Autor Zpráva
anonymníí
Profil *
Ahoj,

mám web, na kterém nabízíme služby napříč celou ČR. Na webu je vyhledávání podle města, ale výsledky vyhledávání jsou robotům nepřístupné. Vybraná města (krajská) jsou v sitemapě, ktero jsme googlu odeslali, nicméně trochu se bojím, když na danou stránku nevede přímý odkaz, jestli ji vezme v potaz.

Moje dotazy tedy jsou:
1. když nasměruji na stránku vyhledávání robota, zaindexuje ji? Obsah na ní je pro uživatele hodnotný (filtr na vybrané město), ale samozřejmě není možné mít na webu odkazy na tyto výsledky.

2. pak mě napadlo, mám na webu místo na 6 odkazů, kde bych mohl ta větší města odkázat (v patičce, dávalo by to smysl). Vezmu-li krajská města, těch je 13. Je z hlediska dostání odkazů mezi vyhledávače "trestné" umístit do footeru všech 13 měst, přičemž by ten blok měl nastavenou výšku a overflow: hidden? Nemůže za to hrozit nějaká penalizace,byť po nahlášení konkurence? Pořadí měst by mohlo rotovat, aby byla viditelná průběžně všechna.

Nebo, kdyžý píši výše o rotaci, vybírat náhodně 6 vybraných a ta nechat rotovat? To by bylo asi čistší.
jaký je názor odborníků?

Samozřejmě nechceme uvádět každou Horní Dolní, proto sám píši o zúžení seznamu měst na krajská.

Děkuji.
Cody
Profil
[#1] anonymníí
1. Může a nemusí, určitě by na ni měly vést nějaké interní i externí odkazy.
2. Trestné to není - dává to ale smysl? Nemělo by být interní prolinkování být řešeno jinak?
anonymníí
Profil *
Cody:
ad 1. OK
ad 2. nevím. Dejme tomu, že nabízím "prodej látkových panenek". Ve všech městech ČR, od toho mám vyhledávací formulář na město. Odesílá se standardně GETem, tedy každé město z vyhledávání má svou vlastní URL /vyhledavani/mesto/. Skrz formulář vyhledávač neprojde.

Jak tedy na jednotlivá města v rámci webu odkazovat? Pro uživatele tam je zajímavý (vyselektovaný) obsah, který hledá, zbytek republiky ho nezajímá. Přirozeně z textu nevím, jak bych to udělal a mít stránku jen s odkazy proto, aby byla, to se mi nechce.
rafej
Profil
A nešlo by místo filtru nebo ještě k němu vytvořit z těch měst kategorie a každé kategorii příslušný výpis?
anonymníí
Profil *
rafej:
Měst je v ČR celkem dost. Jak by takové kategorie vypadaly? Plánujeme expanzi do čtyř států Evropy, bude pak tisíc kategorií? Nebude, to je nesmysl, že?

Dotaz není napsaný ledabyle, je napsaný celkem přesně. Současný obsah je v pořádku, jen je celostátní a chceme dát uživateli možnost vygooglit si pouze lokální. Na webu to zajišťuje interní vyhledávání, ale potřebujeme ty nejchtěnější výsledky nabídnout přímo googlu.

Přidání kategorií není řešení. Žádné kategorie nejsou, o těch jsem navíc výše ani nemluvil. Ten "filtr", jak jsi to nazval/a, je jedno textové a jedno submit pole, žádný filtr v pravém slova smyslu. Obyčejné vyhledávání, které hledá jen nad sloupcem "město".
rafej
Profil
Pokud budete mít pro ty města jako kategorie dostatek obsahu, tak proč ne? Pokud se vám to nezdá, tak to mohou být třeba kraje, okresy, rozdělit si to můžete jak chcete. Spíš mám dojem, že nechápeš, co mám na mysli.

O dotazu, ani vašem obsahu jsem tu nic nepsala. Výsledky vyhledávání se do vyhledávače obvykle "nepašují", nemají to rády. Pokud máte tuto potřebu, tak je asi na webu opravdu něco špatně. Buď není obsah vhodně propojen, nebo je zvolené řešení nedostatečné. Proto jsem radila vytvořit kategorie, menu, propojovací odkazy - jsou to jen různé podoby interního prolinkování, které ti radil už Cody přede mnou - nazvat to lze jakkoliv. Rozdělit podle měst, jsi chtěl ty sám.

Vyhledávání, které hledá, nad nějakou speciální položkou, lze nazvat filtrem nebo rozšířeným vyhledáváním, záleží na provedení, ale o slovíčka tu nejde.
anonymníí
Profil *
rafej:
Jasně, odkazy na města řeším. O tom píšu už nahoře, že jich rotuji náhodně vybraných pár (po refreshi se zobrazí jiná náhodně vybraná).

Pokud to je to, o čem píšeš, pak ano, to mám. Stále viditelná všechna města je nesmysl, to by menu nikdy nekončilo. Navíc není statické, obsah přidávají (a ubírají) uživatelé, tzn. města, která jsou dnes, zítra být nemusí a naopak.


asi se smířím s

Cody:
2. Trestné to není - dává to ale smysl? Nemělo by být interní prolinkování být řešeno jinak?“ a faktem, že si odpovím, že to jinak nelze :-)
rafej
Profil
anonymníí:
Jasně, odkazy na města řeším. O tom píšu už nahoře, že jich rotuji náhodně vybraných pár...

Ptal ses na lepší řešení, tak ti bylo nabídnuto. Ta náhodná rotace nemusí být dobrá ani pro uživatele, ani pro vyhledávač.

Uživatel nemusí chtít to, co je zrovna zobrazeno a vyhledávač díky tomu, že obsah není "trvalý" ho nemusí dostatečně nebo vůbec zaindexovat.

Nevíme, jak to máš technicky řešené, protože ses nepochlubil, ale ty odkazy ti může vypisovat skript a tomu by bylo jedno, jestli obsah přidávají uživatele nebo správce webu.
Rozsah menu lze nastavit - můžeš udělat třeba dropdown menu nebo obláček tagů. Zkus si to vyhledat.

Pokud trváš na tom, že to necháš tak, jak to je - tvoje věc. Kdo chce kam...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0