Autor Zpráva
Jurasek
Profil
Ahoj přátelé,

asi mám hloupý dotaz, a nevím, kde jinde bych se mohl zeptat.

Roky jsem psal české uvozovky (při psaní webu, ale i jindy) Alt a 0132 nebo Alt a 0148 (a pár jiných věcí, třeba copyright).

Ale teď mám jiný počítač, sice s Full HD, ale bez numerické klávesnice. Používám českou QWERTY, i anglickou, ale ani u jedné nejde použít kód s čísly v horní řadě.

V Character map je jistě najdu, můžu si je někam zkopírovat - ale jdou nějak normálně psát?

Díky moc
Jan Tvrdík
Profil
bez numerické klávesnice
Není dostupná třeba přes Fn?

ale jdou nějak normálně psát
Ne, bohužel. Můžeš si ale vytvořit vlastní rozložení klávesnice.
Jurasek
Profil
Díky za odpověď - právě že není, Fn se mi vztahuje jen k F klávesám, a pár funkcím. Zkoušeljsem právě i anglickou (aby byly čísla bez Shift), s Alt i jiné kombinace a nic.

Tak si je budu asi muset okopírovat, a nechat někde na Desktopu po ruce.

Na to vlastní rozložení klávesnice kouknu.

Díky za odpověď a tip :-D
Joker
Profil
Jurasek:
Otevřít v prohlížeči nějaké vlákno na DJPW, kliknout do pole pro příspěvek, stisknout ctrl+Q, zkopírovat a následně vložit :-)

Jinak v Linuxu to jde přes compose sekvence, ale je to trochu kostrbaté. Za prvé bude typicky nutné zapnout compose sekvence a nastavit compose klávesu. Ty sekvence pak fungují tak, že stisknete po sobě compose, něco, něco a to vyprodukuje symbol závislý na kombinaci těch dvou kláves.
Potud fajn, třeba trojtečka … se na tom píše skvěle (compose a dvakrát tečka)
Jenže uvozovky jsou compose , " a compose < ", což na české klávesnici je celkem vopruz.
Jurasek
Profil
To sice jo :-D, ale nemám doma internet, tzn. pracuji a žiji bez internetu.

A Linux taky nemám - ale stejně mi vrtá hlavou, jak lidi normálně píšou české uvozovky, zvlášť pokud nemají na klávesnici číselný blok, anebo neznají číselné kódy?

Já jsem nakonec našel způsob we worldu, jak si to nastavit (píšu to teď Alt+s nebo h), ale protože mé stránky píšu v Notepad++, tak je to zdlouhavé pořád kopírovat.

A až teď, jak nad tím dumám, tak mi dochází, že vlastně normální česká klávesnice nemá normální „” (zkopírováno z Worldu).

Zajímavý problém.
Tomáš123
Profil
Jurasek:
zkopírováno z Worldu
Pravdepodobne myslíš word, však. Poteším ťa, ani na slovenskej klávesnici sa pravé česko-slovenské úvodzovky nenachádzajú. Ale v Notepade++ väčšinou stačia tie obyčajné ("").
Jan Tvrdík
Profil
Jurasek:
jak lidi normálně píšou české uvozovky
Buď píšou ve Wordu, který je vkládá na základě heuristiky a nebo je nepíšou.
Str4wberry
Profil
A nemáte tu numerickou klávesnici dostupnou i přes Fn někde v pravé části klávesnice?

Jak je tomu například na tomto obrázku:



Potom jdou ty znaky zapsat, tuším, přes Alt + Fn + kód.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Juraska:
nebo Alt a 0148
Ne, 0147.

tak mi dochází, že vlastně normální česká klávesnice nemá normální „” (zkopírováno z Worldu)
I tady máš ukončovací uvozovky špatné. Viz Taurův popis.
Před třemi roky jsem říkal člověku z českého Microsoftu, že by mohli typografické uvozovky doplnit do oficiálních českých klávesnic, on mi na to řekl, že to je zajímavý nápad, ať mu pošlu přesně popis, co by kde mělo být… a já na to zapomněl. Tak promiň :-)

mé stránky píšu v Notepad++, tak je to zdlouhavé pořád kopírovat
Na to by mohl být nějaký plugin. Ale asi zatím není. Kdyby se někdo nudil
Kdyby měl uvozovky automaticky při psaní vyměňovat obyčejný textový editor, tak bych od něj požadoval chytřejší heuristiku, než má Word — aby třeba uvnitř HTML/XML značek nechával obyčejné palcové uvozovky.
Jurasek
Profil
Děkuji za reakce :-D

Tomáš123: Jasně že Word :-D

Str4wberry: To se mě někdo ptal výše. Myslím, že nemám - anebo nevím, jak ji najít. Jediné čísla mám v horní řadě, v české se Shift, v anglické bez - ale napsat Alt 0132 s tím z nějakého důvodu nejde, ani v anglické, kde je to bez Shift.
Jestli třeba někdo nevíte konkrítně, mám Lenovo Yoga 2 13.3inch, a anglické, se zapnutou českou QWERTY.

Chamurappi: díky za info. A jistě máš pravdu že je to podle pravidel je správně 0147, ale já si vybral 0148 (a 0132), protože se mi esteticky více líbily na mých stránkách :-D

Ok, asi budu tedy muset na malém počítači kopírovat z Wordu. Což je protivné, protože používám i v mejlech. Občas použíji z lenosti anglické "", ale to stejně musím přepnout pokaždé na anglickou.........................

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0