Autor Zpráva
kuta
Profil *
Ahoj. Mam dotaz na vsechny studenty "webdesignery, kodery a co ja vim jake
jeste funkce", kteri si obcas privydelavaji nejakym tim webikem pro jednotlivce
ci frimu. Zamyslel jste se nekdo uz nad tim, ze vetsina z vas tak trochu
balancuje na hranici zakona? Ze to co delate neni zcela legalni, pokud nemate na
vyrobu webu ZL???

Mam na mysli to, ze kdyz za vytvoreny web dostanete zaplaceno, melo by to byt
priznano z vasi strany jako prijem. Jak to resite? Jestli to vubec resite?:-)) Z
tohoto pohledu by mel mit kazdy clovek, ktery v teto oblasti "podnika" (tvori
www prezentace) zivnostensky list...coz predpokladam tu ma asi minimum
lidi...pokud vubec nekdo :-)

Dokaze se k tomu nekdo vyjadrit? Rad bych se dozvedel o tomhle "problemu"
vice, pze se domnivam, ze by z toho mohl byt klidne v budoucnu i dost slusnej
pruser!!! Jde o to, jestli na tvorbu webu ten zivnostak fakt musi byt....
*Čvachta*
Profil *
Dá se to obcházet. Myslím, že se tomu říká smlouva o díle.
Dero
Profil
Zamyslel jste se nekdo uz nad tim, ze vetsina z vas tak trochu
balancuje na hranici zakona?


A proč si to myslíš? Stále existuje DPP nebo autorská smlouva.
Peca
Profil
Co by mělo být třeba na brigádě nelegálního? Já mám třeba smlouvu na 100 hodin.
A ten ZL - naopak bych řekl, že ho má poměrně dost studentů. Je to pro ně i výhodnější -nižší daň.
Kuta
Profil
Zamyslel jste se nekdo uz nad tim, ze vetsina z vas tak trochu
balancuje na hranici zakona?

A proč si to myslíš? Stále existuje DPP nebo autorská smlouva.


Protoze je mi divny, ze by to slo resit na dohodu o provedeni prace...to Te jako "docasne" zamestna ta firma, pro kterou web delas? A jak ji pak rozuctujes svoji odmenu? Tam se tusim jedna pouze o hodinu..takze web za 4000kc pak vyjadris napr. jako 100kc * 40hodin??
Kuta
Profil
Co by mělo být třeba na brigádě nelegálního? Já mám třeba smlouvu na 100 hodin.
A ten ZL - naopak bych řekl, že ho má poměrně dost studentů. Je to pro ně i výhodnější -nižší daň.


To mas smlouvu na 100h a naplni prace je tvorba webu? Pokud jo, tak by to bylo super.
ZL je krasna vec..taky jsem o ni uvazoval, jenze s tim je uz spojeno dost veci, co nechci absolvovat...a) minimalne vest si danovou evidenci (tzn. vyznat se v podnikani, podavat dan. priznani atd atd.) b) tusim, ze pak jako OSVC musis platit soc&zdravotni a to snad i kdyz ses student...teda mozna se pletu..zase tolik jsem to nezkoumal, kazdopadne to je dost finance narocny...
mgiel
Profil
to kuta

1) od ceho jsou účetní ?
2) pokud jseš student tak soc. a zdrav. za tebe plati stat.
3) máš nižší daně a nějaký ty výhody
Peca
Profil
Kuta
Přímo weby nedělám. Spíš upravuju php skripty apod. Třeba jsem dělal docela velký projekt a do smlouvy se napsalo jen 5 hodin, takže na těch 100 hodin jsem vlastě zaměstnaný na celý rok. To že pak dostanu třeba 500 na hodinu je jedno. Je tam jenom omezení 5000 na měsíc a strhává se z toho 15% daň. Kdyby se to překročilo, tak je tam vyšší, tušim 20% a nevím, jestli by s tím nebyly spojené ještě nějaké další problémy.
Pokud plánuješ dlouhodobě si tímto přivydělávat, doporučil bych ten ŽL. Já ho nemám, brigádu jsem ani nehledal - ona si našla mě ;-)
Kuta
Profil

