« 1 2 »
Autor Zpráva
jenik
Profil
Nevím, kam toto tema zaradit, tak pardon, jestli je to spatne.
V zasade bych chtel podnitit trochu mozna designerske tema o vyberu navigace: svisle menu, vodorovne menu, hokejkova navigace - co byste zvolili a kdy. Jake jsou dalsi dobre zpusoby navigacnich prvku, jake jsou caste chyby v navigaci.
jenik
Profil
Tak já teda začnu. Jsem docela hodně začátečník, mám za sebou jen asi 3 weby. Ale živím se jako grafik, takže chci aby web byl taky trochu hezký. Ted se pokouším o takový web, který bych chtěl udělal už dost pěkne a dobře tak se snažím se na to dobře připravit.
Ohledně navigace mi jeden zkušenejší člověk řekl, že je nejlepší vodorovné menu protože evropské lidské oko je zvyklé číst zleva doprava a ne zhora dolů. Co si o tom myslíte? Je mi jasný, že to nejde říct obecně, ale třeba v jakých případech a tak.

Jako takový dobrý vzor jsem dostal www.apple.com
Sám se kloním asi taky k tomudle - vodorovně ve 2 urovních. Ale vlastně nevím proč. Je hokejka úplně zatracená? atd...
ronan
Profil
www.apple.com - sice hezké stránky, ale mě se to menu moc nelíbí - je na můj vkus moc nahoře a "z očí". Preferuji svislé menu.
Timy
Profil
jenik
Souhlasím s ronanem, na tom webu je to menu hodně mimo.

V zásadě je to jedno kde je, hlavně když je vidět a když je přehledné. Nemá cenu se dohadovat, že lidské oko čte zleva doprava a tak má být menu tam nebo tam.
Plaváček
Profil
Připojím se odkazem na skromný příspěvek k navigaci. Jsou důležitější věci, které má webdesigner vyřešit, než kde je menu umístěné. http://weblog.plavacek.net/2004-10.html#1098191979
Tin
Profil
lidé jsou zvyklí na menu vlevo
argument, že zabírá místo neobstojí: text široký přes celou obrazovku se špatně čte, stejně bývá omezen na cca 500-600px. A co s těmi několika sty zbylými pixely???
Corkscreewe
Profil *
nejlíp se čte text okolo 30-50 em - což není moc ale doopravdy se to dobře čte - takže podle mého soudu se může menu klidně hodit nalevo. Hokejku nemám moc rád, protože menu je jakoby "nadvakrát" a někdy se někomu povede přehlédnout jednu část - když je nenápadná apod.
btw: to apple ma menu doopravdy mimo - chvili jsem ho hledal
MacInek
Profil *
Na webdesignpractices.com
je takový malý průzkum ohledně navigace, možná ti trochu pomůže.
jenik
Profil
MacInek
Jo, to je zajímavý odkaz. Díky. Nejen ohledně navigace, to mi asi hodně pomůže.

Plaváček
Fajn článek, určitě je podstatnější dodržet určitá pravidla pro navigaci. Ale i to umístění je myslím dost důležité.
Vůbec celé tohle fórum je nadepsané o webdesignu a z cca 95% se zabývá programováním a technickou stránkou webu. Ale myslím, že když se řekne webdesigner, myslí se často čistě návrhář. Jenom nevím jak se jmenuje ten co to píše. programátor, kodér?
jenik
Profil
Ještě jsem našel další zajímavý odkaz: SURL.
Různé průzkumy atd.
printf
Profil
Několik názorů prostého uživatele:

Nemám rád menu vpravo, protože tam mívám Mirandu. Když je v menu málo položek, může být vodorovné, jinak mám raději svislé vlevo. Menu by mělo být jen jedno a pokud existují podmenu, tak ať je vidět co je podmenu a pod kterou položku patří.

Menu má být jedno, jinak se některé z nich snadno přehlédne. Pokud jsou dvě stejná menu, ale každé jinak uspořádané (taky jsem to někde viděl) tak to mate, protože nevím jestli nejsou položky z jednoho menu i v druhém a které to jsou.

Hokejkové navigaci příliš nehovím.

