Autor Zpráva
thomas-CZ-
Profil *
Dobré ráno,
měl bych jednoduchý dotaz. Jaké frameworky jsou podle Vás nejlepší na tvorbu poměrně navštěvovaného webu? (PHP, JS)
Zkoušel jsem Nette, ale nemůžu to stále pochopit, jak to funguje. Koukal jsem teď i na AngularJS, ale pochybuji, že by to stačilo.
Děkuji za rady.
Taps
Profil
thomas-CZ-:
Co se týče frameworku nette, tak je důležité umět OOP a pochopit princip MVC
Kcko
Profil
thomas-CZ-:
Můžeš si zkusit LARAVEL ten je na pochopení a proniknutí určitě snažší než Nette.
Co nepochopíš z dokumentace můžeš vykoukat z návodů a videií na LaraCastu
thomas-CZ-
Profil *
Taps:
Princip Model-View-Controler chápu a OOP taktéž(nevím, na jaké úrovni, ale základy chápu určitě)
Akorát se vůbec nevyznám, co kam mam dát.
Kcko:
Děkuji.
Str4wberry
Profil
Souhlas.

U Nette mi také spíš přijde, že je důležitější chápat, kam co dát, než rozumět OOP a MVC.
Kcko
Profil
thomas-CZ-:
Nette je opravdu "relativně" složité, dokumentace se zlepšila ale v porovnání s Laravelem je to pořád špatné a stále se mi zdá, že je to pořád one man show Davida Grudla.
Musíš pořád něco pročítat, pochopis životní cyklus, který není zrovna 2x jednoduchý (tím nemyslím jen Startup / Action / Handle / Render), ale různé způsoby tvorby komponent, propojování, pochopit DIC, dost často se mění způsoby zápisů, pořád člověk dohledává to co není v dokumentaci tak v diskusním fóru nebo v API, je to nepohodlné a neintuitivní.
Nováčka v programování, resp. někoho kdo nedělá v PHPku několik let a neprošel si cestou zkoušením jiných FW či napsáním vlastního FW bych vůbec k Nette nepustil.

Kolem Laravelu je víc lidí, víc návodů, spousta videií a tenhle FW získal první místo co se týká oblíbenosti.

Pak tady jsou další jako Symfony, CodeIgniter, PHPCake apod.
Symfony na tom bude se složitostí podobně jako Nette, CI a PHPCake jsou takové "low-level" FW, chvíli asi stačí, ale tolik toho neumí.

Takže bych se podíval na Laravel.
Chvíli jsem si četl výborně zpracovanou dokumentaci, podíval jsem se na úvodní průřez Frameworkem (ještě ve verzi 4,0), byla to sada několikaminutových videí na seznámení (controllery, šablony, sessions, db vrstva, formuláře)...

Po hodině bych byl schopen napsat menší aplikaci.

S Nette to bylo hodně krušné ...

__
Tím Nette nehaním, ve firmě v něm děláme, umím s ním relativně dobře pracovat, ale není to to pravé ořechové a ani po roce a půl nemůžu říct, že bych v něm uměl nějak skvěle.
thomas-CZ-
Profil *
Díky moc všem :) Zkusím ten Laravel.
Alphard
Profil
Já teda Laravel docela ignoruji, protože http://devel.cz/otazka/laravel-4-a-staticke-peklo-kdepak#answer-13621. Změnilo se to nějak? (Ano, mohl bych si to najít. Ale podle mě by to tady byla cenná odpověď i pro ostatní.)
Radek9
Profil
thomas-CZ-:
U těch JS frameworků je to trochu složitější. Záleží na tom, co všechno potřebuješ. Pro práci s DOMem je asi nejpoužívanější jQuery (i když ho nedoporučuji). Existuje ale i zajímavá alternativa v podobě Enderu, což je jakýsi builder, pomocí kterého si můžeš sestavit vlastní framework. Mně osobně většinou stačí kombinace Qwery, Bonzo a Bean.

Běžné JS knihovny (s širokou škálou využití) najdeš v npm repozitáři nebo v Bower repozitáři. U nich se musí dávat pozor, jaký modulární systém vyžadují. Nejčastěji to bývá CommonJS, nebo AMD. Implementaci CommonJS nabízí Browserify (doporučuji), u AMD je potom asi nejznámější RequireJS.

Pro samotné psaní aplikací existuje i hromada JS nástrojů a task runnerů. Z těch nástrojů se asi nejčastěji používá již zmíněné Browserify a UglifyJS. Nejoblíbenějšími task runnery jsou Gulp a Grunt. Těmi se potom dá hezky zautomatizovat používání JS a CSS preprocesorů.

V JS dále existují i MVC frameworky (třeba tebou již zmíněný Angular). Tam se to trochu rozchází, neboť existují server-side (běžící např. na Node.js) a client-side frameworky (v prohlížeči). Hádám, že o ty server-side frameworky zájem nemáš, když volíš PHP. Z těch nejznámějších client-side jsou to např. Backbone a Ember. Přehled dalších i s ukázkami najdeš tady. Problém s nimi je však ten, že pokud už některý z nich má serverové renderování, tak ne pro PHP. To znamená, že veškerý obsah se potom dynamicky generuje v prohlížeči a stahuje ze serveru pomocí AJAXu. Pokud na tom postavíš celou stránku, uživatel bez JS si neškrtne.

Další knihovna, kterou bych rád zmíníl, je potom React od Facebooku. Ten funguje na systému univerzálních komponent, které definuješ přímo v JS (respektive JSX nebo Babel) kódu. Je to taky docela zajímavá alternativa ke klasickému MVC. Taktéž ale chybí server-side rendering pro PHP (nepočítáme-li React-PHP-V8Js). Mám ale pocit, že připravovali něco pro novou verzi Hacku (dialekt PHP od FB), takže tam do budoucna možná podpora bude.

Pokud máš zájem také o HTML a CSS frameworky, tak bych asi jednoznačně doporučil Bootstrap od Twitteru. Dají se pomocí něho relativně jednoduše a rychle tvořit responzivní weby. Dalšími možnostmi jsou potom třeba Pure od Yahoo nebo Materialize od Googlu. S nimi ale zkušenosti nemám.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0