Autor Zpráva
MekliCZ
Profil
Ahoj, pokud vím, webovky jsou moje autorské dílo a nikdo by je neměl kopírovat bez mého svolení - je tedy možné je smazat z web.archive.org? :)
EDIT: Nebo proti nim rovnou nějak razantněji zakročit za to, že je kopírovali bez svolení? Třeba naše Národní knihovna se ptá, resp. je třeba zažádat, aby archivovala.
petr
Profil *
Viz bt1.archive.org/about/exclude.php
Stačí (při)dát do souboru robots.txt v kořeni webu:
User-agent: ia_archiver
Disallow: /

Mimochodem, kdokoliv si chce prohlídnout/pročíst vaše stránky (uživatelé, boti vyhledávačů i archivátorů) si je musí zkopírovat na svůj disk bez vašeho svolení :-). Archive.org, pokud vím, archivované stránky (nemají-li nějakou volnou licenci) dál kromě vlastního vyhledávání nezpřístupňuje.
jakre
Profil
MekliCZ:
Ještě dodám, že pokud jim napíšeš žádost na jejich e-mail, info(zavináč)archive.org (v angličtině), stránky ti z archivu odeberou.
MekliCZ
Profil
Není kopírování jako kopírování. Je to, jako kdybych si zkopíroval DVD z půjčovny, nechal si otevřené dveře a promítal ho pro každého, kdo přijde ke mě domů = není to osobní potřeba. Návštěvník stránky kopíruje pro svoji potřebu.
// Super, že odeberou, ale mě se nelíbí už jen to, že vůbec archivovali.
Lukáš66666
Profil
MekliCZ:
Já bych to tak neprožíval. Když ti vadí že tvoje stránky někdo archivoval tak je nemáš mít, protože google a další vyhledávače dělají prakticky to samé.
MekliCZ
Profil
Lukáš66666:
Když hudebníkům vadí, že se jejich nahrávky kopírují, nemají nic nahrávat. Když filmařům vadí, že se filmy pirátí, nemají nic točit. Když vývojářům vadí, že se jejich programy kradou a že se prolomují ochrany na nich, nemají je tvořit.

Řekněme, čistě hypoteticky, že mám webovky, kde mám svoje fotky. Pokud by je někdo archivoval a zpřístupnil, neporušuje autorská práva jen na ty webovky, ale i na ty fotky. To bych měl taky nechat jen tak být?
Lukáš66666
Profil
MekliCZ:
To je trochu nepřesné. Když někdo natočí klip tak chce aby ho někdo koupil proto se to prodává na nosičích nebo formou souborů, ale pokud zveřejníš webovou prezentaci a nezakažeš vyhledávačům přístup k ní, tak potom je blbost některou službu která obsah archivuje podezírat z toho, že si vytvořila kopii. Krom toho si myslím, že o té stránce toho archivu moc lidi neví a stejně i když ví že ta služba existuje tak si tam ten web musí ručně vyhledat.
jakre
Profil
MekliCZ:
On je rozdíl mezi kopírováním a archivací (zákon č. 499/2004 Sb.). V tomhle případě archivaci provádějí roboti, kterým to můžeš zakázat [#2].

Nemyslím si, že účel této diskuze je poskytování právní pomoci.
MekliCZ
Profil
jakre:
Já nechci právní pomoc, já tu diskutuji, k tomu je, myslím, diskuze určena.
_es
Profil
MekliCZ:
web.archive.org nebude asi nikto používať namiesto originálnych stránok, len na ich účel - ak ho bude zaujímať história webu. Si si istý, že chceš odstrániť túto evidenciu histórie?

Pokud by je někdo archivoval a zpřístupnil, neporušuje autorská práva jen na ty webovky, ale i na ty fotky.
Pokiaľ by to nastalo, tak môžeš aj z tejto archivácie stránok doložiť, že na tvojej stránke boli fotky skôr než na tej od „někoho“.

Zakážeš prístup aj robotom vyhľadávačov, aby ti ten web „nekopírovali“?
MekliCZ
Profil
_es:
Většina vyhledávačů (krom Googlu) myslím kopie stránek nezpřístupňuje, jen poskytuje odkaz, popř. metadata, která mu cíleně předám a chci, aby je sdílel (třeba popis, nebo titulek).
Lukáš66666
Profil
MekliCZ:
Ja moc nerozumím přesně tomu co ti vadí? Když ti někdo bude chtít z webu ukrást třeba fotku, tak pujde na tvou stránku kde si ji stáhne a nebude ji vyhledávat v nějakým archivu. Pokud ale bude chtít nahlédnout do historie tvého webu jak psal _es, tak to je celkem dobrá možnost.
_es
Profil
MekliCZ:
Většina vyhledávačů (krom Googlu)
To je už skoro protirečenie. Ktoré sú tá väčšina? Umožňuje to tuším aj Bing. Ktoré z tých „väčšinových“ to neumožňujú?
petr
Profil *
MekliCZ:
Většina vyhledávačů (krom Googlu) myslím kopie stránek nezpřístupňuje
Google, Bing, Yandex i Baidu zpřístupňují kešované kopie stránek...

