Autor Zpráva
Dan_2805
Profil
Ahoj, budu poprvé předávat kodérovi grafický návrh. A chtěl bych vědět, jak na to. Předávat budu zdrojové soubory v .psd.

1) Mám v menu například 8 různých položek - mají tam být názvy těch položek (nabídka, kontakt, ...) a nebo jen napíšu "nadpis 1" a k tomu co ten nadpis 1 je a koder už to doplní? Tak stejně na dalších místech. Mám vůbec nějaký text předvyplňovat, nebo jen napsat co tam patří?

2) Jak široký se dnes dělá web? Je to standardní web jen pro info o službách daného subjektu.

Díky.
lionel messi
Profil
Dan_2805:
2) Jak široký se dnes dělá web?
Myslím, že pomerne často môžeš naraziť na web široký 960 alebo 980 pixelov, pričom rozmery by sa určite mali vojsť do 1024 × 768.
Taurus
Profil
Dobré mřížky jsou 960 a 978 px, jsou i pro širší rozlišení (ale responzivně, protože to o vejítí se do 1024, jak píše lionel messi, platí), dohledat si to můžeš sám.

Ad 1) dobrá otázka, kterou špatní grafici moc neřeší. Je běžné předávat buď výplňové texty, které jsou aspoň různě dlouhé, ještě horší varianta je ale vložení nesmyslných "nadpis1, odstavec1, ...". Ač moudro praví, že texty by neměly být nijak závislé na grafice, je dobré znát reálné texty. Můžeš tak mít grafiku i typografii na míru. Pokud toto nejsou schopní zadavatelé dodat (což je bohužel často), zbývá např. cs.blabot.net.
Corwin
Profil
ahoj,

1) do menu určitě skutené názvy. sám budeš mít hlavně lepší představu, jak bude web v reálu vypadat.
2) jak píší kolegové.

a dále:

3) rozhodně předej i png. pokud nemá identickou verzi photoshopu jako ty, může se stát, že se některé vrstvy zobrazí špatně.
4) nezapomeň na mřížky.
5) nezapomeň logické blogy rozgroupovat.
6) přemýšlej jako kodér. pokud má nějaký prvek být vyříznut jako průhledné png, musí to také jít pouhým vypnutím vrstev.
7) používej rozumná čísla (násobky 5/10) pro věci, které mají fixní výšku. něco jako hlavička vyská 273px (bez rámečků bez ničeho) mě vždycky namíchnou.
8) vyvaruj se zbytečně složitých grafických formů, kodéři to nesnáší :-)
9) naznač hovery
10) pokud máš centrální blok a sidebar, kde jsou v obou různé úrovně nadpisů, ať tam také sedí velikosti písma. mít h2=30px, h3=24px a v postranním sloupci h2=28 a h3=22 je prasárna. ať kodér nemusí kazit sémantiku jen proto, že máš špatně navržené velikosti nadpisů.
11) a samozřejmě ať má to PSD rozumnou velikost. do 60 mega beru že je to v pohodě, ale pamatuji si individua co mi dodávala 270 mega PSDčka...

víc mě toho honem nenapadne.
Taurus
Profil
Corwin:
S tou 10) nesouhlasím. Není nesémantické mít v css nadefinovanou jinou velikost nadpisu pro dvě různé třídy. Dovedu si i představit, že to v praxi budu potřebovat.
anonymníí
Profil *
Corwin:
Nesouhlasím s:

4) - spoušta kodérů je vypíná, mě třeba spíše otravují
7) - proč záleží na výšce? Kodér si musí změřit 275, změří i 273px. Pointa mi uniká.
11) - podle čeho se pozná "rozumná" velikost? Pracoval jsem s PSD o velikosti 850MB a bylo to nejméně, co šlo udělat. Z praktických důvod jsem radši za jedno PSD, kde je ve potřebné, než za 10 malých jen kvůli limitu MB, který sis vymyslel.

Taurus:
Nemyslím si, že je špatně mít nadpisy v sidebaru menší než v obsahové části, a pokud mají být druhé úrovně, je blbost cpát tam h4 jen kvůli tomu, že to je nakreslené malé.

Též k typografii na míru. Na míru jakéu rozlišení? 1024? 1280? 800? Jakému fontu? Tomu, který já chci, nebo který se reálně vykresí? V jaké velikosti? Atp.