1) od ceho jsou účetní ?
2) pokud jseš student tak soc. a zdrav. za tebe plati stat.
3) máš nižší daně a nějaký ty výhody


ad 1) Ucetni jsou sice prima lidi..ale zadarmo nedelaji :-) Takze kdyz udelas jen par webu do roka, tak se Ti proste zivnostak podle me nevyplati...pze jim pak nacpes slusny prachy...pokud nemas nejakyho znamyho.

ad 2) u dohody o provedeni prace se soc&zdrav. neplati, ale u pracovniho pomeru se Ti zdravotni a socialni strhava z tve vyplaty;;; z toho predpokladam, ze nejinak tomu bude i u ZL...takze si podle me budes muset soc&zdrav platit taky...
Kuta
Profil
Přímo weby nedělám. Spíš upravuju php skripty apod. Třeba jsem dělal docela velký projekt a do smlouvy se napsalo jen 5 hodin, takže na těch 100 hodin jsem vlastě zaměstnaný na celý rok. To že pak dostanu třeba 500 na hodinu je jedno. Je tam jenom omezení 5000 na měsíc a strhává se z toho 15% daň. Kdyby se to překročilo, tak je tam vyšší, tušim 20% a nevím, jestli by s tím nebyly spojené ještě nějaké další problémy.
Pokud plánuješ dlouhodobě si tímto přivydělávat, doporučil bych ten ŽL. Já ho nemám, brigádu jsem ani nehledal - ona si našla mě ;-)


Prima..uz ses dnes druhej covek, co rika, ze jede na dohodu o provedeni prace...coz je fajn. A ze se to da obejit s tim, ze se napise hodinova sazba treba 500kc..tak pak je to vubec vpohode :-)
No ono tech webu bude do roka jen par...takze mi prave zivnostak + s nim spojene absolvovani vsech tech procedur finance ani casove nevyplati...
izsak
Profil
Neviem prečo keď žiak/študent robí stránky, tak musí ísť nutne o prácu mimo zákona. Okrem brigádnickej zmluvy existuje zmluva o dielo a mnoho iných možností.

Ináč pozerám, že máte celkom vysoké dane. U nás majú študenti brigádu mesačne do cca 3000 - 3500 bez dane a študenti VŠ majú daňové zvýhodnenie 10% pre mzdy do cca 83000 ročne (teda 9% daň), a čo je navyše, ide už na 19% daň. A počas štúdia platí štát poistenia.

Takže či platiť daň, odvody, poistné a iné zálaží na mnohých okolnostiach a povedal by som, že ŽL nie je príliš výhodný. Tá brigáda je oveľa lepšia.

Dosť informácií o tomto máme na portáli www.obcan.sk. Neviem, či aj vy máte niečo obdobné. Tiež je dobré sa poobzerať priamo na stránkach príšlušného ministerstva.


Kuta
Povedal by som, že najskôr by si sa mal naučiť gramatiku a potom riešiť zákony :-)
J
Profil *
1. Dohoda o provedení práce: Jedná-li se o práce příležitostné. Zaměstnavatel zaplatí daň 15%, toť vše. Jsou zde omezení: rozsah práce pro jednoho zaměstnavatele nesmí překročit 100 hodin za rok, odměna nesmí překročit 5000 Kč měsíčně (čas od času se tyto limity mění, k vyhledání v zákoníku práce a v zákonu o dani z příjmů).

2. Dohoda o pracovní činnosti: pro práce pravidelné a nad uvedené limity. Zaměstnavatel zaplatí daň, sociální, zdravotní.

3. Živnostenský list. Respektive dva ŽL - jeden na tvorbu www stránek a grafické práce, druhý na zpracování dat a služby databank. Živnostník od letoška nemusí vést účetnictví, stačí evidence příjmů a výdaje lze vykázat paušálem.
Mistr
Profil
Jenom doplnění:
www.obcan.sk. Neviem, či aj vy máte niečo obdobné.
To by asi mělo být Portál veřejné správy (www.portal.gov.cz), ne?
habendorf
Profil
výdaje lze vykázat paušálem
Ano, jen doplním že to bylo zvýšeno na 50%, což začíná být velmi zajímavé. U webdesignu totiž zrovna moc nákladů (v účetním smyslu slova) nemáte.