V případě návodů a podobných textů se lze obejít i bez menu ale musí být dobře umístěné odkazy v textu (takový ten hypertext) aby byly přesně tam, kde by je člověk hledal jako třeba na jakpsatweb.cz (tam je i menu).
Marek Prokop
Profil
Jeníku, problém je v tom, že neříkáte, jakou navigaci máte na mysli. Na webu existuje něco přes deset základních typů navigačních prvků (hlavní navigaci, lokální navigace, kontextová navigace atd.) a ještě víc různých specialit (tag clouds, permalinky, ...). Základy najdete v článku Martina Kopty Artefakty informační architektury - navigační systémy na Intervalu.cz.

Vy ale asi myslíte hlavní navigaci, tedy obvykle méně než 10 odkazů na hlavní sekce webu. Ta bývá nejčastěji vodorovně nahoře, ale nedělal bych z toho žádné dogma. Ostatně, významný informační architekt Jared Spool zrovna nedávno globální navigaci zpochybnil v zajímavém článku Global Site Navigation: Not Worthwhile?.
peta
Profil *
www.volny.cz/peter.mlich/Pr/menuedul.htm
peta
Profil *
http://www.volny.cz/peter.mlich/Pr/efekty/mizeni/menustar.htm
Timy
Profil
peta
než sem začneš házet odkazy, přečti si, prosím, alespoň úvodní otázku. Děkuji.

Marek Prokop
Vy ale asi myslíte hlavní navigaci (...) Ta bývá nejčastěji vodorovně nahoře
Zajímavé, obvyklý argument pro menu vlevo je, že jsou na něj uživatelé zvyklí, z čehož jsem usazoval, že právě menu je nejčastěji vlevo. Takže jak to tedy je? Existuje nějaká věrohodná statistika?
peta
Profil *
Timy Sem si precet a dodal nejake moznosti vodorovneho menu. Aple neni zrovna nej priklad.

Jestli chces muj komentar, tak ja jsem pro svisle menu, protoze do sirky mas vic mista a obvykle to vyplnuje zbytek stranky, aby nebyly prilis dlouhe radky pri fullscreen.
Take jsem koukal na odkazy proc a jak umistit menu a souhlasim, k tomu nebylo co dodavat.
Urcite bych menu nedaval doprava, protoze pri 200x200 se najednou menu ztrati a dneska lide pouzivaji spatne pozicovani a vysledkem je, ze je menu nepristupne, protoze se neobjevi scrollbar.
ronan
Profil
jenik
K tvé starší otázce - stejně jako není HTML programovací jazyk, není ten, kdo HTML kód píše, programátor.
printf
Profil
Kdo píše HTML je nejspíš kodér, ale co třeba hezké české "značkovač":-)
Marek Prokop
Profil
Timy, copak o to, vlevo bývá navigační menu velmi často, ale málokdy je to hlavní (globální) navigace. Většinou je vlevo lokální navigace, případně kombinovaná hlavní a lokální navigace. Samotná hlavní navigace je většinou nahoře -- podle již uváděného zdroje Web Design Practices je tam v 89% případů.