Web není kniha, nemá pevnou velikost, písmo není tištěné a tedy různě velké. Idealizovat si jedno konkrétní rozlišení na jednom konkrétním stroji není správná cesta.
Corwin
Profil
Taurus:
10) máš pravdu, tady už to asi přeháním :-)

anonymníí:
4) mřížky vypnu jednou klávesovou zkratkou, což je mnohem méně práce, než si je tam dodělávat.
7) mám rád celá čísla. příklad hlavičky : 30px lišta, 100px vysoké logo, 40px řádkové menu, mezi vším je 20px mezera, akorát jedna z těch mezer je bez jakéhokoli důvodu 18px.
11) tak tvé grafiky bych fakt nechtěl... asi tak:
11.1) ne každý má super duper počítač. ještě pred rokem jsem pracoval na slabším stroji a u 300 mega PSD už mi padal photoshop, prostě jsem to neotevřel.
11.2) když mi dojde zadání, chci na něm hned pracovat. ne to hodinu bůhvíodkud stahovat... nebudu dělat přescaš protože grafik není schopný poslat mailem PNG anebo to nějak rozumně zkomprimovat. v případě jednoho PSD ještě v pohodě, ale když mi dojde 8 podstránek každá o půl giga tak to už fakt prostě ne tohle. když to nejde tak to samozřejmě nejde, ale hlavní je se pokusit.
11.3) nemluvě o místu co to zabírá na disku, pokud ještě chodí aktualizace v průběhu a chci to mít zálohované a najednou koukám na 10 giga složku jenom s grafikama... a teď je tu několik projetků co kreslil ten samý člověk, a každý druhý den stahuji gigabajty nových naprosto zbytečně.
Taurus
Profil
anonymníí:
Nemyslím si, že je špatně mít nadpisy v sidebaru menší než v obsahové části
To nikde netvrdím. Nepochopil jsi náhodou mou myšlenku špatně?

Ke zbytku – je přirozené mít ideální zobrazení, ze kterého se bude vycházet. Když je navrženo správně, výsledek dojde k vysokému procentu uživatelů. Že není web kniha pro mě není žádná novinka, o širších rozlišeních a responzivitě dokonce píšu, takže ani tuto reakci nechápu.

Že se dobře pracuje minimálně se sudými čísly, které jsou v podstatě oprostěné o špatné dělitelnosti a prvočísla, je celkem jasné, i když se možná občas lichým vyhnout nedá.

Corwin:
Souhlasím, že je dobré velikost PSD nepřehánět a pokud se překročí zdravá mez, je lepší ho rozdělit. Sice žádné oficiální číslo pro limit neexistuje, 850 MB bez ohledu na obsah ale zdravé číslo zrovna není.
anonymníí
Profil *
Taurus:
ad velikost nadpisů: omlouvám se, četl jsem rychle a pochopil to přesně obráceně.
ad typografie: píšeš, že můžeš "mít typografii i grafiku na míru" - to nelze, max. pro určitou skupinu lidí s určitým nastaveným (byť může ta skupina být většinová).

Corwin:
7) Je čistě tvoje subjektivní vnímání, přiznám se, že bych s tebou asi spolupracovat nechtěl/nemohl, z důvodu, že ne vždy se na desetinásobek nějakého čísla dá dostat. Nechápu, jaký spatřuješ rozdíl v tom naměřit a zapsat 30px namísto 32px. Procedura v obou případech je stejná - změřit velikost prvku a zapsat to číslo do CSS. Souhlasím, že mezery plnící stejný účel (např. mezi sloupci) by měly být stejné, tudíž jedna nebude 18px, ale proč by nemohly mít všechny 18px? Mohly.

11) Nejsou mí, jsou firemní. On je rozdíl pracovat s malými weby a pracovat s weby pro velké společnosti
11.1) Stroj není chybou řemesla, ale kodéra. Automechanik si dříve vystačil se šikovnýma rukama (případ staré škodovky), ale pokud chce servisovat i nyní, počítači se nevyhne. Investovat se musí v každém oboru.
11.2) 8 podstránek (tedy, klidně desítky) jsou součástí jednoho PSD. O nemožnosti dodání PNG jsem nikde nepsal, náhledy k dispozici jsou, nebo si je mohu během minuty vyexportovat.
11.3) opět jiné vnímání mezi tebou a tím, jak to funguje reálně ve velkých firmách, resp. firmách se zajímavějšími zakázkami: neexistuje X verzí PSD, existuje jen jedna, která je udělaná pořádně a počítá i s tím, co klienta napadne zítra. Nejsou to projekty tvořené na koleni během odpoledne.

