Autor Zpráva
Karel007
Profil *
Dobrý den,

rád bych se zeptal Vás zkušenějších, jak určujete cenu SEO? Jaké všechny faktory zahrnujete do kalkulace a jak s nimi nakládáte?

SEO se věnuji už delší dobu, jsem na volné noze, mám několik stálých klientů (od menších po střední e-shopy a firmy) a dosahujeme slušných výsledků. Bohužel ale nevím, jak přesně a na základě čeho bych měl určit cenu mých služeb, například měsíční paušál, který bude nutný k dosáhnutí cíle a udržení výsledku.

Často se mi stává:

1) cenu určím nízko, a pak občas doplácím ze svého
2) cenu určím zbytečně vysoko, což si uvědomím až později - klient si zatím pro SEO vybere někoho jiného.

Teď do výpočtu ceny zahrnuji:

- beru ohled na konkurenci v oboru
- současný stav webu - do jaké míry bude nutno pracovat s on-page faktory
- odhadnu si částku, která bude potřeba na zpětné odkazy + jejich získání (odkazy především nakupuji)
- odhadnu, kolik času měsíčně mi to celé zabere, případně kolik tomu hodlám věnovat
- záleží na stanoveném cíli - někdo chce zvednout návštěvnost z vyhledávačů o 200 %, jiný chce navýšit objednávky, třetí chce obrat XXXXXX Kč
- podle toho udělám cenu - ty mé odhady jsou ale zjevně špatné... :)

Byl bych rád, kdyby se našel někdo zkušenější, který by mne navedl na jinou cestu jak co nejlépe určit adekvátní cenu
Marek Prokop
Profil
Pokud jde o dlouhodobé spolupráce za měsíční paušál, tak ten paušál přeci nemusíte stanovit hned od začátku až na věky. Prostě dva-tři měsíce něco zkuste a pak to spolu s klientem upravte, aby vám to oběma vyhovovalo.

Ale SEO jde dělat mnoha způsoby, a když nevím, jak ho děláte Vy, radí se těžko.
adioverride
Profil *
No to je zajímavá otázka :) Určitě to chce mít obchodního ducha, každý chce nejvíc, ale né tak moc ať mu klient odejde, viďte ;)

S určování ceny mám taky někdy problém, někdy člověk odhadne konkurenčnost špatně a pak doplácí, jak psal Karel. Asi je to o zvyku a tom jak to člověk má v malíku, za pár projektu se to riziko minimalizuje :) ... Jaké způsoby kalkulace doporučujete vy Marku ?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0