Jinak bych rád vzkázal všem "ochcávačům", že pokud chcete podnikat a mít z toho příjmy, je třeba také vynaložit určité úsilí - takže výkřiky typu "to bych musel vést účetnictví", "účetní nejsou zadarmo", "to bych musel platit daně + zdarv + soc" apod. mi připadají přinejmenším dětinské.
ninja
Profil
Pokud je potreba vydavat zakaznikum faktury, je vedle ZL jeste moznost pracovat jako OSVC "vytvarna cinnost na internetu", atp.

Takova osoba neni podnikatel (nema IC), staci se na financnim urade prihlasit k danove evidenci a tak ziskat DIC. Je potreba ale kazdorocne podavat danove priznani. Dle meho nazoru to je daleko jednodussi a i financne vyhodnejsi nez ZL (zadne minimalni odvody).
Zelva
Profil *
Co je tedy pro menší projekty nejlepší a proč ?

a) autorská smlova
b) smlouva o dílo
c) osvč
d) živnostenský list

Moc by mi to pomohlo.

Díky
Zelva
Profil *
Ja mam ale HPP, takze osvč asi padá... takže co myslíte, že je nejlepší na drobnější přivídělky... nepočítaje Dohodu o provedení práce.

Muj favorit je autorská smouva, ale nevim jak se to dani :o(
alois
Profil
Je to sice stará diskuse, ale .....

Dohoda o provedení práce: Jedná-li se o práce příležitostné. Zaměstnavatel zaplatí daň 15%, toť vše. Jsou zde omezení: rozsah práce pro jednoho zaměstnavatele nesmí překročit 100 hodin za rok, odměna nesmí překročit 5000 Kč měsíčně (čas od času se tyto limity mění, k vyhledání v zákoníku práce a v zákonu o dani z příjmů).

Této variantě bych se snažil vyhnout. 15% daň byla srážková a nikdy ji už neuvidite. (Přijmy sražené srážkovou daní se nemusí v daňovém přiznání objevit - tohle nevím jestli je správně formulované).
Je mnohem lepší nechat platit zaměstnavatele zálohovou daň (tuším 20%) - protože pak v daňovém přiznání zjistíš, že máš slevu na dani jako poplatník 7200Kč na rok + pokud jsi student dalších 2400kč za rok.

Sleva na dani teda 9600kč. Uvažuji nejnižší daňovou sazbu 12% (do 121 200kč).
Tzn kolik byste museli minimálně vydělat abyste měli nenulovou daň ? 80 000, u příjmu nižších než 80 000 kč za rok tedy neplatíte žádnou daň (student + poplatník). Ale pokud jste už zaplatili srážkovou tak je nenávratně ve státním rozpočtu(možná).

Př.
Vydělám 36 000 za rok na DPP. měsíčně 3000.
Zaplatím-li srážkovou daň 15% to je 5400 , mám k dispozici jen 30 600.

Neplatím-li srážkovou daň, platím zálohovou 20% . Zaplatil jsem na dani 7 200 kč.
Do konce března(následujícího roku) podám daňové přiznání, kde zjistím, že moje daň je 0 a oni mi musí do 30ti dnů vrátit přeplatek 7 200kč. Měl jsem k dispozici 36 000.

U DPČ a ŽL se platí sociální a zdravotní. I když jsem kolikrát četl, že to za studenta platí stát, tak jsem došel k tomu, že to skutečně stát platí, jen do té doby než máte příjem, ze kterého se tyto odvody počítají.
Myslím, že u obou student pojistné odvádí jako každý jiný .....


Pozn.
Tohle je můj názor po dlouhém zkoumání zákoníku.
nightfish
Profil
U DPČ a ŽL se platí sociální a zdravotní. I když jsem kolikrát četl, že to za studenta platí stát, tak jsem došel k tomu, že to skutečně stát platí, jen do té doby než máte příjem, ze kterého se tyto odvody počítají.

pro studenta podnikajícího na ŽL
k sociálnímu pojištění:
jestliže jste student, považujete se za OSVČ vedlejší, a tam je povinnost platit zálohy + jednou ročně pojištění pouze v případě, že za rok vaše příjmy - výdaje přesáhnou 45200 Kč (+-)

u zdravotního pojištění:
u studentů není stanovena minimální výše zálohy, platí se tolik, kolik vyjde na základě příjmy - výdaje (i kdyby to mělo být 50 Kč)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0