Autor Zpráva
Kowolski
Profil *
Zdravím,

na webu řeším problém s H1 pro SEO.

Nevím, zda je lepší:
A) Jeden nadpis H1 pro celý web a podkategorie (Aktuality, Hisorie...) do H2
B) Podkategorie do H1, čímž ale přijdu o nadpis webu?
C) Úplně jinak?

Díky všem zkušenějším za rady.
Sirius
Profil
*Takovej ošklivej web* mi tvrdil, že se mu moc nelíbí, když je na stránce více H1 odkazů, myslím, že to samé dokonce u H2.

Z toho soudím, že H1 je pro nadpis celého webu, H2 pro nadpis stránky a H3 - H6 pro dělení stránky.

Ale nic bližšího jsem nikde nenašel.

EDIT: Odstraněn odkaz, který reagujícím vadil.
Dranel
Profil
Také jsem toho názoru, ovšem když se nad tím více zamyslíte, nemá být pro nadpis stránky náhodou H1? Vždyť pro nadpis webu může sloužit titulek...
Sirius
Profil
Dranel:
To jsem si vždy myslel, ale když jsem nad tím teď uvažoval, tak jsem došel k závěru, že H1 by mělo být pro nadpis webu, pokud H2 má být na stránce také pouze jednou.
Marek Prokop
Profil
Kowolski:
Jeden nadpis H1 pro celý web

V HTML žádný web neexistuje, takže nemůže mít ani nadpis.

[#2] Odkazy na seo-servis.cz a podobné matoucí nesmysly tady vidím velmi nerad.
JanJanuska
Profil
[#1] Kowolski
Na tom viac menej nezáleží, z pohľadu SEO určite nie. Kľudne môže byť použitých viac h1 na webe. Záleží aj na tom, akú má web štruktúru. Ak je jediný nadpis nadradený ostatným, bude jeden h1. Ak je viac rovnocenných hlavných nadpisov, tak sa kľudne môže použiť viac tagov h1.
[#2] Sirius
Ak sa dačo nepáči tomu analyzátoru, to ešte neznamená, že je to tak má byť. Resp. dovolenie jediného h1 a dokonca jediného h2 sú nezmysly.
Petr ZZZ
Profil
Myslím si, že u webu, který sestává z několika desítek nebo ještě více stránek, by H1 jen jednou na celém webu mělo hodně výjimečnou pozici. Já to chápu tak, že by mělo být jen jednou na konkrétní stránce, může být ale na každé. Jinak pokud si chceš něco takového ověřit, stačí zadat do vyhledávače webdesign, pojištění, dárky nebo nemovitosti a podívat se, jak to dělají ti na prvních místech. Nejdůležitější je podle mne udělat kvalitní web, ze kterého bude mít něco uživatel. Jestli tam máš H1 nebo H2, to už je hodně fuk. Na stránce o tesaříkovi zavalitém (Ergates faber) nemám nadpis ani jeden, protože jsem ji dělal v době, kdy jsem ani nevěděl, co zkratka SEO vůbec znamená, a vyhledávač ji najde celkem v pohodě (nevím tedy jak ji najde z Česka, stránka je v němčině a běží na rakouském hostingu):
Ergates

Doplňuji (17:25): V budoucnu se chystám web předělat; doplnit nadpisy je jednou z věcí, které mám v úmyslu (píšu to proto, aby nebyl zmaten, kdo bude toto vlákno číst někdy v roce 2010 nebo později a koukne se do zdrojáku té mé broučí stránky – to už ty nadpisy možná budou).
Chamurappi
Profil
Reaguji na Marka Prokopa:
Já jsem i chvíli přemýšlel, že bych [#2] smazal, ale nemáme na to žádné pravidlo :-)


Reaguji na Siria:
mi tvrdil, že se mu moc nelíbí, když je na stránce více H1 odkazů
Lidi nevyhledávají seo-servisem, ale vyhledávači. Těm je to fuk. Stejně jako lidem.
panther
Profil
Chamurappi:
ale nemáme na to žádné pravidlo :-)
co rozšířit seznam nevhodných slov?
Sirius
Profil
Omlouvám se za misinformaci.

Jak je to tedy s H1-H6 nadpisy? Mají nějaký dopad na vyhledávače? Nebo místo nich klidně můžu použít span se stylem?

Chamurappi:
To jsem nevěděl. Myslel jsem, že to má nějaký dopad na vyhledávače, když by ty stránky měli sloužit k optimalizaci pro vyhledávače.

Link z příspěvku odstraněn.

Marek Prokop:
Taky jsem použil výraz "celý web". Měl jsem na mysli celý web jako název stránky (ano, stejné jako titulek). Asi místo loga. Sám jsem to takhle nikdy nepoužil, ta úvaha vycházela z toho co tvrdil výše zmiňovaný optimalizátor.
Shulík
Profil
Sirius:
Jak je to tedy s H1-H6 nadpisy? Mají nějaký dopad na vyhledávače? Nebo místo nich klidně můžu použít span se stylem?
Samozřejmě, že má smysl je používat (semantika.name/desatero-semantickeho-webu.html). Jen vyhledáváčům nevadí, jestli máš na stránce dva nadpisy <h1> a čtyři nadpisy <h2>.
Marek Prokop
Profil
[#10] Sirius Předpokládá se, že vyhledavače přikládají slovům v nadpisech vyznačených značkami H# větší váhu než prostému textu. Neexistuje způsob, jak aktuální stav v konkrétním vyhledavači ověřit, takže tomu můžete věřit, nebo nemusíte. Je to ale čistě teoretická otázka. V praxi je to obvykle jedno, protože:

1) Pokud nějaký vyhledavač opravdu dává slovům v nadpisu větší váhu, rozdíl oproti běžnému textu je malý. To nejspíš bude platit i kdykoli v budoucnosti.

