Autor Zpráva
mimochodec
Profil
Kamarádka projevila zájem naučit se dělat weby. Ví o tom něco velmi málo ze školy - řekněme, že ví, že existuje <head> a <body>, ale stylovat chtěla pomocí <font>. Umí udělat odkaz, neví, co je sémantika.
Nicméně: zajímá ji výkon. Já ji můžu naučit leccos, ale neumím posoudit, jak to vypadá, když člověk dělá ve wordpressu. Asi třikrát jsem ho zkusil, vždycky jsem se během pár minut tak rozčílil, že to šlo zase okamžitě pryč. Jak dlouho trvá, než v tom někdo, kdo umí to co ona (tzn. hodně málo) udělá web?
CZechBoY
Profil
Definuj web. Muze to bejt internetovy bankovnictvi nebo staticka firemni kontaktni stranka.
mimochodec
Profil
CZechBoY:
Něco, co lze z wordpressu poskládat. Dětský tábor, truhlárna, psycholog.
Dan Charousek
Profil
Umí kamarádka PHP? Dokud se bavíme o kódování (HTML + CSS) tak o wordpressu nemá smysl hovořit. Pro wordpress se šablony kódují stejně. Až ve chvíli, kdy se šablona na wordpress nasazuje se s ním začíná pracovat. "Naučit se" wordpress znamená umět používat vnitřní funkce, vědět, co kam patří, jaké funkce generují články, ze kterých souborů se skládá stránka článku, atd... To s kódováním nemá nic moc společného.
Jzikes
Profil
Ze začátku bych se naučil PHP a zkusil si jednoduchou správu obsahu udělat vlastní (návodů je na to spousta a není to nic moc těžkého). Až potom bych se začal učit Wordpress..
-j
Sitole
Profil
mimochodec:
Já jsem se začal učit nejdříve pomocí těch online editorů, generují stránky dle toho co tam napíšu. Poté jsem začal stahovat celé šablony stránek a postupně je zkoumat a prohledávat její funkce. Začal jsem si kvůli přehlednosti dělat vlastní HTML a CSS. Poté jsem si začal psát stánky ve stylu blogu a tak jsem si postupně vytvořil CMS od prostého editování stránek až do dnešní podoby, kdy z mé vlastní pohodlné administrace mohu upravovat globálně naprosto vše co se týče webu.
Tento pokrok od nuly k dnešku trval přibližně tři a půl roku, ale třeba jsem nato šel špatně a mohl jsem to umět už dříve. To musí posoudit někdo jiný.
mimochodec
Profil
Já se možná ještě zeptám trochu jinak. Je možné udělat nenáročný web pouze po nějakém kursu (nebo samostudiu) WP, aniž by člověk věděl něco o php?

Dan Charousek:
O php teď neví nic. Bez toho to nejde? Myslel jsem, že to je tak moc stavebnice, že prostě do šablony úvodní stránku dám poslední 3 novinky, do hlavního menu přidám položku Novinky, stránce novinek případně upravním styl a je to tam (novinky jsou příklad). Pletu se?
Lonanek
Profil
mimochodec:
Nejprve si musíte ujasnit co vlastně požadujete.
Z Vašich dotazů jsem vůbec nepochopil, co Vaše "kamarádka" požaduje.
Chce se naučit php, html a css aby si mohla vytvářet vlastní CMS (či RS, nebo jednoduché statické stránky)? Nebo se chce naučit ovládat některý CMS (Vy navrhujete WP, Joomla!, Drupal, SunLight, ...)?

Je možné udělat nenáročný web pouze po nějakém kursu (nebo samostudiu) WP, aniž by člověk věděl něco o php?
V zásadě je to možné s využitím již hotových CMS, pokud se nechcete vrtat v šablonách, zdrojovém kódu, ... Moloch WP to také umí.
Trejpa
Profil
mimochodec:
Je možné udělat nenáročný web ... WP, aniž by člověk věděl něco o php?
Na zprovoznění webu pod WordPressem nepotřebuješ žádné znalosti kódování nebo programování. Stačí nainstalovat podle návodu, stáhnout nějakou šablonu, v administraci naklikat kde co bude a pak už jen tvořit obsah.

WordPress obsahuje jednoduchý editor kódu šablony, ve kterém jde se znalostí HTML a CSS šablonu mírně doupravit.

K vytvoření čistě vlastní šablony už znalosti PHP budou potřeba.
Sitole
Profil
mimochodec:
Ano, tak WP funguje. Je to v základu složitá stavebnice, která se ale dá "ořezat" i pro ty, kteří neznají ani čárku HTML nebo dokonce PHP. Kdy potřebuješ něco přidat, jednoduše stáhneš plugin a vše se udělá automaticky a případně to jde přenastavit. Já osobně WP nemusím, protože na to že systém CMS chápu se právě ve WP nevyznám. Je až zbytečně složitý, ale pro spoustu známých je to jednoduchá forma jak si vytvořit web.
Bubák
Profil
mimochodec:
Myslel jsem, že to je tak moc stavebnice, že prostě do šablony úvodní stránku dám poslední 3 novinky, do hlavního menu přidám položku Novinky, stránce novinek případně upravím styl a je to tam (novinky jsou příklad). Pletu se?
Taky možnost. Mimochodem, výchozí šablonu WP bez úprav používá docela dost webů, část z nich dokonce s původním obrázkem v hlavičce.
mimochodec
Profil
Tak prozatím asi díky za názory a rady. Já sám mám proti používání CMS značnou pózu, to jsem se od toho ale snažil odfiltrovat. Podstata dotazu, tedy jestli při jejích malých znalostech vede k vytvoření webu (webů) rychlejší cesta naučením se WP než html + css + php, byla myslím zodpovězena. Tu druhou cestu znám, popisovat nemusíte. Šlo mi o to, jestli ta první cesta je při daných nízkých nárocích na výsledek rychlejší. Nemá vysoké ambice, chce umět "sekat cvičky".
Lonanek
Profil
Dobře, dopracovali jsme se k tomu, že "kamarádka" použije hotový CMS.
Nyní je velice vhodné specifikovat obsah webu. Co bude autorka publikovat? Pár stránek (Úvod, O nás, Kontakt)?
Pak bych rozhodně nedoporučoval ten moloch WP, ale nějaký jednodušší CMS např. stylu SunLight nebo TerrCMS.

