Autor Zpráva
tajny spion
Profil
Prolog: Tento dotaz mnou ještě nebyl položen

Mám odkazovat jako href="?str=neco" nebo jako href="neco.php" a následně (pomocí JS) zjistit, že stránka byla otevřena nikoliv přes script a otevřít ji jako ?str=neco.

Vůbec nevím, co je to mod_rewrite, .htaccess jsem taky nikdy neviděl ale chtěl bych přejít na hezké URL. Proto se ptám, co bude pro tento přechod lepší a přijatelnější.

PS: Odkažte mě prosím na nějaký článek pro lamy (začátečníky) o tvoření hezkých URL.
Joker
Profil
jako href="neco.php" a následně (pomocí JS) zjistit, že stránka byla otevřena nikoliv přes script a otevřít ji jako ?str=neco.
Podle mého názoru tohle bude méně přístupné a z hlediska SEO to nemá vůbec žádný význam (protože adresa stránky je pořád stejná)

Vůbec nevím, co je to mod_rewrite, .htaccess jsem taky nikdy neviděl ale chtěl bych přejít na hezké URL.
Učit se, učit se, učit se... Lenin :-)
Str4wberry
Profil
Radím tajnému spionovi:
Pokud nechceš používat mod_rewrite, doporučuji druhý způsob.

„Odkažte mě prosím na nějaký článek pro lamy (začátečníky) o tvoření hezkých URL.“
Prohledej diskusi — častokrát řešeno.
Bubák
Profil
tajny spion
Na Interval.cz taky něco najdeš.
tajny spion
Profil
Str4wberry
A pokud chci mít hezké URL? Nevím, jestli je k tomu mod_rewrite zapotřebí (tuším, že je)
tiso
Profil
tajny spion (tuším, že je)
Je.
Joker
Profil
tajny spion
Nevím, jestli je k tomu mod_rewrite zapotřebí
Dá se to i bez mod_rewrite, akorát pak musí mít každá stránka svůj "hezky pojmenovaný" soubor :-)
nightfish
Profil
Dá se to i bez mod_rewrite, akorát pak musí mít každá stránka svůj "hezky pojmenovaný" soubor :-)
a nebo použít řešení přes chybovou stránku 404... kde ve skriptu zpracovávajícím chybu 404 (soubor nenalezen) se podle adresy požadavku odvodí požadovaný obsah, a se správnou HTTP hlavičkou se podstrčí uživateli
Str4wberry
Profil
Ptám se tajného spiona:
„A pokud chci mít hezké URL? Nevím, jestli je k tomu mod_rewrite zapotřebí (tuším, že je)“
Jak si představuješ „hezké URL“?
tajny spion
Profil
Joker
Jo, to jsou pak ty stránky s lomítkem na konci... tvm

nightfish
Nechápu, prosím přibliž to, popřípadě mi řekni, které řešení je nej (mod?)

Str4wberry
Jak asi... třeba www.neco.cz/neco
Druhý příklad viz odpověď pro Jokera.
Str4wberry
Profil
Odpovídám tajnému spionovi:
„Jak asi... třeba…“
Škoda, kdyby Ti přišlo hezké i „www.neco.cz/neco.php“, nemusel bys nic složitého vymýšlet.
tajny spion
Profil
Str4wberry
To je jasan, jenže to bych pak nemusel na webu nic dělat :)
Když už jsem se dělal s fcí ukazclanek() a moje stavajici url jsou http://localhost/?str=obsah popřípadě http://localhost/index.php?str=obsah, tak vracet se spatky do "pravěku" je blbost.

Mimochodem, když už budu URL předělávat pomocí mod_rewrite (sakra ja se pořád nepodíval, co to je), tak jaký zápis adres používat? Ty kratší (o pár řádků výš) nebo ty delší s index.php? (taktéž o pár řádků nahoru)?
Str4wberry
Profil
Pokus o vysvětlení tajnému spionovi:
„tak vracet se spatky do ‚pravěku‘ je blbost.“
Pokud oba myslíme totéž, není to žádný „pravěk“, nýbrž druhý způsob.

„Ty kratší (o pár řádků výš) nebo ty delší s index.php? (taktéž o pár řádků nahoru)?“
Pokud budeš používat mod_rewrite na změny adres do tvaru „neco.cz/neco“, je jedno, zda budeš podstrkávat obsah adresy /index.php?str=neco nebo /?str=neco.
tajny spion
Profil
Str4wberry
Diky... tohle jsem se potřeboval dozvědět... dlouho mi to totiž vrtalo hlavou. Jsi jednička. Možná teda dvojka po Yuhůovi :)

Teď už můžu směle začít studovat "hezké URL"

PS: Asi máš vyšší pořadové číslo, než jsem napsal, ale to neřeš :)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0