Autor Zpráva
Petra
Profil
Prosím o doporučení nějakého šikovného redakčního systému. Nemám s redakčními systémy takřka žádné zkušenosti, takže kdybych požadovala nemožné, tak se na mne nezlobte, pokud něco zapomenu požadovat, připomeňte mi to. Předchozí diskusi na podobné téma jsem si přečetla, nemusíte mne na ní odkazovat. Takže k požadavkům:

+ kvalitní a plně funkční opensource, využívající PHP + MySQL, výstup pokudmožno (X)HTML + CSS, resp. formátování jen v CSS

+ snadno upravitelný kód, nejlépe hojně komentovaný, zkrátka aby přepracování systému k potřebám vlastním nebylo pracnější než udělat to celé znova

+ bude vytvářet nějak sympaticky URL, žádná čísla, žádné zběsilé množství přebytečných parametrů

+ více redaktorů, admin, zabezpečené přihlášení do systému (SSL), třídění článků podle několika typů kategorií (tím myslím členění podle témat, pohlaví, rasy či náboženského vyznání) + možnost vytvářet podkategorie, zařazení článku i do více kategorií, zobrazení článku z podkategorie i v nadřazené kategorii (tzn. článek v podkat. "Paříž" se objeví i v kat. "Francie").

+ vyhledávání: možnost AND a OR, řazení, počet zobrazení na stránku, různá zobrazení (název + popis vs. jen název).

+ diskuse k článkům

+ WYSIWYG editor na články: dělá vše co je potřeba, neudělá nic co by mohlo zbourat design :-)

+ statistiky čtenosti jednotlivých článků, kategorií, atd.

+ ještě pár věcí, co je asi nad rámec RS, ale potřebuju to taky, pokud možno aby se to dalo hravě sloučit, pokud to nebude v jednom systému:
-> počítadlo, chat, diskusní fóra samostatná (jakože mimo ty diskuse k článkům, něco jako je tady, aj i s moderatory), fotogalerie, ankety

To je asi všechno, jak tak na to koukám, tak díky všem, kdo se pročetli až sem :-)
llook
Profil
Určitě stojí za to vyzkoušet některé systémy na opensourcecms.com (jsou tam dema). Myslím, že hned několik splňuje dané požadavky.
Z toho co trochu znám by mohl snad vyhovovat Blog:CMS, což je systém vzniklý úpravou Nucleus CMS a obohacený o spoustu zbytečných funkcí, které se v Nucleusu museli doinstalovávat dodatečně. Také je v Blog:CMS obsažené upravené PunBB diskuzní fórum, upravená Coppermine galerie a kdovíco ještě.
Ale nutno dodat, že ne každý je s Blog:CMS spokojený, viz http://stuff.techwhack.com/archives/2004/08/17/blog-cms-and-wordpress/ (zajímavé jsou i komentáře).
Yuhů
Profil
Petro, tvoje požadavky jsou velmi široké. Osobně neznám nikoho, kdo by něco takového znal. Z něčeho budeš muset slevit.

O Blog:CMS vím, že aby to vůbec nainstaloval, musel Marigold změnit hosting.
Yuhů
Profil
spíš mě napadlo něco jiného. Co společně něco vyvinout? Něco extrémně jednoduchého.
Petra
Profil
ad1 :-) Já vím, jsem prostě náročná.

ad2 extrémně jednoduché jsou třeba palačinky, cos měl namysli Ty? :-) Jednoduchý RS si představit nedokážu.
Yuhů
Profil
Palačinky jsou velmi těžké. Prý se to dělá na pánvi a je potřeba přesná teplota někde mezi 100 a 500 °C. Do toho bych nešel.

S redakčními systémy je prostě problém. Nedá se říci, že by existoval jeden univerzálně použitelný. Použitelnost RS se dá popsat pouze jako relace k existujícím problémům. Na něco je dobrý ten, na něco jiný.

Největší zrada je to, že funkce a vlastnosti, které autoři nejrozšířenějších redakčních systémů považují za úžasné (javascriptová udělátka, metajazyk, systém práv), nejenže moc nepomáhají, ale v praxi jsou na škodu.

