Autor Zpráva
Majkl
Profil
Ahoj, chci se zeptat. Na seznamu jsem na tom myslím docela slušně. Ale google mě už tak rád nemá. Je to možná tím, že webmaster tools mi píše CHYBY V ADRESÁCH URL 1150. Jedná se ale o url se zbožím, které jsem ze stránek smazal. Google to bere jako chybu v procházení. Po najetí na danou url se zobrazí, že byl produkt smazan. Myslíte, že to může mít vliv na pořadí v googlu? Jak lze googlu oznámit že ty dané odkazy jsou vlastně smazané produkty? Jak to vyřešit? Děkuji moc za každou radu.

PS: chyby procházení mi každý den narůstá...
Martin Kolčaba
Profil
pokud na stránkách nic není a nechcete je tedy indexovat, musí vracet 404, Google je pak vyřadí.
Majkl
Profil
to ano, ale proč mi pořád číslo chyb ve webmaster tools narůstá?
ludekbrno
Profil *
Majkl:
Jednoduše proto, že google neprochází celý web naráz, ale při každé návštěvě jen některé stránky. Pokud jsi smazal více stránek naráz, tak to google nezjistí naráz, ale postupně, jak se pokouší navštěvovat chybějící stránky. Navíc on ji jako chybějící neoznačí při první návštěvě, teprve až chybí vícekrát, tak to vezme jako fakt. A samozřejmě by měly chybějící stránky vracet 404, tím se zmizení urychlí. Stejně se tam ty chyby ale budou oběvovat minimálně několik měsíců.
Majkl
Profil
A mám s tím tedy něco dělat? Nebo to tak mám nechat být? V těch chybách procházení je možnost to nejak opravit nebo co...
ludekbrno
Profil *
Majkl:
Není potřeba, pokud víš jistě, že ty stránky vracejí stavový kód HTTP 404, tak to nech být, google z toho pochopí, že stránky už neexistují a nijak to nebude postihovat. Ostatně v GWT je u toho i poznámka, že kód 404 neovlivňuje výkon webu ve vyhledávání. Samozřejmě je tím myšlena jen část stránek, kdyby zmizely všechny, tak to výkon ovlivní :-) Taky samozřejmě může dojít k určitému propadu v případě, že na ty zrušené stránky vedly nějaké zpětné odkazy z vnějšku.
Majkl
Profil
no mám u tech chyb napsano: kod odpovedi 404...takze by to melo byt zcela jiste 404 ze? :) no ale nelibi se mi jak ty cisla porad narustaji...ze to nemizi?
ludekbrno
Profil *
Majkl:
Mě se toho taky spousta nelibí :-) Ale vysvětlení jsem snad napsal celkem podrobně v odpovědi z 12:13:19 a hlavně že to ničemu nevadí. Každý web, který je živý a mění se (např. přidávání, odebírání a změny zboží), se nevyhne zobrazeným chybám v GWT. Důležité je, že google vidí kód 404 a po čase je z indecu vyřadí.
Kajman
Profil
Rychlejší reakce by možná byla při kódu 200 a nastavení noindex. Případně se dá použít kód 410, pokud už zboží opravdu na stránce nikdy nebude. Obě varinaty s informací, že produkt je už vyřazen + seznam aktuálních alternativ.
Marek Prokop
Profil
World Wide Web z podstaty svého návrhu nepočítá s rušením stránek. Tak je nerušte a uděláte radost sobě i ostatním.
jenikkozak
Profil
Kajman:
Rychlejší reakce by možná byla při kódu 200 a nastavení noindex.
Takové řešení se mi nelíbí, a to ani trochu. Kvůli jednomu „hloupému“ výpisu odřízneš nástroje, které s hlavičkami pracují.
Živá ukázka:
Na stránce Jak psát texty na Internetu má Yuhů v seznamu Odkazy jinam odkaz na stránku „Proč je lineární styl nepoužitelný“ na Sitelab.cz. Tento odkaz vede na stránku, která přesměrovává (kódem 301) na chybovou stránku. Ta ale vrací kód 200. Pokud si bude Yuhů pomocí nějakého nástroje hledat na stránce nefunkční odkazy, pravděpodobně nezjistí, že odkazuje na prázdnou stránku.
Správně takový nástroj funguje o 3 odkazy výše: „Jak vytvořit navštěvovaný weblog“, kde odkázaná stránka správně vrací kód 404. Tam je ale zase problém v tom, že tato stránka neinformuje čtenáře, že čte něco jiného, než za čím byl poslán. Takže tohle řešení také není ukázkové.
Kajman
Profil
jenikkozak:
Takové řešení se mi nelíbí, a to ani trochu.

Dovedu si představit, že zachování stránky nedostupného zboží může být přínosem. Když se mi třeba za 5 let poláme pračka, kterou jsem si dal při koupi z toho eshodpu do bookmarků, mohu si tam například dohledat návod, informace o servisu či obdobné nové pračky. Také se tím zachovají zmiňované odkazy z jiných webů - bude tam stále to, na co kdysi odkazovaly. A když stránka existuje, může s klidem vracet 200.
jenikkozak
Profil
Kajman:
Ano, s tím souhlasím. Taky nemám rád, když si e-shop pamatuje x let dozadu mé objednávky, ale stejně mi neumožní prohlédnout si parametry zboží, které již z nabídky vyřadil.
Pochopil jsem prve tvou odpověď [#9] tak, že místo 404, která se určitou dobu drží ve Webmaster tools, bys jen z prázdné stránky jen vyhodil robota.
Zachování stránek, které jsou z pohledu provozovatele nezajímavé, se mi líbí, a to hodně. :)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0