Není třeba se v tom dále pitvat, řešení je hned v mé první odpovědi.
MekliCZ
Profil
petr:
Díky za rozšíření mých znalostí. Kdysi jsem hledal keš Bingu a nenašel, tak jsem myslel, že Google je z velikánů jediný.
Keeehi
Profil
MekliCZ:
popř. metadata, která mu cíleně předám a chci, aby je sdílel (třeba popis, nebo titulek).
A toto taky není pravda. Vyhledávače si zobrazují co chtějí. Meta tagy mohou a nemusí brát v úvahu, taky si třeba upravují velikost písmen v titulku.
MekliCZ
Profil
Keeehi:
Zobrazují si, co chtějí - ty rozumné zobrazují to, co já chci (tedy meta tagy, <title>...), ty ostatní skoro nikdo nepoužívá. Velikost písmen v titulku pořád není kompletní obsah stránky.
Keeehi
Profil
MekliCZ:
Zobrazují si, co chtějí - ty rozumné zobrazují to, co já chci
Takže google nepovažuješ za rozumný? Protože ten rozhodně meta tagy ignoruje, pokud uzná že je to vhodné. A musí to dělat každý rozumný vyhledávač, jinak by se ve výsledcích vyhledávání mohly zobrazovat úplně jiné informace, než by byly na stránkách. Což by se určitě nelíbilo uživatelům a to by vyhledavačům vadilo.
Když se podiváš na výsledky vyhledávání googlu, měl bys vidět, že většina těch popisků se bere přímo z obsahu stránky a ne z metatagů.

Velikost písmen v titulku pořád není kompletní obsah stránky.
Ale já přece vůbec nepsal o rozsahu. Já uváděl příklad, že i když vyhledávači "předáš" data která chceš zobrazit, tak tě stejně nemusí poslechnout a upraví si je k obrazu svému.
MekliCZ
Profil
Keeehi:
Mě se zatím daří Google přesvědčovat k tomu, aby používal meta description. ;)
Fisir
Profil
Reaguji na MekliCZa:
To se ti asi zdá, Google občas upravuje popisky stránek i na základě toho, co hledáš.
MekliCZ
Profil
Fisir:
Ono to asi bude tím, že ho nepustím nikam jinam, než na přihlášení a registraci, a tam má akorát ten formulář - nic jiného, než meta description, mu asi nezbývá.
LudekBrno
Profil
MekliCZ:
Mě se zatím daří Google přesvědčovat k tomu, aby používal meta description
To si jen myslíš :-) Možná to zobrazuje tobě, protože dáváš nějaký dobře promyšlený dotaz do vyhledávače. Ale jiný člověk se zeptá trochu jinak a Google mu tvoje stránky nabídne jiným způsobem. A nebo se dokonce zeptá stejně, jako ty, přesto mu je nabídne v jiném pořadí a s jiným popiskem, protože se ten člověk na internetu chová jinak, než ty. Google poskytuje výsledky velmi silně personifikované, tedy podle preferencí konkrétního hledajícího člověka (pokud je schopen mu přiřadit své ID).
Keeehi
Profil
LudekBrno:
Pokud má přístupné opravdu jen dvě stránky a na nich jen minimum obsahu, je klidně možné, že google zobrazí vždy obsah z description. Je to ale naprosto jedno, jelikož takový web bude nedohledatelný.
MekliCZ
Profil
Keeehi:
Takový web je dohledatelný, ale asi je pro to nutné něco udělat v Search Console (možná by to šlo i bez toho, to nevím).
žadatel
Profil *
MekliCZ:
... webovky by nikdo neměl kopírovat bez mého svolení ...

I kdyby webovky někteří kopírovali bez vašeho svolení, jen je nechte, ať si kradou.
LudekBrno
Profil
Keeehi:
To máš pravdu, takový web google nebude běžně nikomu nabízet.
MekliCZ:
Tak jinak, "nedohledatelný pro nikoho, kdo ho speciálně nehledá" :-) Kdybys do vyhledávání zadal přesnou víceslovnou frázi, která se na těch veřejně přístupných stránkách nachází, tak je google možná najde, ale pro běžné hledající takový web na google neexistuje. Ale to máš jedno, jak psali ostatní, řešíš zbytečnosti.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0