Autor Zpráva
jindrakuba
Profil
Zdravím. Potřeboval bych poradit s přesměrováním pouze robotů Google a Seznam...

Mám stránku www.Fobo.cz ... Pokud na ni přijde uživatel, je přesměrován na www.fobo.cz/vitejte - na této adrese zadá uživatel své město a je zpátky přesměrován na fobo.cz...

Potřebuji, aby roboti zůstali na Fobo.cz a nepřesměrovávali se - momentálně nás totiž neindexují.
Nevíte někdo jak na to?

Díky
Jindra
janbarasek
Profil
jindrakuba:
No, popravdě by jsi se tomu měl vyhnout, protože to je podvodná praktika, když robotovi ukážeš něco jiného, než lidem. Ale pokud skutečně chceš toto provozovat, tak se zaměř na sledování IP nebo jméno robota. Každý slušný robot se hlásí v hlavičce požadavku.
Třeba Seznam se jmenuje SeznamBot3.0, Google zase posílá GoogleBot a tak dále...
Joker
Profil
Možná jednodušší by bylo přesměrování udělat přes JavaScript, který většina robotů neprovede.
jindrakuba
Profil
janbarasek: chápu že se tohoto dá zneužít, ale u nás to rozhodně nebude myšleno zle. Pokud se na web mrknete, uvidíte na /vitejte opravdu jen rozřazovací formulář :) Návštěvník je poté odkázán zpátky a zobrazují se mu už jen služby z jeho okolí. Pro roboty ale chceme zobrazovat veškeré služby...
janbarasek
Profil
jindrakuba:
ale u nás to rozhodně nebude myšleno zle.
To robot neví, je to jenom stroj. Nemá mozek, aby chápal co je zle a co ne. Kanonizuje, když se mu to zrovna hodí.

Pro roboty ale chceme zobrazovat veškeré služby
Nehledáš náhodou něco jako mapu webu?

Joker:
přes JavaScript, který většina robotů neprovede
Super řešení, ale některé browsery také ne.
_es
Profil
jindrakuba:
uvidíte na /vitejte opravdu jen rozřazovací formulář :)
Myslíte, že je ten formulár pre návštevníka dobrý nápad? Mňa ako návštevníka otravuje, ak mi sú pred vstupom na web vnucované nejaké formuláre.
Taps
Profil
jindrakuba:
našel jsem toto http://wanderr.com/jay/detect-crawlers-with-php-faster/2009/04/08/comment-page-1/, ale nevím do jaké míry to bude použitelné
Joker
Profil
janbarasek:
Super řešení, ale některé browsery také ne.
Pak jde o to, jak moc to vadí.
Pro některé účely je vcelku jedno, že desetiny až pár jednotek procent návštěvníků nebude přesměrováno.
I když je fakt, že jsem to měl zmínit.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na jindrukubu:
„Návštěvník je poté odkázán zpátky a zobrazují se mu už jen služby z jeho okolí. Pro roboty ale chceme zobrazovat veškeré služby... “
Jaký to má mít smysl? Aby roboti nacházeli něco, co návštěvník nenajde na stránce, na kterou ho pošlou? Obávám se, že tohle se robotům – po právu – nebude líbit.
Cody
Profil
Říkám to pořád nepodvádějte, nechovávejte a budete v pohodě:-)
jenikkozak
Profil
Cody:
V tomto případě spíš jde o to, jestli takovýto případ je, nebo není podváděním. Nebo přesněji, zda to vyhledavač bude brát jako podvádění.
Petr ZZZ
Profil
Myslím je obecně uznaným faktem, že vyhledávače nenabízí v SERPu weby, ale jejich jednotlivé stránky. Protože ani vyhledávač ani majitel webu nikdy nemůže do posledního detailu znát motivaci hledajícího ku hledání, přijde mi logické, aby se vyhledávač snažil potírat jakoukoli aktivitu, jejímž výsledkem hrozí být to, že na nalezené stránce člověk nenajde to, co hledal. Nahrazení ozdobného textu, na který neexistuje obecně dostupné písmo, obrázkem s tím samým nápisem, kterým se „skutečný“ text překryje („image replacement“), vidím jako jedinou výjimku. Přesměrovávat lidi a vyhledávače na různá místa už je podle mě za hranou.
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
Já to nevidím takto černobíle.

