Autor Zpráva
Zevl
Profil
Zdravím Vás všechny,

jsem tu poprvé a tudíž nevím, jestli jsem se trefil do správné kategorie. Potřebuji zaregistrovat doménu ale .cz je již obsazená. Chci se zeptat, jak se budou stavit vyhledávače atd. k mezinárodní doméně .com. Bude v tom nějaký rozdíl oproti .cz? Děkuji za odpověď, Vojta.
mckay
Profil
Zevl:
Co jsem tu tak pochytil, tak prohlížeče tld nemají problém, je to spíš o tom, jestli je to pro uživatele zapamatovatelné :).
Marek Prokop
Profil
Vyhledavače se stavějí dobře k webům, které jsou mezi lidmi známé a oblíbené, takže si položte otázku, zda se Vám na doméně .com podaří vybudovat známý a oblíbený web, když je doména .cz téhož jména již obsazena.
Homer
Profil
Marek Prokop:
takže si položte otázku, zda se Vám na doméně .com podaří vybudovat známý a oblíbený web, když je doména .cz téhož jména již obsazena.

Klidně se to může podařit. Obsazená .cz doména nutně neznamená, že na ní funguje nějaký obsah. Doménoví spekulanti často blokují, a zbytečně nechávají ležet ladem, docela pěkné kousky.
grimword
Profil
Pokud na doméně není obsah, tak ji pravděpodobně drží doménový spekulant. To se stává, když má doména cenu vyšší, než je cena její registrace. Zkuste případně kontaktovat majitele a navrhnout cenu.

Vlastnit .cz variantu má výhodu v typein trafficu (lidé zkoušejí zadat adresu s tím, že předpokládají, že tam bude požadovaný obsah) a taky v trafficu, který se bude vracet (většina lidí žije v převědčení, že nic jiného než .cz neexistuje (stejně jakože email musí končit @seznam.cz), takže pokud se budou vracet, tak napíšou variantu s .cz a půjdou k vaší konkurenci).

Vyhledávače nedávají žádný významný důraz na tld. Jen u seznamu je nutno nejdříve požádat o zaindexování exotické tld (např. koncovku jiného státu - .cn pro Čínu).
Marek Prokop
Profil
Homer:
Klidně se to může podařit.

Neříkám, že nemůže. Ostatně sám mám jeden web na doméně .info, což je jinak spolu s .biz, .eu apod přímo prototyp špatné TLD. Je to ale hendikep. Silnému projektu zpravidla neuškodí, u slabšího projektu se ale může sečíst s mnoha dalšími drobnými detaily a v tom součtu ho potopit.

Když to vezmu čistě z pohledu SEO, tak typický škodlivý use case je překlep v odkazu. Zalíbí se mi web example.com, chci na něj odkázat, ale omylem odkážu na example.cz. Ještě pravděpodobnější je to u doporučení. Doporučím kamarádovi skvělý web example.com, on se na něj doma podívá, ale omylem vyťuká example.cz. Pokud tam bude něco podobného tomu, co očekával, bude si myslet, že to je ten doporučený web.

Přesně tímhle mechanismem kdysi získal plno zpětných odkazů google.cz, i když v té době ještě nepatřil Googlu a nic moc kvalitního nenabízel.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na [#4] Homer:
Dnes na doméně example.cz třeba nic není, ale za rok na ní bude tvá konkurence a pak se rozjede mechanismus, který popisuje [#6] Marek Prokop. A řekl bych, že pokud se ti opravdu podaří vybudovat na doméně example.com úspěšný web, tak poroste cena example.cz a navíc tu doménu brzo koupí někdo, kdo už ji tak honem neprodá.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0