2) Z mnoha jiných ohledů je velmi vhodné používat nadpisy H# podle pravidel správně strukturovaného a přístupného HTML.

Tohle ale platí všeobecně -- pokud kódujete stránky v souladu se základními principy HTML a přístupnosti, už kódem pro SEO nic moc dalšího udělat nemůžete. 99 procent SEO je v něčem úplně jiném -- v obsahu, struktuře webu a link buildingu.
shamania
Profil
Přijde mi zvláštní, že by vyhledávače popírali sémantiku. Když přece použiji H1 pro "logo" H2 pro nadpis třeba kategorie, tak přece nezakážu uživatelům při psaní článků používat H1, H2 a nutit je psát až od H3.

Rozděluji použití nadpisů na dva druhy:
1) pro prvky týkající se webu-layoutu (logo, nadpisy sekcí ve "vedlejším" sloupci jako třeba Vyhledávání, Odkazy atd..)
2) pro samotný hlavní text-článek

Z toho tedy vyplývá, že H1 mívam na stránkách max dvakrát a ostatní opakuji podle nutnosti, samozřejmě se snažím využít celou škálu H1-H6, tak jak by to mělo být a zbytečně je neopakovat.
panther
Profil
shamania:
tak přece nezakážu uživatelům při psaní článků používat H1, H2 a nutit je psát až od H3.
uživatelé přispívají, předpokládám, pomocí WYSIWYGu. Můžeš si z roletky nadpisů první dvě velikosti vyhodit.
Marek Prokop
Profil
[#13] Někdo to tvrdil, že vyhledavače popírají sémantiku?
shamania
Profil
[#14] ano, to můžu. Ale nechápu proč by třeba hlavní nadpis článku nemohl začínat H1 když už byl použit například právě pro "logo" (název stránky).

[#15] To byl můj názor obecně na používání více stejných nadpisů-tagů na stránce. Neboli strach z používání více tagů (například) H1 na stránce je IMHO zbytečný (pokud se to samozřejmě nepřehání).
Michal Kolesa
Profil
Řeším podobný problém

v DIV menu chci mít nadpis H1 a v DIV kontakt chci mít taky H1 a v DIV textwebu chci mít taky H1 web je strukrutován do 3 skloupců, takže ty nadpisy budou v jedné úrovni na obrazovce, ale v kódu budou pod sebou a taky přemýšlím, aby mě vyhledávače nasankrcionovali

Promiňte překlepy leze po mě pes
ninja
Profil
Michal Kolesa: vyhledávače vás penalizovat nebudou. Ale opravdu máte na stránce 3 stějne důležité hlavní nadpisy? Máte konkrétní ukázku?
Michal Kolesa
Profil
zatím ne, web zatím píšu, ale ukázku připravím, za hodinu je tady
Marek Prokop
Profil
[#19] Michale, poslanou ukázku jsem Vám smazal, protože mi nepřipadá důležitá. Původní otázka je IMHO již zodpovězena. Pokud jste se chtěl zeptat na totéž, přečtěte si celé vlákno. Pokud se chcete zeptat na něco jiného, založte si vlákno jiné.
ninja
Profil
Michal Kolesa: "MENU:" má nulovou informační hodnotu, to v nadpisu vůbec být nemusí (nebo maximálně v nějakém h3+). "o mně" přepište na na "Martin Kolesa". Kontakt bych dal H2.
Michal Kolesa
Profil
To pak bude vypadat blbě nadpis menu už jsem viděl na dost webech
Když jeden nadpis bude meněí jeden ěvtší a když jsou zarovnány v jedné lince ?
Bohužel admin ukázku smazal kdyby jste si to zobrazoli ve vyhledávači a aplikovali CSS tak by to bylo krásně vidět
panther
Profil
Michal Kolesa:
nadpis menu už jsem viděl na dost webech
nikdo ovšem neříká, že je to správně. Já viděl na tolika webech tolik věcí, které byly špatně.

Když jeden nadpis bude meněí jeden ěvtší a když jsou zarovnány v jedné lince ?
O jaké nadpisy se jedná? Jestli to je Menu a druhý jemu podobný, mohou být v trojkovém nadpisu, ve strongu, v čemkoliv jiném.
Nadpis „menu“ bych jako nadpis rozhodně nebral. Udělej klasické menu bez nadpisu, každý pochopí, oč jde.
habendorf
Profil
panther:

No hlavně vzhled nadpisu se snad styluje pomocí css.
Michal Kolesa
Profil
Tady jde taky o to, aby texty začínaly na stejné výšce
panther
Profil
habendorf:
No hlavně vzhled nadpisu se snad styluje pomocí css.
ehm?

Jasně, že se dají stylovat, ale je blbost u Michalova webu mít 3 jedničkové nadpisy, zejména, bude-li to Menu a jemu podobné, jak jsem psal.
habendorf
Profil
panther:

Michal Kolesa:Tady jde taky o to, aby texty začínaly na stejné výšce
Už víš o čem mluvím? MK si myslí, že různé hx nemůžou vypadat stejně.
panther
Profil
habendorf:
Už víš o čem mluvím?
jj, už vím. Jak jsem odeslal [#26], přibyl tam [#25], z kterého mi došlo, jak jsi to myslel.
Marek Prokop
Profil
Přátelé,

1) Jsme ve fóru o SEO. Posledních 6 či 7 příspěvků se SEO netýká.
2) Původní dotaz [#1] se týkal určité konkrétní situace a vy zde řešíte situaci jinou.
3) Původní dotaz již byl zodpovězen.

Z těchto důvodů vlákno zamykám.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0