Autor Zpráva
anonymní
Profil *
Ahoj,

mám na jednom webu z jistých důvodů v hlavičce metatag robots nastavený na noindex, nofollow. Teď se na web přidalo pár odkazů (dva nebo tři), které bych chtěl zaindexovat (potřebuji, aby o nich robot věděl a ukázal je ve výpisu třeba link:exmaple.com).

Jak mám postupovat? Jde vůbec ta globální deklarace v head přebít u jednotlivého odkazu?
Petr ZZZ
Profil
Nevím, zda je možné robotům celou stránku zakázat a vybrané odkazy povolit, opačný postup však možný je — tedy celou stránku povolit/nezakazovat a vybrané odkazy zakázat:

<a href="strana.html" rel="nofollow">odkaz</a>
anonymní
Profil *
Petr ZZZ:
toto nechci. Odkazů jsou na stránkách stovky, možná tisíce. Tento přístup je neefektivní.

Navíc, potřebuji, aby stránky jako celek byly neidexovány (je na ně odkazováno zvenčí, proto nelze pracovat jen s interními odkazy).
lionel messi
Profil
anonymní:
Podľa mňa je tento postup problematický, keď má robot raz nastavené noindex, nofollow, tak ťažko sa dopátra k 2-3 odkazom, kt. indexovať treba, lebo stránku jednoducho nezaindexuje akonáhle uvidí meta tag (aspoň sa tak domnievam).
jenikkozak
Profil
anonymní:
Toto bohužel nejde už z principu. Pokud stránce nastavíš noindex, slušný robot si stránku neuloží, aby si v ní obsažené odkazy vyhledal a prošel.
I kdyby si stránku uložil a odkazy prošel, protože má noindex, stejně by ji na operátor link zobrazit nemohl.

Možná by se dalo využít možnosti nastavení indexování pouze části stránky pomocí poznámek. (Ale ani toto řešení nemám prověřené.) To bude fungovat jen pro Google, ale předpokládám, že to stačí, když píšeš o operátoru link.

Každopádně bude zřejmě nutné tu „globální deklaraci“ změnit na lokální a stránkám, jejichž část má být indexována, hodnotu noindex nenastavovat.

Abych pravdu řekl, nejsem si z tvého popisu jist, čeho vlastně chceš dosáhnout.
LudekBrno
Profil
jenikkozak:
Osobně bych si tipnul, že samotné noindex vůbec nebrání práci s odkazy ve stránce a dokonce ani tomu, aby si robot stránku přečetl, ale pouze zamezí tomu, aby robot uložil texty na stránce a nabízel ji ve vyhledávání. Nemělo by to bránit tomu, aby stránku prošel a sesbíral z ní odkazy, protože jinak by se nepoužívalo společně "noindex, nofollow" a stačilo by samotné "noindex". Sesbírání a práci s odkazy by mělo nezávisle na no/index bránit teprve "nofollow". Ale to tazateli moc nepomůže, protože jediná cesta bude nejspíš skutečně taková, že dá do meta jen "noindex" a všem odkazům mimo těch tří žádoucích dá nofollow. Možná by stálo za vyzkoušení, jestli není možný i opačný postup, tedy v hlavičce dát celé stránce "noindex, nofollow" a těm třem žádoucím odkazům dát atribut "follow". Individuální příkaz u odkazu by měl přebít globální nastavení v hlavičce. Samozřejmě v případě, že atribut follow vůbec existuje :-) Z logiky věci by ale měl, byť se v naprosté většině případů používá jen opačný příkaz "nofollow".
jenikkozak
Profil
LudekBrno:
To, co píšeš, dává smysl. Původně jsem měl první odstavec označený jako pouhou domněnku (na kterou jsem pak v závorce ve druhém odstavci narážel), po dalším googlení, během kterého se mi nepodařilo hypotézu vyvrátit, jsem text prvního odstavce přeformuloval. Nakonec jsem si uvědomil, že se autor možná vyjádřil nepřesně a hledá řešení a chce dosáhnout toho, aby byly indexovány některé stránky na jinak neindexovaném webu, takže jsem se tím přestal zabývat.
Omlouvám se za zmatení, jestli se mi podařilo někoho zmást.

Každopádně stránku s noindex by Google na operátor link zobrazit neměl.
Davex
Profil
LudekBrno:
Osobně bych si tipnul, že samotné noindex vůbec nebrání práci s odkazy ve stránce a dokonce ani tomu, aby si robot stránku přečetl, ale pouze zamezí tomu, aby robot uložil texty na stránce a nabízel ji ve vyhledávání.
Přesně tak by to mělo fungovat. Viz šest let starý rozhovor s Mattem Cuttsem.

Nicméně se domnívám, že globální nastavení nofollow v meta robots nejde přímo u odkazů přebít, protože i u samotných odkazů má hodnota rel="nofollow" vyšší prioritu než teoreticky uvažované rel="follow".

Požadovaného by se dalo docílit opačným způsobem - globálně sledování povolit a zakázat přímo u odkazů.

<meta name="robots" content="noindex, follow">

<a href="http://www.example.com/" rel="nofollow">odkazy, které se nemají sledovat</a>

<a href="http://www.example.com/">odkazy hodné sledování</a>
LudekBrno
Profil
Davex:
Toť otázka, jestli se priorita rozlišuje podle použitého příkazu follow a nofollow (vyšší priorita nofollow) a nebo se rozlišuje podle toho, zda je daný příkaz umístěn globálně v hlavičce nebo lokálně přímo u odkazu. Dle mé logiky (netvrdím, že správné :-) ) by příkazy follow a nofollow měly mít stejnou prioritu a který bude mít vyšší váhu, by mělo být určeno jejich umístěním. A v tomto případě bych očekával, že lokálně umístěný příkaz přímo u odkazu by měl mít vyšší váhu, než globální v hlavičce. Ale to si tazatel může už poměrně snadno otestovat sám, možnosti má na stole.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0