Protože ani vyhledávač ani majitel webu nikdy nemůže do posledního detailu znát motivaci hledajícího ku hledání, přijde mi logické, aby se vyhledávač snažil potírat jakoukoli aktivitu, jejímž výsledkem hrozí být to, že na nalezené stránce člověk nenajde to, co hledal.
Zůstanu v té teoretické rovině: Vzhledem k tomu, že vyhledavač nemůže znát do posledního detailu motivaci hledajícího ku hledání, bylo by nelogické, aby trestal stránku za výskyt jevu, který sám považuje (na základě nějakého obskurního algoritmu) za nesprávný.
Petr ZZZ
Profil
jenikkozak:
Nemyslím si, že ten argument lze použít i v opačném směru. Pošle-li vyhledávač hledajícího na stránku, na které se hledaný řetězec nachází, je vyšší pravděpodobnost, že hledající bude spokojen, než když ho pošle na stránku, na které se hledaný řetězec nenachází.
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
Pošle-li vyhledávač hledajícího na stránku, na které se hledaný řetězec nachází, je vyšší pravděpodobnost, že hledající bude spokojen, než když ho pošle na stránku, na které se hledaný řetězec nenachází.
Nesouhlasím, ta pravděpodobnost vyšší být nemusí.
Při hledání nemusím mít zájem najít konkrétní řetězec. Ten totiž znám a můžu si ho napsat kolikrát chci. Hledám informace ke konkrétnímu jevu a je mi jedno, zda se na nalezené stránce přímo nachází fráze zadaná do vyhledavače.
Když třeba chci zjistit informace o šnekovi, co mi leze po zahradě, chci se třeba dostat na web, kde se píše o hlemýždi zahradním (kde fráze „šnek“ možná vůbec není uvedená), ale básnička „Šnečku, šnečku, vystrč růžky“ mě nezajímá, přestože hledanou frázi obsahuje (i když ve zdrobnělině).
Kdybych hledal frázi „počasí“, nehledám web, kde je nejvíckrát nebo nejdůrazněji napsáno slovo „počasí“. Ve skutečnosti hledám odpověď na otázku: „Bude pršet, mám si vzít deštník?“ Přitom řetězec „Jo, jo, zítra pršet bude, deštník si vemte,“ na nalezené stránce nejspíš není.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na jenikkozaka:
„Ve skutečnosti hledám odpověď na otázku: „Bude pršet, mám si vzít deštník?““
Hrome, to je ode mě! :D

Je pravda, že vyhledávače se snaží sémantiku hledaného i motivaci hledajícího řešit, přesto si myslím, že ze dvou stránek, které mají srovnatelný odkazový profil i jiné faktory, bude lépe umístěna ta, na níž se hledaný řetězec nachází.
_es
Profil
jenikkozak:
Při hledání nemusím mít zájem najít konkrétní řetězec. Ten totiž znám a můžu si ho napsat kolikrát chci. Hledám informace ke konkrétnímu jevu a je mi jedno, zda se na nalezené stránce přímo nachází fráze zadaná do vyhledavače.
Aj pre toto je tento konkrétny príklad nesprávny. Hľadajúci hľadá nejakú „službu“, vyhľadávač mu nájde stránku k službe sa vzťahujúcu - či už v nej hľadaná fráza je, alebo aj teoreticky nie je, no návštevník na stránke o službe nič nenájde - lebo mu ju, na rozdiel od vyhľadávacieho robota, tvorca webu „odfiltroval“.
jenikkozak
Profil
Uživatel uvidí pěkný výsledek ve hledání, přejde na stránku, kde vybere svou oblast zájmů, a vrátí se automaticky zpět, kde se mu zobrazí část obsahu, který viděl robot. To nepovažuji za problém, uživateli to nejspíš vadit nebude. Má možnost si filtrování zrušit.
Jistě by se to dalo vyřešit lépe pomocí odkazů bez přesměrování, ale ani takto to nepovažuji za závadné.
Petr ZZZ
Profil
Obával bych se toho, že množství lidí, kteří budou přesměrování vnímat jako chybu, vir, zbavování svéprávnosti nebo nějakou jinou neplechu, bude vyšší než množství těch, kteří v takovém chování stránky skutečný záměr autora a) rozpoznají a b) ocení.

