« 1 2
Autor Zpráva
Jan Kozák
Profil
Chamurappi:
Z něj vychází cca 33 %, je to největší množina z těch, které na něco nedosáhnou.
Podle toho průzkumu 33 % uživatelů ovládá mobil jednou rukou, pravou. Avšak Steven už nezkoumal podíl lidí, kteří mobil drží dole (tedy nedosáhnou nahoru), nebo výš (nedosáhnou dolů). Viz jeho obrázek. S rostoucí uhlopříčkou se velikost nedosažitelné oblasti zvětšuje. Zároveň se snižuje podíl uživatelů, kteří přístroj ovládají jednou rukou, čímž se nám zmenšuje i ten problém, který chce Str4wberry řešit přesunem menu.

Souhlasím s tebou, že by ty reálné podíly změřit nešly. Už proto, že zkoumaný jednoruký uživatel se v momentu „nouze“ klidně změní na dvourukého. Odmítám předělávat weby (nebo komplikovat jejich vytváření) na základě dat, o kterých předem vím, že jsou chybná.

Str4wberry:
Na základě čeho se domníváš, že lepší dosažitelnost jednou rukou ztíží ovládání obouruč?
Na základě ničeho. Já si to totiž nemyslím. Celou dobu píši o lidech, kteří chtějí ovládat přístroj s pětipalcovým displejem jednou rukou, ale drží ho v jiném místě než ty.
Str4wberry
Profil
Aha. To jiné držení je z nouze ctnost v případech, že je hamburger v protilehlém rohu.

Jak už jsem psal, při takovém uchopení ti telefon v ruce skoro vůbec nedrží a samotné přehmátnutí je velmi nejistá operace. Přijde mi proto vysoce nepravděpodobné, že by někdo dobrovolně preferoval držení, kdy mu bude telefon padat na zem a nedosáhne z něj na systémové ovládací prvky v dolní části displeje.
Jan Kozák
Profil
Str4wberry:
jiné držení je z nouze ctnost
Zajisté budeš schopen takové tvrzení něčím doložit.

Myslím, že debatu o kapitole Umístění ikony menu můžeme uzavřít s tím, že tato část článku není ničím podložená.
Str4wberry
Profil
OK, tady je shrnutí:

1) Ovládací prvky prohlížeče/systému jsou v dolní části displeje. Přehmátnutí výš způsobí, že budou nedosažitelné.
2) Režim ovládání jednou rukou vyvolatelný gestem přesune obsah displeje do jeho dolní části. Při jiném úchopu nejde tento režim použít.
3) Držení telefonu jednou rukou výš zvyšuje risiko pádu (chybí opora přístroje zespodu).
4) Boční HW tlačítka (zapnutí/vypnutí a ovládání hlasitosti) bývají umístěna ve výšce dosažitelnosti palcem při držení dole.

Myslím, že z toho jasně plyne, který způsob držení je preferovaný.

Mimochodem, včera jsem zkoušel 5,7" telefon a tam už je prakticky nemožné při držení jednou rukou dosáhnout palcem na protilehlou stranu displeje. Tedy při držení pravou rukou se na hamburger vlevo nahoře člověk pohodlně nedostane ani při přehmátnutí.
Taurus
Profil
Jedno takové zamyšlení o absurditě současnosti. Člověk je tak pohodlnej, že nejen, že plno informací najde na netu a nemusí vstávat od židle, ale už i používání obou ruk je moc namáhavý… Jasně, jsem pro pohodlí návštěvníků a často řeším UI, ale prohlížet net na telefonu považuju už tak za utrpení, že to možnost ovládání jednou rukou nezachrání. Není to žádné vykoupení, díky kterému bych měl navíc zatracovat hambáč menu.

Mám 4,5palcového kamoša a musím ho držet dvěma rukama :-) páč stejně nikam nedošáhnu. Ani rozvinuté menu to nezachrání. A nechci mít menu přes třetinu obrazovky, pokud bude delší.
Keeehi
Profil
Taurus:
prohlížet net na telefonu považuju už tak za utrpení
Od té doby co jsem měl nexus 5 a teď Vodafone Ultra 6 trávím na internetu delší dobu na telefonu než na stolním počítači. Při držení tohoto obra v jedné ruce obsáhnu pohodlně tak spodní třetinu. S tím, že ta plocha není vodorovně ale naklopená a roste směrem doprava.
scheras
Profil *
Jen pro zajímavost, vzpomněl jsem si na jeden starší článek popisující původ "Hamburger ico".
Fisir
Profil
Myslím, že by se to dalo vyřešit stejně jako v nativních aplikacích na Androidu. Tedy, že se menu přístupné po ťuknutí na hamburger ještě navíc dá „vytáhnout“ z kraje displeje.
anonymníí
Profil *
Fisir:
Výborně. Nejen, že nebudu absolutně tušit, že někde nějaká navigace je (budu u každé stránka zkoušet tahat cosi z zkraje displaje a čekat, jestli se něco objeví?), ale ještě ji schováš tak záludně, že budou moci tušit jen androiďáci, kde by mohla být. Ostatní OS ať si trhnou, že?
Fisir
Profil
Reaguji na anonymníího:
ještě navíc dá ‚vytáhnout‘
« 1 2

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0