Autor Zpráva
Dumont135
Profil *
Ahoj,
v tuhle chvíli ovládám HTML a CSS, ale rád bych začal tvořit dynamické webové aplikace. Přemýšlím, který jazyk se spíš učit, jestli Ruby a paj vyvíjet na Rails nebo PHP. Z PHP mám nějaké základy, ale co jsem zkoušel Ruby v irb, zdá se mi jeho syntaxe jednodušší. V případě Ruby bych šel asi hned do Rails, nakoupil bych si nějakou literaturu.

Proto se ptám - je lepší se učit PHP nebo Ruby?
Kcko
Profil
Syntaxe Ruby Ti přijde jednodušší? Mně tedy ne. Možná Ti pomůže tento článek http://www.leonardteo.com/2012/07/ruby-on-rails-vs-php-the-good-the-bad/
lionel messi
Profil
Dumont135:
Teoreticky najlepšie je učiť sa programovací jazyk, kt. ti viac vyhovuje (napr. v tvojom prípade syntax Ruby). Musíš však počítať s tým, že PHP je mainstreem vo všetkých oblastiach, väčšina webov beží na ňom pre dobrú dostupnosť a relatívnu jednoduchosť (má však samozrejme aj svoje mínusy, o kt. vedia viac skúsenejší programátori než ja, ale často býva označovaný za programátorský "bastl" aj kvôli veľkému vývoju, kt. prešiel). Kníh o PHP je určite viac, než tých o Ruby (kvalitu ťažko hodnotiť) - to isté platí aj o počte programátorov v oboch jazykoch, menším problémom (možno aj cenovým) môže byť taktiež hosting s podporou RoR (nemám prehľad). Nič ti nebráni postupne zvládnuť oba jazyky, možno by bolo dobré vyberať si aj podľa konkrétneho projektu. Ide však len o všeobecné doporučenie Ruby nepoznám.

Osobne by som začínal v PHP, naučil sa ho naozaj kvalitne a potom by som poškuľoval aj po inom jazyku.

Čo sa týka môjho názoru na Ruby, po prečítaní odkázaného článku (Ruby kód som videl 1. krát) súhlasím s Kckom.
Fisir
Profil
Nejdříve se naučit „počítačově myslet“. Jestli tohle dokonale ovládneš, pak už je syntaxe programovacího jazyka jen prostředníkem, jak vyjádřit své myšlenky ve formě srozumitelné pro stroje. Jasně, každý jazyk má svá určitá úskalí, která budeš muset spolu se syntaxí prozkoumat, ale hlavní je, myslet programátorsky. Pak už se můžeš poměrně rychle přesouvat z jednoho jazyka do druhého, učíš se totiž už jen „slovíčka a gramatiku“.
David Klouček
Profil
Za sebe doporučuju jít do PHP a později až budeš umět dobře základy (včetně OOP), přejít na Nette Framework.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0