Autor Zpráva
tajny spion
Profil
Jako nadpisy jednotlivych <ul> v menu mam pouzivat Hn. To vim. Ale misto n mam dosadit jake cislo? Nebo je to jedno?

Mimochodem, klidne mi vyvratte i to, ze se v menu ma pouzivat Hn.
fandaa
Profil
zvolil bych asi h3
Miloš
Profil
Zvolil bych hn podle logické struktury stránky:
je-li nejbližším nadřazeným nadpisem h1, pak volím h2
je-li nejbližším nadřazeným nadpisem h2, pak volím h3
A tak dál; vždyť je to snad z hlediska sémantiky jasné.
Tomáš Hanus
Profil
h3
Railbot
Profil
Říkat H3 nebo cokoli konkrétně je blbost, protože nikdo nezná logickou strukturu tvé stránky, takže kdo takto radí - radí nesmysly.
tajny spion
Profil
Railbot
Na druhou stranu preci nemuze byt nadpis druhe urovne (h2) v menu... to se mi zda taky jako blbost. Nadpis clanku uprostred mam h1, dalsi nadpisy v clanku se odvozuji od tohoto h1.

Taky bych to videl na h3. Nekdo ma dalsi napad?
Railbot
Profil
tajny spion
Proč by nemohl? Pokud to máš jak říkáš, pak třeba h3, zase bych z toho nedělal velkou vědu.
Joker
Profil
Já osobně bych si vyhradil prvních n úrovní pro nadpisy na stránce a v obsahu a (n+1). úroveň bych dal do menu.
Takže pokud na celém webu používám akorát <h1>, klidně by v menu mohlo být <h2>.

Ale já to teda až tolik neřešil... já mám prostě h1 = hlavní nadpis, h2 = vedlejší nadpis, h3 = kdybych v obsahu potřeboval ještě další nadpis a h4 v menu.

...a kdyby se náhodou k moci dostali sémantičtí fundamentalisté a začali zavírat za nadpisy nejdoucí popořadě, dá se to změnit během minuty :-)
Railbot
Profil
Stačí, že pro ten nadpis je vůbec nějaké Hn použité. Balancovat nad číslem je už trošku úchylka. Lidem je to úplně jedno a roboti se z jednoho nadpisu také nepotentují.
Tomáš Hanus
Profil
Railbot

Proč by nemohl? Pokud to máš jak říkáš, pak třeba h3, zase bych z toho nedělal velkou vědu.
Tak neříkej, že říkáme nesmysl. Je jasné, že záleží na struktuře webu. H1 určitě ne, H2 spíše také ne - spíše použít na nadpisy.
Railbot
Profil
Tomáš Hanus
Záleží, ale ne přehnaně. Ono se nic nestane, když nadpisy přehodíš. Je hezké ctít sémantiku, ale takhle uchýlně balancovat nad jedním nadpisem a řešit h2 nebo h3, je to k ničemu ;)
Chamurappi
Profil
Ne, že by na tom záleželo, ale podle specifikací uvozuje nadpis jen svoji sekci. Není-li tou sekcí přímo <body>, tak nemá platnost v rámci celé stránky. Takže zápis:
<div><h1>Hlavní nadpis</h1></div>
<div><h2>Podnadpis</h2></div>
… není o nic horší, než když úrovně proházíte.

Kde se vůbec vzalo to populární lineární pojetí dokumentů, kdy se stromová struktura ignoruje a kouká se jen na pořadí? Asi je to tím, že hranice sekcí návštěvník většinou nevnímá. Ale tam, kde by je vnímat měl, by na stromu záležet mohlo, ne? Nadpis v <blockquote> je citovaným nadpisem nebo nadpisem citace?


Reaguji na tajneho spiona:
Jako nadpisy jednotlivych <ul> v menu mam pouzivat Hn
Já spokojeně používám toto:
<menu>

<h2>Nadpis menu</h2>
<li>Položka
<li>Ponožka ...
</menu>
tajny spion
Profil
Railbot
DObre. Dal bys tedy jako nadpisy jendotlivych menu treba <strong>?
Joker
Profil
Chamurappi
Vida, tzn. když je menu třeba v <div id="menu"> a obsah v <div id="obsah">, je teoreticky správně dávat nadpisy v menu pomocí <h1> :-)

Ne, že by na tom záleželo
Když už tu to téma je... :-)

Kde se vůbec vzalo to populární lineární pojetí dokumentů...
Ono je to tak jednodušší. Dá se pak v CSS psát třeba h1 {neco} h2 {necojineho} namísto třeba #neco h1 {neco} #necojineho h1 {necojineho}

Dal bys tedy jako nadpisy jendotlivych menu treba <strong>?
Když už tomu říkám nadpis, dal bych to do prvku pro nadpis. Ale jestli do h1 nebo h6...
Railbot
Profil
tajny spion
Ne.
Tomáš Hanus
Profil
tajny spion
ne. Strong nemá žádnou vypovídající hodnotu vzhledem k sémantické strukture webu. Strongem něco zdůrazňuješ, ale v textu.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0