Autor Zpráva
neregistrovaný
Profil *
Zdravím,
v jakých všech prohlížečích mám kontrolovat web: Má cenu brát ještě stále ohled na IE6? Popřípadě pro jaké verze ladit? Jak je to s více verzemi IE.

Děkuji
Str4wberry
Profil
Vhodné je ladit pro prohlížeče, které používají návštěvníci z cílové skupiny daného webu.
neregistrovaný
Profil *
No tak to těžko říct, protože žádný web zatím nemám a chci se jen učit kódovat. Proto mě zajímá, v jakých prohlížečích testovat při kódování a pro jaké se učit dělat stránky, abych si i později byl schopen poradit s případnými problémy (nebo se jim vyhnul).
Rellik
Profil
No tak asi bych vzal ty nejběžnější, na to se snad ani nemusíš ptát..

IE
Firefox
Opera

no a pak aby to šlo koukat i na mobilu, tabletu - což většinou vypadá stejně jako v normálním PC. ;)
jenikkozak
Profil
Rellik:
IE
Firefox
Opera
Chrome se nezdá, ale když chce, může mít podíl i sedmkrát vyšší než Opera. :)

a pak aby to šlo koukat i na mobilu, tabletu - což většinou vypadá stejně jako v normálním PC
To vypadá na velkej telefon.
Amunak
Profil
Záleží taky na tom, jak moc bude váš web závislý na počtu návštěvníků. Podle StatCounteru má IE6 zhruba 0,43% podíl. Bude problém, když každý dvoustý návštěvník vašeho webu ho neuvidí vůbec nebo rozpadlý? :)

Tady jsem vytáhl data ze statcounteru za poslední tři měsíce. Zahrnuty jsou prohlížeče s podílem větším než 0,25%.


Myslím si, že nemá cenu zabývat se prohlížeči které mají pod jedno procento. Pro ty do 10% by to mělo vypadat alespoň koukatelně. A ten zbytek by měl vypadat tak, jak zamýšlíte. Ale to je jen můj osobní názor - pokud bych dělal web pro firmu, asi bych na prohlížeče dbal víc.
Rellik
Profil
jenikkozak:
Chrome se nezdá, ale když chce, může mít podíl i sedmkrát vyšší než Opera. :)
„a pak aby to šlo koukat i na mobilu, tabletu - což většinou vypadá stejně jako v normálním PC“

Jo na chrome sem zapomněl... :)
No a s tím mobilem to myslím celkem vážně. Zatím všechny weby, které sem dělal se zobrazují úplně stejně jak na PC, tak na mobilu (3,2") i tabletu (7")... ;)
Str4wberry
Profil
Někdy může být vhodné se podívat na data pro ČR / zemi, kde má web fungovat, ale asi ne na ten StatCounter, protože má údajně za měsíc cca 47 901 882 page views. Toplist měl jenom za včera cca 150 000 000, ale ten má zase lehce zkreslený výsledek tím, že vyžaduje po správci webu určitou znalost, aby ho dokázal vložit.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Amunaka:
Pokud nedělá web pro celý svět, měl by koukat spíš na místní statistiky.

Bude problém, když každý dvoustý návštěvník vašeho webu ho neuvidí vůbec nebo rozpadlý? :)
Jo. Bude to sice menší problém, než kdyby se rozpadal každému třetímu, ale pořád je to zbytečná vada na kráse.

Pro ty do 10% by to mělo vypadat alespoň koukatelně.
Stanovovat si pevnou procentuální hranici nedává smysl. Podle ukázané tabulky mají pod 10 % všechny verze Firefoxu.
Explorerové 7 a 6 mají pod 1 %, ale dohromady mají nad 1 %, při čemž mají hodně vlastností společných — do které skupiny se tedy řadí?


