Autor Zpráva
Mufna
Profil
Zdravím Vás. Nejde sice o život, ale přesto by mě zajímalo, zda můžu dosáhnout toho, aby XHTML dokument používající <iframe> byl validní podle validátoru W3C. S touto úvodní deklarací
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">

validní není. Chci zároveň zachovat úvodní XML prolog a XHTML 1.0. Pomůže "Transitional" místo "Strict" ?
Bubák
Profil
Pomůže "Transitional" místo "Strict" ?
To je tak těžké vyzkoušet?
Mufna
Profil
Bubák
To je tak těžké vyzkoušet?
Není, takže já se teda kaju :-) Už jsem to prubnul, no pomůže to. Tak jdu zkontrolovat jestli se mi někde něco nerozhodilo.

BTW ani jsem nevěděl, že při použití "XHTML Transitional" místo "XHTML Strict" oficiální validátor "přehlídne" i target=_blank. To je ale od něj velice hezký :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Mufnu:
Tak jdu zkontrolovat jestli se mi někde něco nerozhodilo.
Nemohlo se nic rozhodit, obě dvě deklarace vyvolávají v HTML standardní režim.

To je ale od něj velice hezký :-)
XHTML obsahuje identický sortiment značek jako HTML, liší se jen v syntaxi.
panther
Profil
Mufna
Tak jdu zkontrolovat jestli se mi někde něco nerozhodilo.
nerozhodí se nic, nemusíš snad ani kontrolovat.

Chci zároveň zachovat úvodní XML prolog
smím vědět proč?
Mufna
Profil
Chamurappi
"XHTML obsahuje identický sortiment značek jako HTML, liší se jen v syntaxi."

Teď jsem asi nějak nepochopil, jakou ta tvoje věta má souvislost s tím, že mi po přehození XHTML ze "Strict" na "Transitional" validátor nevyhodil chybu, že target="_blank" je nevalidní (u Strict na mě samozřejmě čevená hláška vyběhla). Nemám všechny standardy v malíku jako ty, ale tohle mě nějak překvapilo. V mém případě příjemně, protože aspoň nemusím vyhazovat odkaz "Validní XHTML" z patičky webu - ten target="_blank" tomu zatím vadil (je to už trochu starší web, kde jsem na validitu chtěl přilákat pozornost a klienty :-) ) Teď mají všechny stránky od validátoru zelenou, což mi samozřejmě vyhovuje. I když to třeba nemusí být úplně pravda, že mám 100% validní XHTML (o tom samozřejmě víš své, já to nějak dál ani řešit nehodlám). Dneska si sice vůbec nemyslím, že na nějakou validitu někoho přilákám, no ale stejně to tak vypadá líp. Vyřešilo se to vlastně náhodně :-) Asi tak jako před týdnem u kamaráda, když mu u kompu nešel zvuk do sluchátek. Chvíli jsem nějak a na něco klikal v nějaký tý "control center" aplikaci dodávaný k těm jeho sluchadlům, no a zničeho nic to už šlo. Jó počítače, to je věda :-)

panther
„Chci zároveň zachovat úvodní XML prolog“
smím vědět proč?


Asi kdybych tam někdy v budoucnu přidával nějaké XML (sice zatím nevím přesně jak, ale tak nějak když jsem před nějakými dvěma lety volil jak má to moje (X)HTML vypadat, tak jsem se rozhodl, že tam XML prolog dám). A taky když ho teď smáznu, tak tím přepnu tuším IE7 do quirku, nebo ne ? Což bych asi vyřešil, kdybych ten první řádek kódu nechal úplně prázdný, nebo ne ? No ale stejně nevím, proč bych si měl komplikovat život, mě tam ten XML prolog nevadí.
Mufna
Profil
Chamurappi
Nemohlo se nic rozhodit, obě dvě deklarace vyvolávají v HTML standardní režim.

