Autor Zpráva
snazimse
Profil
Zdravím,

chtěl bych se zeptat na názor, ostatních, spousta RS, nabízí rss s feedem? Mám to na web dávat, nebo to spíš vyhazovat?
Je to k něčemu dobré? Používá to vůbec někdo?

Já jsem to nikdy nepoužil, používám, jen obyčejné záložky.

Děkuji za vaše názory a reakce a argumenty!
juriad
Profil
Já pomocí RSS sleduji asi stovku webů, které bych jinak musel pravidelně navštěvovat. Díky.
Jan Tvrdík
Profil
Doplním, že RSS pomáhá nejen lidem, ale i vyhledávačům při indexaci (hlavně u webů, kde často přibývá nový obsah).
Kcko
Profil
Já jsem na tom opačně. Záložky nepoužívám, stejně jako juriad používám RSS (konkrétně Feedly) a sleduji desítky webů. Mám ve Firefoxu notifikace, případně pak si ukládám přes Pocket články, abych si je mohl číst i později třeba na mobilu.

Tj. za mě RSS rozhodně ano.
mimochodec
Profil
Jen abych se zorientoval: co jsou záložky? (RSS prosím nerušit, používám.)
Trejpa
Profil
Používám RSS jen u pár stránek, co mě zajímají. Čtečkou je mi úvodní stránka Seznamu.

Pokud ti redakční systém vyrábí RSS sám, tak bych to ponechal. Otázkou je, zda vytvářet RSS do nových projektů nebo tam, kde ještě není. Bude ale záležet na potřebách a možnostech konkrétního webu.
Jan Tvrdík
Profil
mimochodec:
Zkus Ctrl + Shift + B
mimochodec
Profil
Jan Tvrdík:
Aha, záložky! Dík. Jen úplně nerozumím, jak snazimse může srovnávat záložky a RSS, připadá mi to jako něco dost odlišného.
Radek9
Profil
mimochodec:
Já hádám, že to myslel tak, že si postupně ze záložek otvírá jednotlivé stránky s články. Tedy že je nemá všechny v jedné RSS čtečce, ale projíždí je ručně.
snazimse
Profil
Radek9:
Přesně tak no.A podle mě tak to dělá většina lidí, mě to RSS, nikdy nebylo moc sympatické na druhou stranu, je důmyslnější, než záložky.



Děkuji vám, za reakce, no tak pak z toho vyplývá, že to budu asi nechávat.Přece jenom, když to někdo používá, byla by to asi hloupost dávat pryč.
To je jasné.
Chamurappi
Profil
Reaguji na snazimse:
Já jsem to nikdy nepoužil, používám, jen obyčejné záložky.
Já nepoužívám ani záložky :-)
Jako konkurenci k RSS vnímám spíš Twitter. (Který tedy také moc nepoužívám.)

Mám to na web dávat, nebo to spíš vyhazovat?
Jestli jde jen o <link> v HTML, tak ten tě asi nic nestojí. Co se týče nějakého lidsky dostupného viditelného odkazu na RSS, který potenciálně zabírá místo něčemu užitečnějšímu, to už je jiná otázka. Záleží na chování tvé cílové skupiny.
Jan Kozák
Profil
snazimse:
RSS je jako každá jiná služba. Hodí se ji nasadit tam, kde je o ni zájem. Jinde je nadbytečná.
Do rozhodovacího procesu, zda nějakou službu ukončit nebo ji přidat, je velmi dobré si přizvat také nějaká čísla. Pokud tu všichni RSS odmítnou, zrušíš jeho generování i přesto, že ti třeba vydělává? Nebo po jeho vychvalování v činnosti budeš pokračovat navzdory tomu, že se možná jedná o jasnou ztrátu? Využívanost RSS bude záležet na cílové skupině tvého webu, a ta bude nepochybně jiná než cílovka Diskuse.
Nyní tu službu provozuješ, a tak máš jistě k dispozici statistiku toho, jak se využívá. Pokud tato data k dispozici nemáš, nech si nějakou dobu generovat log.

Osobně podporu RSS nevidím jako jednoznačně pozitivní. Je to článek, který vytváří zátěž a který se může rozbít. (Pokud např. bude generovat chybné URL, může se stát, že v extrémním případě k tomu Google negativně přihlédne při sestavování SERPu.) Odkaz na stránce může působit rušivě stejně jako všemožná počítadla, ankety, kolotoče, odkazy na sdílení článku na sto milionech webů atd.
snazimse
Profil
Chamurappi:
A co tedy? Používáte?

Jan Kozák:
No právě to moc nechci, aby google, tomu dával nějakou váhu, na to mám sitemap.Nejradši, bych to dal pryč, kdyby to bylo na mě.
Jan Tvrdík
Profil
Jan Kozák, snazimse:
Člověk musí být (podle mě) hodně SEO-paranoidní, aby se bál, že RSS na webu mu ublíží.
Jan Kozák
Profil
Nepřijde mi to tak paranoidní. Je dobré vědět, že bezhlavé poskytování RSS má i nevýhody.
Vzpomeňme, že například zde mají roboti do RSS vláken, témat a uživatelů zákaz. Jejich aktivita totiž byla vyhodnocena jako málo výhodná.
Chamurappi
Profil
Reaguji na snazimse:
A co tedy? Používáte?
Nic. Pár svých oblíbených adres si pamatuji přímo a některé v kontextu (tedy vím, jak je najít, nebo kdo mi o nich kdy řekl). Výhodou je, že k online životu většinou nepotřebuji své počítačové prostředí, ani nejsem závislý na obláčku nějaké hodné megakorporace.
Náhradou za RSS jsou pro mě ostatní lidi. Většinou se neděje nic zajímavého, co by stálo za pozornost, přesto média generují neustále nový obsah. Bez tohoto informační šumu dokážu žít. O skutečně pozoruhodných věcech mi někdo řekne a já si pak už sám najdu podrobnosti, pokud mě to zaujme. Z hlediska provozovatelů jakéhokoliv média jsem velmi nevděčné stvoření :-)

to moc nechci, aby google, tomu dával nějakou váhu, na to mám sitemap
Proč ti připadá sitemap lepší?