Nehledě na to, že vybírání oblasti zájmů znamená kliknutí navíc, a kdyby se Google nesnažil ušetřit lidem jakékoli hnutí prstem, nevymýšlel by instantní hledání, které háže výsledky už v průběhu psaní dotazu.

Kromě toho výběr lokality znamená také poskytování osobních dat; na to můžou být lidi citliví.

Jako já chápu, že ta myšlenka má jednak určitou atraktivitu a jednak znamená určitou výzvu to naprogramovat, a autor sofistikovaného řešení může mít radost, jak to krásně vymyslel. Jenže uživatele nezajímá spokojenost autora řešení, ale zda mu (uživateli, ne autorovi) to řešení na něco je.
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
Obával bych se toho, že množství lidí, kteří budou přesměrování vnímat jako chybu, vir, zbavování svéprávnosti nebo nějakou jinou neplechu, bude vyšší než množství těch, kteří v takovém chování stránky skutečný záměr autora a) rozpoznají a b) ocení.
Návštěvníků, které jsi popsal, bych se z webu bez váhání zbavil, protože a) beztak neumějí číst, b) obrázky by nepochopili a c) čtený obsah by si neuměli pustit. :-D Uživatele dost podceňuješ.
Nehledě na to, že vybírání oblasti zájmů znamená kliknutí navíc, a kdyby se Google nesnažil ušetřit lidem jakékoli hnutí prstem, nevymýšlel by instantní hledání, které háže výsledky už v průběhu psaní dotazu.
Google má bílé pozadí webu, neznamená to však, že by měli všichni webmasteři své stránky vybílit. Neschopný Google tvrdí uživatelům s IE 9, že pro ně neumí vytvořit funkční webmail; mnoho vývojářům IE 9 nevadí. Ignorantský Google několik týdnů nebyl schopen opravit diakritiku v e-mailech českých uživatelů, kterou jim vlastní blbostí rozbil; jen málokoho toto inspirovalo. Google se přímo vyžívá v porušování autorských práv; asi by tě nenadchlo, kdyby byli všichni takoví. Měsíce nebyl schopen opravit rozbité komentáře na YouTube; léta sjednocuje své služby a doteď mu to pořádně nefunguje; na české doméně vyhledavače musí uživatel 4× kliknout, aby si vyfiltroval české výsledky; na YouTube česky mluvená videa kloudně nejdou vyfiltrovat… Ta firma je velmi špatná modla.
Netvrdím, že používání klávesnice je kdovíjak dobrý způsob spolupráce s webovou stránkou. Ale nejde o nic extra nezvyklého.
Kromě toho výběr lokality znamená také poskytování osobních dat; na to můžou být lidi citliví.
Totéž platí i pro procházení pomocí odkazů. Takto paranoidní uživatel může zadat více různých měst, pak nepůjde snadno poznat, o kterou oblast má zájem. Nebo může šmírování zamezit tím, že zadá název sousedního města.

Toto ale už jsou extrémní příklady, které s původní otázkou mají pramálo společného.
petrxxx
Profil
jindrakuba:
Mám stránku www.Fobo.cz ... Pokud na ni přijde uživatel, je přesměrován na www.fobo.cz/vitejte - na této adrese zadá uživatel své město a je zpátky přesměrován na fobo.cz...

Nepřesměrovávejte, zobrazte přihlašovací formulář v horní části stránky a po odeslání jej JavaScriptem skryjte.
jindrakuba
Profil
Děkuji všem, už je to vyřešené. Koneckonců od doby, co jsme to řešili uplynul nějaký čas, vše je už jinak :) Klidně se mrkněte a napište, jak se Vám líbí současná verze.
_es
Profil
jindrakuba:
Celé to vyberanie „regiónu“ je nejaké zmätené a nepraktické, Ak tam napíšem nejakú obec s 300 obyvateľmi, bude „lokalita“ celý kraj, alebo len tá obec, alebo niečo iné? Ak ide o obec na rozhraní dvoch či troch krajoch, a chce návštevník hľadať podľa vzdialenosti od obce, tak má asi s takým hľadaním smolu. Okrem toho, vstupné pole vyvoláva dojem, že sa doň dá napísať viac miest, no po napísaní Praha, Kladno to bolo ignorované a naskočila „Celá ČR“. Celé to otravovanie s tým vnucovaním výberu „regiónu“, mi pripadá, že to tam proste musí byť, lebo to tak niekto vymyslel, aj keby to holo hocijako nepraktické.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0