Omlouvám se, že jsem tuto reakci nedal k předchozím. Na to, že by se mohlo něco rozhodit, mě přivedl Pixy, který ve své knížce o CSS uvádí, že takto deklarovaný začátek stránky (tak jak ho mám já) vyvolává v některých prohlížečích režim "almost standard". Odchylky jsou zřejmě minimální, ale jsou, proto jsem to kontroloval. Nevím přesně, kde všude ty odchylky jsou, vím jen o tabulkách (teď to nemám před sebou, takže snad neplácám, ale jejich rozměry by se měly takto počítat jako v quirku)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Mufnu:
Teď jsem asi nějak nepochopil, jakou ta tvoje věta má souvislost
Z tvé překvapené reakce jsem usoudil, že jsi někde slyšel něco na způsob „v XHTML už není <iframe> dovolený“, nebo že XHTML je v tomto ohledu nějak přísnější než HTML. Tak jsem ti to rovnou preventivně vyvrátil :-)

Asi kdybych tam někdy v budoucnu přidával nějaké XML
1) To ti nebude fungovat, protože ve skutečnosti užíváš HTML. Jak oba dobře víme :-)
2) XML deklarace s version="1.0" a encoding="utf-8" je v XML nepovinná, poněvadž to jsou výchozí hodnoty. Je i výhodnější ji neuvádět, protože když se ti před ni dostane prázdný řádek či mezera, zabije to celý dokument — uživatel uvidí místo stránky jen chybovou hlášku. (Ale v HTML to nehrozí, tam se ignoruje.)

když ho teď smáznu, tak tím přepnu tuším IE7 do quirku, nebo ne ?
Ne, viz tabulka s chováním sedmičky.
Přepnul bys šestku do standardního režimu.

takto deklarovaný začátek stránky (tak jak ho mám já) vyvolává v některých prohlížečích režim "almost standard"
Budiž, to je pravda. I když ty odchylky jsou celkem vzácné.
Mufna
Profil
Chamurappi
že jsi někde slyšel něco na způsob „v XHTML už není <iframe> dovolený“

Nic takového jsem nikde neslyšel ani nečetl. Zas tolik nečtu :-) Prostě jsem na svoji stránce s určitých důvodů potřeboval použít iframe a tím jsem ji znevalidnil. Tak jsem přemýšlel jak ji zase zvalidnit. Takže jsem hledal pro XHTML něco jako "Frameset" u HTML. Což jsem samozřejmě nenašel, jediné co jsem mohl udělat (pokud jsem chtěl zachovat XHTML) byla změna ze "Strict" na "Transitional". Fakt je ten, že nemám přesný přehled o rozdílech mezi oběma režimy, takže jsem tak nějak netušil jestli si tím pomůžu nebo ne. Proto jsem se tady na to, tak nějak ze cviku :-) , zeptal.

Nemyslel jsem si, že by iframe nebyl v XHTML dovolený (to by mě opravdu velice překvapovalo), jen jsem netušil, že to projde validací pouze s deklarací "Transitional". A pokud je iframe obecně dovolený (já to přesně nevím, ty možná ano), proč to teda neprojde ve "Strict" ? Nikdo už neudržuje validátor ?

Nejvíc mě ale překvapilo, že s "Transitional" prošel target="_blank".

Přepnul bys šestku do standardního režimu.
Jasně, už v tom mám dneska hokej :-)
shaggy
Profil
Takže jsem hledal pro XHTML něco jako "Frameset" u HTML. Což jsem samozřejmě nenašel,
Hmm...
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Frameset//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-frameset.dtd">

Nie, že by som ťa navádzal k tomu, aby si to používal, uvádzam to len pre úplnosť.
Mufna
Profil
shaggy
Hmmm... tak se omlouvám, myslel jsem, že "Frameset" u XHTML neexistuje. Nesleduju to tolik a vycházel jsem z 3 roky staré knížky o CSS, kde tento doctype uveden nebyl.
Bubák
Profil
režim "almost standard". Odchylky jsou zřejmě minimální, ale jsou, proto jsem to kontroloval.
Včechny odchylky jsou vlastně jen jedna drobnůstka: Mozilla (ff) a převážně-standardní mód

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0