "web 2.0" aplikací, můžeš samozřejmě i standardy atd. Tahle část je v podstatě jen opisování či přepisování toho, co již bylo mnohokrát napsáno. Já to tenkrát pojal tak, že jsem spíše psal vše z hlavy a nakonec jsem byl upozorněn na to, že i když je vše v pořádku a kvalitně napsáno, tak počet citací je malý a mám spíše citovat, než psát z hlavy.

2, Analýza současné situace: tady je obrovský prostor pro "výzkum". Můžeš analyzovat použitelnost technologií (já třeba analyzoval cca 10 našit hostingů, jaký jazyk na nich můžu nasadit a podobně), pak můžeš i okrajově zabrousit do dnešních "web 2.0" aplikací, analyzovat jejich chování oproti vybraným "web 1.0" aplikacím, prostě cokoli, co tě dovede k třetí části. My to vlastně měli jako propojení teorie s vlastním řešením. Jakýkoli závěr, který byl v práci uveden musel být založen na analýze - což je logické. Já to dělal tak, že jsem si napsal stručnou kostru mého řešení, na tom jsem už viděl několik základních věcí, které budu analyzovat. Pak jsem kostru obalil hrubým řešením a hned jsem měl další věci k analýze. Takhle jsem postupoval až dokonce a v podstatě část 2 a 3 dělal tak nějak souběžně.

3. vlastní řešení: Tady snad není co dodávat. Vycházíš ze svých poznatků, výsledků analýz a podobně. Těžko říct, k čemu se chceš dopracovat. To bys asi měl konzultovat se svým vedoucím práce. Možná bych se nebránil nějakému teoretickému návrhu aplikace, vyřádiš se na diagramech, schématech atd. a to mají profesoři velice rádi :) Závěrem můžeš zmínit již výše popsané trvzení, že technologie web 2.0 v podstatě neexistuje, je to spíše jen jakási filosofie tvorby bla bla bla... To by mohl být onen stěžejní výsledek. Hlavní je, žes na to došel po nastudování teorie (první část), důkladných analýzách (druhá část) a jejich aplikaci na samotné řešení (třetí část). Tím pádem máš toto tvrzení podložené svým "výzkumem" a můžeš se za něj postavit. O to, aspoň dle mého, v bakalářce jde.

Já takhle postupoval, netvrdím, že na vaší škole to bude stejné, a obhájil jsem za A bez jakýchkoli problémů. A jak jsem psal, asi jde o to, aby student ukázal, že dokáže pracovat s teorií, analyzovat současnost a na základě toho vyplodit řešení. U nás se ani tak nehledělo na správnost řešení, jako spíš na postup, kterým bylo dosaženo.
Joker
Profil
Budulinek:
Možná bych se nebránil nějakému teoretickému návrhu aplikace
Podle mě v tomhle právě narazí na to, že nikdo pořádně neví, co je to Web 2.0, čili jak teoreticky navrhnout Web 2.0 aplikaci?
Ale podle mě jen ty první dva body s tím, že z toho druhého by vyplodil nějaký závěr, jsou na bakalářku dostatečné (diplomka má být vlastní práce/výzkum plus nějaká rešeršní omáčka kolem, u bakalářky to je přípustné i obráceně).

Hodně záleží na škole a na vedoucím práce, co odsouhlasí, proto je dobré se poradit s ním.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0