Já to vidím třeba na této diskusi. Redakční systém to není, ale je to podobné. Chci udělat nějakou úpravu, ale zjišťuju, že celá tato diskuse je napsána pomocí jakýchsi velmi sofistikovaných modulů. Možná to má nějakou vnitřní logiku, já ji ale nechápu, a tím pádem toto fórum skoro nemohu přizpůsobovat. Což mě štve, ale vybral jsem si ho sám.
Přemysl Žák
Profil
Zkuste ten Plume-CMS (doporučoval pan Mičan v předchozí diskusi). Asi do toho půjdu - je to zatím nejlepší, co jsem našel (a že jsem hledal dlouho) + ještě textpattern. Ale nic z toho není wysiwyg. Blog CMS zase wysiwyg je, ale doporučit Vám ho také nemohu, ikdyž třeba na blog je asi nejlepší. Ale vy to asi na blog nepotřebujete, nebo ano?
Tomik
Profil
Nevim jak si Yuhů představuješ spolupráci na vývoji nějakého RS, ale jelikož sám nějaký RS sháním, tak bych se klidně i přidal, myslim, že to není zas tak špatnej nápad, ale palačinky vařit nebudu.
VitaZ
Profil
Pro Petru:
můžeš vyzkoušet český PhpRS ( http://www.supersvet.cz ). Měl by mít téměř všechno co žádáš, tedy až na ty SEO adresy. Poslední verze už mají celkem vychytané mouchy a vzhled je plně oddělený od obsahu. Generuje kód verze HTML 4.01 Transitional a myslím, že už má některé layouty jako čisté CSS.
Je snadno modifikovatelný a lze k němu doinstalovat množství rozšiřujích pluginů. Na výše zmíněných stránkách funguje celkem živé vývojové fórum. Možná i ty sympatic URL brzy budou :-)
llook
Profil
VitaZ: Také nemá WYSIWYG. A obsah je sice oddělen od vzhledu, ale vzhled není úplně oddělen od aplikační logiky. Třeba takový ankety, hodnocení článků nebo sekci odkazů se v šablonách upravit nedají. Ale snad se to časem zlepší (nebo se aspoň zlepší kód těch prvků, je tam na můj vkus moc tabulek).
Anonymní
Profil *
S tím WYSIWYG to nevím přesně, ale myslím, že jsem o něm na Supersvětě ve fóru něco četl. Nové verze PhpRS už moc neznám. Zůstal jsem u verze 2.2.1, kterou jsem si totálně překopal k obrazu svému. Kód jsem pochopil velmi rychle, na rozdíl např. od PHP Nuke. Na localhostu mi běhá validní beztabulková verze v XHTML 1.0 Strict, ale pouze pro verzi 2.2.1. PhpRS se mi líbí proto, že jde upravovat velmi snadno a kód má okomentován česky.
Michalek
Profil
phpRS je od základu český redsys a je kladen důraz na přehledný kód a jednoduchost. nechceme jít do něčeho tak šileného jako je nepřehlednost a obrovitost PHP Nuke. V současnosti je aktuální verze 2.5.5b - v přípravě je nová verze s větší podporou multijazyčnosti a větší podporou CSS.

Uznávám, že kód je validní, ovšem použití tabule je nyní ve větší míře, než je v současnosti trendem, ale na použitelnosti to IMHO neubírá. Kód je převážně oddělen od vzhledu, i když ještě ne úplně dokonale.

WYSIWYG editor je do phpRS možný jako přídavek, existuje podrobný návod na jeho implementování do editace článku. Jedná se o feee FCKEditor.

Také je v přípravě nový centrální web, který pomůže novým (i stávajícím) uživatelům v začátcích. Nyní funguje české fórum kde se soustředí většina uživatelů phpRS.
Monika
Profil *
jak mam udelat blog?smajlik
pa3k
Profil *
phpRS sa mi javí ako vcelku slušný CMS. Čo je ale pre mňa dôležité ---> s progresívnym vývojom.
pa3k
Profil *
Monika
jak mam udelat blog?smajlik
skus napr. pixyho bloxy
Vlasta
Profil *
S redakčními systémy je prostě problém. Nedá se říci, že by existoval jeden univerzálně použitelný. Použitelnost RS se dá popsat pouze jako relace k existujícím problémům. Na něco je dobrý ten, na něco jiný.
A nebo - na něco je dobrý tento modul a na ono yase jiný.

Největší zrada je to, že funkce a vlastnosti, které autoři nejrozšířenějších redakčních systémů považují za úžasné (javascriptová udělátka, metajazyk, systém práv), nejenže moc nepomáhají, ale v praxi jsou na škodu.
No a jak teda udelat nejaky system, ktery bude vyhovovat vsem? :) To asi nepujde. Tudiz bych to spise videla jako hodne modularni. Robustni kostra, ale snadno dodelatelne moduly.

Já to vidím třeba na této diskusi. Redakční systém to není, ale je to podobné. Chci udělat nějakou úpravu, ale zjišťuju, že celá tato diskuse je napsána pomocí jakýchsi velmi sofistikovaných modulů. Možná to má nějakou vnitřní logiku, já ji ale nechápu, a tím pádem toto fórum skoro nemohu přizpůsobovat. Což mě štve, ale vybral jsem si ho sám.
A proc jsis ho vybral? Co te na nema vzalo - zaklad pro analyzu. :)
thingwath
Profil *
Jednodušší věci je možné v PHP napsat během pár dní, většinou mnohem rychleji než by se upravoval již stávající systém. A krom toho, PHP už je dost vysokoúrovňový jazyk a pokud na něm postavíte podobné rozsáhlé systémy, tak už to může být poměrně náročné na výkon. Dodejme i to, že PHP jako programovací jazyk vychází z perlu a psaní rozsáhlých věcí nijak neulehčuje. S podobnými požadavky bych se obrátil raději na Javu, Zope a jim podobné.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0