Reaguji na neregistrovaného:
v jakých prohlížečích testovat při kódování a pro jaké se učit dělat stránky, abych si i později byl schopen poradit s případnými problémy
Pokud se naučíš kódovat stránky tak, aby fungovaly bez viditelných chyb i v Exploreru 6, na žádný větší problém v kompatibilitě už pravděpodobně nenarazíš.
Jinak bych se vykašlal na statistiky a řídil bych se tím, co potřebuji. Napsat layout tak, aby se nerozpadal v žádném prohlížeči dokončeném během posledních dvanácti let, není problém. Jiné věci můžou být řešitelné obtížně i pro Explorer 8 (třeba nasimulovat <canvas>).
Petr ZZZ
Profil
Ohledně těch statistik zase jednou přidám jeden z mých oblíbených odkazů:
Úskalí prohlížečových statistik

Ohledně otázky ladění jedno starší vlákno (jsou v něm nadčasová moudra, která mají platnost bez ohledu na to, které prohlížeče jsou zrovna aktuální):
Má vůbec smysl vytvářet web pro IE6?
Amunak
Profil
Chamurappi:
Vím, jenže data na StatCounteru jsou (jak psal Str4wberry) dost omezená. Toplist mě nenapadl. I tak tam ale má IE6 většinou pod půl procenta, a to je podle mě tak málo, že se pro to nevyplatí vydávat nějaké velké úsilí. Možná by se dalo říct, že se nevyplatí optimalizovat, pokud se to půlprocento návštěv samo nezaplatí.

Stanovovat si pevnou procentuální hranici nedává smysl. Podle ukázané tabulky mají pod 10 % všechny verze Firefoxu.
To je pravda, ale optimalizovat pro novější verze Firefoxu snad ani není třeba, pokud neděláš něco hodně exotického. Použil jsem to pro zjednodušení. Jak jsi psal, navíc není problém psát weby tak, aby vypadaly koukatelně i ve starších prohlížečích. Nebude to sice mít kulaté rohy, stínovaný text a co považuji za opravdový problém u IE6 průhledné png, ale kdo chce, tak se k údajům na webu dostane. A průhlednost png se dá docela snadno řešit.
Petr ZZZ
Profil
Amunak:
IE6 průhlednost umí, nějaké problémy jsou tuším jen s průsvitností (částečnou průhledností).
neregistrovaný
Profil *
Ok a jak testovat ve více verzích IE na jednom PC? Našel jsem jen IE tester, ale co jsem četl názory, tak to nefunguje na 100% a né vždy zobrazuje web tak, jako klasický IE. Takže se na něj nedá moc spoléhat. Jak tedy na více IE?
Enyeus
Profil
neregistrovaný:
Já to řeším tak, že mám ve VirtualBoxu naistalovaný XP s IE8, W7 s IE9 a W8 s IE10. Je to sice náročné na RAM, ale zase ten web uvidíš přesně jako tví návštěvníci na daných OS.
Chamurappi
Profil
Reaguji na neregistrovaného:
Co funguje ve starém Exploreru, to většinou funguje dobře i v novém. Takže mám skoro všude nativní Explorer 7 (ostatní prohlížeče také nemám nejnovější). Na jedné mašině mám devítku a tu si jde v nástrojích pro vývojáře přepnout do režimu sedmičky, což sice nenabízí stoprocentně věrné testování, ale rozdíly oproti skutečné sedmičce jsou poměrně vzácné.


Reaguji na Petra ZZZ:
Pokud je průhlednost (tedy 100% průsvitnost) dělaná alfakanálem, tak ji také neumí.
peteo
Profil
Testujem na nie aktuálnych verziách prehliadačov (FF, Opera, Chrome, IE, Safari), nakoľko moja strojovňa už niečo pamätá a také najnovšie IE ani nezoberie.
Verím v to, že novšie verzie prehliadačov toho dokážu viac, ako staršie (dúfam, že sa nemýlim, i keď by som za to ruku do ohňa nedal).
Najväčšie problémy spôsobuje IE, občas si Safari a podľa toho ladím.
Priesvitnosť obrázkov neriešim nepoužívam.

Len taký odskok:
pamätám si, keď som niekedy v 95om roku bol fascinovaný HD 750 MB (dnes nestačí ani na systém). A bežalo na tom všetko včítane filmov (no dobre, z CD), hier, kancelárskych balíkov.
Akurát na internete bolo (fakt) menej reklamy a formát flash osobne zatracujem ako požierača dát.
Takže to stačilo i na internet - dnes zo stiahnutej stránky sú dáta, ktorí vás zaujímajú, tak 10% (nepreháňam?), zvyšok je reklamný balast.

Srry, nemá to nič spoločného s témou, len som chcel poukázať na to, že to, čo má byť pokrokom (kadejako inovované prehliadače [s výnimkou bezpečnosti] vlastne len nahrávajú reklamám) je vlastne niekedy krokom späť.
Ale to je iba môj názor, nič viac.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0