Reaguji na Jana Kozáka:
například zde mají roboti do RSS vláken, témat a uživatelů zákaz
Hlavně proto, že postupovali hloupě, sosali spoustu různých RSS zbytečně a přetěžovali server. Myslím, že jinak je zde RSS výhodou a jeho úplné zrušení by nám nejspíš uškodilo.
Jan Kozák
Profil
Chamurappi:
Myslím, že jinak je zde RSS výhodou a jeho úplné zrušení by nám nejspíš uškodilo.
Nepíši o obecném významu, ale o nevýhodě, aby rozhodující se člověk měl i co přihodit na druhou stranu vah před tím, než narve RSS úplně všude. Což by se zdálo být logickým postupem, kdyby nasazování RSS mělo pouze výhody.

Podle zdejšího logu se zřejmé, že tu uživatelé RSS využívají. Bingbot taky. Doplní si pár lomítek (počet, který není v robots.txt uveden) a stahuje si ty seznamy vesele dál. Bingbot tu má obecně hodně špatný poměr zátěže a doručených hledajících uživatelů. Posílá 3× více požadavků než Googlebot, ale 150× méně uživatelů.
Alphard
Profil
Pro mě je RSS důležité hlavně na webech, kde chci být informovaný o každém článku/komentáři apod. Tj. jde o weby s kvalitním a neduplicitním obsahem.
Takto sleduji mnoho desítek webů a bez RSS si to neumím představit. Pokud RSS nabízeno není, stránka skončí v záložkách, kde (pokud pro mě není skutečně extrémně důležitá) zapadne, protože na pravidelné ruční otevírání desítek stránek a hledání, co je nového, opravdu čas nemám.

Naopak mě nezajímá zaplavující celkové RSS třeba na denním zpravodajství, tam se raději podívám na titulní stránku. Na druhou stranu mám v RSS několik kanálů určitých autorů a mrzí mě, že tato možnost zdaleka není nabízena na všech webech.
Joker
Profil
snazimse:
spousta RS, nabízí rss s feedem? Mám to na web dávat, nebo to spíš vyhazovat?
Je to k něčemu dobré? Používá to vůbec někdo?
Já používám.
Podle mě to je pro určitý druh webů skvělá věc, moc nechápu, proč RSS nepoužívá daleko víc lidí (nebo možná chápu: Většina vůbec neví, co to je).

Hlavně u zpravodajského webu nebo weblogu nevidím lepší způsob, jak s ním pracovat.
Resp. asi podobně by fungovalo zasílání upozornění na e-mail, ale s RSS se mi to nemotá mezi ostatní maily.

Web generující obsah v oblíbených funguje jen potud, dokud frekvence jeho návštěv je alespoň řádově podobná frekvenci zveřejňování nového obsahu.
Nejvíc to funguje u webů, které nový obsah zveřejňují v předem daných termínech (například když XKCD vychází v pondělí, středu a pátek, není problém se tam v ty dny zajít podívat).
Ale nebavilo by mě průběžně kontrolovat weblog, kde autor třeba měsíc (nebo třičtvrtě roku, jako já :) ) nic nenapíše.
Platí to ale i naopak, není mi úplně zřejmé, jak by takhle šlo sledovat třeba zpravodajský web, aniž bych do toho investoval ohromné množství času. V RSS si prostě projdu články od doby, kdy jsem naposled měl čas, a přečtu si ty zajímavé.

Jinak podle mě hodně záleží na druhu webu. Rozdělení mám asi takhle:
1. „Aplikace“, se kterými se pracuje jinak, než postupným čtením obsahu. Například elektronické bankovnictví, mapy, jízdní řády.
→ Speed dial (Rychlý přístup), případně záložky.

2. Statický obsah, například článek, se kterým budu chtít ještě nějak pracovat.
→ Ty většinou prostě nechávám trvale otevřené v prohlížeči, případně záložky. (Obecně bych řekl, že záložky používám dost málo a nahradilo je „tabbed browsing“, nebo listy, prostě nechání stránky otevřené v prohlížeči vedle těch ostatních.)

3. Dynamický, průběžně přidávaný obsah, kde chci být informovaný o aktualizacích.
→ RSS, případně záložky u webů, kde se frekvence mých návštěv potkává s frekvencí aktualizací obsahu. A pak je pár výjimek typu DJPW, které mám otevřené skoro pořád :-)
snazimse
Profil
Děkuji za vaše reakce.

Nemám, asi co bych k tomu řekl.Jen asi ,že na druhou stranu to používá stále fakt dost málo lidí dle statistik.Chápu ,že to většina používá ,ale každý z vás, dělá v IT, tak tam si myslím, že je trochu jiná situace.Bohužel jak jste uvedli, moc lidí to nezná, ani dneska, i když to je už poměrně dost stará záležitost.

Děkuji vám!

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0