Abychom ale nezabíhali do nezajímavých detailů, chtěl jsem jen říct, že píšeš nesmysl o "rozumné" velikosti PSD. Nic takového není, normy na to neexistují. A to, že ses nesetkal s větším PSD, nebo ho dokonce nemůžeš otevřít, neznamená, že to je špatný přístup. Jen ty na něj nejsi vybaven a nejsi na něj zvyklý.
Corwin
Profil
anonymníí:
v jedné věci jsi mě špatně pochopil / nebo já se špatně vyjádřil a v druhé se naprosto mýlíš.

k rozměrům : mám mezery mezi sloupci, kde 3 z nich jsou 20px a jedna 18px. proč? chyba. mám např. výpis produktů, kde jsou obrázky 200x149px. proč nemohou být 150? protože to někdo odfláknul.

k velikosti PSD : ano, pravdu máš že žádná standardizovaná velikost PSD není. já poukazuji hlavně na to, že pokud nemusí být zbytečně veliké, ať není. dodávat všechny postránky v jednom PSD nebo každou v samostatném je jenom o zvyku daného grafika. každý to dělá tak, jak sám chce nebo tak, jak to po něm firma chce.

"8 podstránek (tedy, klidně desítky) jsou součástí jednoho PSD. O nemožnosti dodání PNG jsem nikde nepsal, náhledy k dispozici jsou, nebo si je mohu během minuty vyexportovat. "
ty jsi to nepsal, já jsem to psal. navíc zde jsme u mého bodu 3). nemusí mi to program zobrazit stejně.

"Stroj není chybou řemesla, ale kodéra."
když pracuji na firemním počítači a firma mi lepší prostě nekoupí? asi těžko je to moje chyba. můj aktuální počítač je dostatečně výkoný, ale mé body byly obecné. ne každého počítač musí být.

nevím, z čeho jsi nabyl dojmu že dělám pouze malé bezvýznamné weby. o velikosti zakázek tu ale psát nebudu, protože pak jakoby jsme se hádali, kdo má doma lepší hračky... v každé firmě to nefunguje jak píšeš ty; funguje to tam tak, jak si to firma nastaví. a už je fuk jak velké / malé zakázky má. proto říkám, že naprosto zbytečně velké PSD je prostě špatně : proč, když může být menší. (převedu pár vrstev do rastru a hned je to lepší...)
Kcko
Profil
Pokud někdo hlásá že několikaset megové PSD je v pořádku tak je to tatar. Můj grafik má počítač za 150 000 s vodním chlazením a taky mi poslal PSD které mělo asi půl giga (50 podstránek v jednom).
Můj počítač je normální (normální dnešní konfigurace) a skutečně nevím proč bych si měl kupovat notebook za 50 tisíc, aby to utáhl, nehledě na to, že se mi s tím špatně pracuje, já potřebuji nakódovat třeba kontakt, tak nevím proč bych si měl otevírat tak velké PSD a lovit to ve složkách a vypínat milion věcí. Holý nesmysl.

A těmi rozměry souhlasím taky, grafik by měl umět pracovat podle mřížky / gridu, tak aby se CSS dalo napsat pohodlně a ne pro každou podstránku zjištovat rozměry mezi elementy.

anonymníí
V těchto případech jsi slušně vedle ...
Taurus
Profil
anonymníí:
ad typografie: píšeš, že
Zřejmě si idealizuješ tu mou míru. Jednodušeji řečeno jsem to myslel tak, že čím přesnější zadání, tím lepší výsledek.

firmách se zajímavějšími zakázkami […] tvořené na koleni během odpoledne
Takový tón ke Corwinovi se mi moc nelíbí. Je to podané tak, jako by dělal podřadné weby, přitom o něm nevíš vůbec nic.

Obecně, a to připsal zase Kcko, mluvíme jen o slušné míře velikosti PSD. Že to není norma ví každý. Na 850MB PSD je málokdo zvědavý.
Dan_2805
Profil
Děkuji moc, jelikož mám již dané který text se bude kde nacházet, tak ho tam napíšu a předám to i s ním.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0