Proto jsem se ptal, kterou navigaci Jenik myslí, protože bez toho nejde na otázku odpovědět.
jenik
Profil
Měl jsem na mysli hlavní navigaci neboli globální, ale jak jsem si prohlížel ty různé odkazy, zdá se, že mám jasno. Přesto (nebo právě proto) že jsem designér, tak bych řekl, že pokud jse o navigaci, je dobré se držet toho, co je nejběžnější - na co jsou lidi zvyklí.
jenik
Profil
Měl jsem na mysli hlavní navigaci neboli globální, ale jak jsem si prohlížel ty různé odkazy, zdá se, že mám jasno. Přesto (nebo právě proto) že jsem designér, tak bych řekl, že pokud jse o navigaci, je dobré se držet toho, co je nejběžnější - na co jsou lidi zvyklí.
peta
Profil *
jenik Co znamena zvykli? To muze znamenat mnoho.
- Mozna jeste nevis, ze existuje neco jine nez Windows, treba linux. Ikdyz i tam se ve vetsine pripadu da navigace dolu a zdola rozbaleni nahoru-doprava , jako u win. Ale videl jsem pripad okna bez navigace a na prave tlacitko v danem okne se zobrazila. U linuxu tusim ICE desktop, ale taky na jedne webce. Osobne nedoporucuji.
- Pak tu je navigace okna, ta je nahore.
- A jeste je navigace Bookmarks, ta je vlevo.
Takze kam? :)
Doprava nedoporucuji z toho duvodu, ze se stranka vykresluje z leva a nejsi schopen jednoduse zajistit i zobrazeni menu. Ano, jistymi zpusoby lze ale s jistymi omezenimi. Pokud to neni nutne, vybodnout se na to a doleva nebo nahoru.
Anonymní
Profil *
peta
Jasne, vím, co chceš říct, o Linuxu samozřejmě vím, ikdyž jsem s ním nedělal. To mluvíš o navigaci v systému, nebo menu v aplikacích nebo weby? Nevím přesně, co máš na mysli.
Jinak profesně jsem zvyklý na Macy, kde je systémová lišta nahoře. Je dost možné, že sem sahají historické kořeny toho, proč teď má většina webů globální navigaci nahoře.
jenik
Profil
(to Anonymní, to jsem byl já.)
jenik
Profil
Když se vrátím k tomu menu na apple.com, tak se mi nezdá úplně mimo, spíš se mi zdá, že krásně plní funkci globálního menu. Je vizuálně oddělené, nezasahuje do stránky, tvoří takový rámec tomu, co se odehrává pod ním a co teprve uživatele zajímá. A nezabírá moc místa. Je to můj (labilní :-)) názor...
Tin
Profil
ad peta:
zvyklí: nejde o to, na co je zvyklý v op. systému, tam ať si klidně má co chce, kde chce; ale jde o to, že většina webů má navigaci vlevo (popř. nahoře), tudíž se tam automaticky dívám.
Pokud si budu vymýšlet nějaké šílenosti (jednou se mi to povedlo na http://ucdam-hb.wz.cz/old4/index.html > sekce Nápady), dočkám se hodnocení "A ta změna v navigaci... Ano, je to unikát, ale potřeboval bych k tomu navigátora"
imho je nejlepší levý sloupek (vyplňuje jinak volný prostor, očekávám ho tam, nejsem tak moc omezen prostorem (ale dokážeš si představit horní menu přes půl stránky?), popř. levý sloupek v kombinaci s vrškem. Jo a na reklamu a další odpad je použitelný i prostor vpravo
Lukáš M
Profil
řekl bych, že ne úplně nepodstatnou roli hraje také o jaký typ webu jde. pokud je informační (trochu to implikuje také "dynamický") a "hrozí" možnost, že se budou přidávat rubriky za pochodu editorem (nekodérem, neprogramátorem), je snazší menu hodit vlevo, pořád má šanci si zachovat přehlednost, což by se přidávání rubrik do jedné řádky nahoře zabilo. ale to je jen můj skromný, hodně konkrétní poznatek.
Klára
Profil *
Moje osobní preference: nejradši mám menu vlevo nebo nahoře, ale pod hlavičkou. Úplěn nahoře jsem si nějak zvykla, že bývají reklamy. Nemám ráda dvě menu,protože jak najdu jedno,druhý už nehledám.
Za dobrý nápad považuji vysvětlení, co vlastně pod jednotlivými položkami menu najdu, ať už pomocí "žluté bubliny" nebo vypsání podkategorií. Nesnáším menu, které se mi samo rozbaluje při najetí myší.
Jsem ráda, pokud je na stránkách drobečková navigace nebo prostě něco, co mě zorientuje, kde jsem.
No ale stejně, každé pravidlo má svou výjimku, záleží na okolnostech, třeba zrovna stránky Botanické zahrady se mi líbí, ale musela jsem si chvilku zvykat.
peta
Profil *
Klára
"Nesnáším menu, které se mi samo rozbaluje při najetí myší."
Proc? Osobne nesnasim pravy opak, kdyz je menu rozbalovaci a nerozbali se a musim kliknout.
Ono ale hodne zalezi na tom, jak je to rozbalovani delane. Treba mi neva rozbaleni jednou, ale uz nemam rad 2nasobne rozbaleni.
( Kdesi jsem fakt videl na strance 5. Nejdriv shora dolu a pak 4x doprava )

K uvedene strance se radeji nevyjadruji.
Klara
Profil *
Proč? Protože dost často zakryje něco jiného, na co chci kliknout. K šílenmství mě dovádí např. stránky Českého Telecomu, tak je to otravné.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0