WP si sice někteří nemohou vynachválit, ale to jen do té doby. než začnou instalovat kdejaké pluginy.
anonymníí
Profil *
mimochodec:
S WP se dá pracovat i s (téměř) nulovými znalostmi problematiky. Na všechno existuje plugin. Problém pluginů je v rychlosti webu, ta strmě klesá s množstvím instalovaných pluginů (zpomalit web dokáže i jediný plugin, pokud je špatně napsaný, to jen tak mimochodem). Vždy je to něco za něco (zde technická neznalost za malou rychlost webu).
smitka
Profil
Hotový CMS typu WordPress je pro začátečníky ideální start. Mnohem lepší než si začít psát vlastní CMS v PHP, které neovládá a udělat tak milion chyb.

Výhodou WordPress je rostoucí česká komunita, která pořádá ročně několik konferencí a menších srazů, kde se začátečník může mnoho naučit.

Chystá se:

WP Pivo - neformální posezení s diskuzí o tomto CMS - www.wordpresspivo.cz

WordCamp Praha - oficiální WordPress konference - prague.wordcamp.org/2016

WP konference pro začátečníky - kompletní přehled jak plánovat a provozovat web - termín ještě není, ale bude pravděpodobně někdy na jaře (podzimová akce - naswp.cz/konference-jak-vytvorit-stranky-na-wordpressu)

WP konference pro pokročilé - menší akce pro pokročilejší uživatele, hodně zaměřená na networking, řešil jsem zde například právě výkon WP, který jde při troše snahy dostat na velmi dobrou úroveň (www.slideshare.net/vsmitka/vkon-wordpress) - měla by být na konci léta

Určitě doporučuji nějaké z těcho akcí navštívit.
Lonanek
Profil
smitka:
Výhodou WordPress je rostoucí česká komunita, která pořádá ročně několik konferencí a menších srazů, kde se začátečník může mnoho naučit.
A nevýhodou je co?

Také by jste měl zmínit nějaký český specializovaný hosting, který podporuje tento CMS.
Bylo by i vhodné reagovat z Vaší pozice na [#14] anonymníí, kde uváděl holá fakta a mohu potvrdit z praxe, že má pravdu.

WP je možná pro začátečníky vhodný, ale jakmile zjistí co za to musí obětovat, je pozdě. WP má také nemálo neduhů (oproti jiným CMS), je "vázaný" na doménu na které byl poprvé spuštěn a upravován a jakmile se někdo pokusí jej přenést na jinou doménu, neobejde se to bez problémů s jeho nefunkčností při používání odkazů vytvořených na původní doméně.
Stačí pouhá instalace na lokálu a jeho kompletní zpracování a následné přenesení na hosting. To se uživatel diví, co vše nefunguje, že?
smitka
Profil
Lonanek:
Pokud bych měl najít mínus k tomu, že existuje aktivní komunita, tak je to fakt, že je velké množství tvůrců webů, kteří se prohlašují za profesionály, ale ve skutečnosti jsou to jen klikači pluginů, kteří jen koupí šablonu (v lepším případě), maximálně provedou několik drobných zásahů do kódu a zákazníkovi to demonstrují jako jejich dílo. Výsledkem je pak pomalý a neaktualizovatelným web, který vrhá špatné světlo na celý systém...

Další mínus je ten, že je potřeba se o web stále starat a pravidelně jej aktualizovat, to je však případ všech opensource řešení. Toto je bohužel fakt, který mnoho uživatelů silně podceňuje. Často to důsledek neprofesionality tvůrce, který provede nějakou změnu ve zdrojových souborech a následně zákazníkovi řekne - hlavně to neaktualizujte. I toto je věc, kterou se snaží komunitní akce napravovat a edukovat tvůrce i zákazníky.

Nevýhodou je i množství pluginů rozdílné kvality, kdy běžný uživatel těžko odhadne jejich kvalitu. Zde musím uznat, že například rozšíření pro Drupal mají celkově vyšší úroveň. V tomto kontextu může být nevýhodou i to, že "na všechno existuje plugin", kdy je často kvůli drobnosti, kterou lze vyřešit pár řádky kódu potřeba nainstalovat mnohem složitější komponenta.

Nevýhodou je i to, že přestože se zdá, že se jedná o systém pro začátečníky,jsou zde některé pokročilé detaily, například že pro dosažení vyššího výkonu je potřeba doinstalovat dropin pro využívání Object Cache podle technologie, která je dostupná na serveru a o tom běžný uživatel nemá ani ponětí. Drupal má cachování vyřešeno pro uživatele prakticky transparentně - zapnout a neřešit.

Jak již bylo zmíněno, tak hodně záleží na typu projektu, ale pro většinu případů je WordPress dobrou volbou, je však potřeba se držet při zemi, neinstalovat plugin na každou drobnost, nenechat se zbytečně zlákat pozlátkem "prémiových" šablon, a o svůj web se starat.

Co s týká specializovaného českého hostingu, tak o žádném nevím. Nicméně jsem testoval většinu větších českých hostingů a žádné zásadní problémy jsem nezaznamenal.

Vázání na doménu je dáno především používání absolutních adres ke zdrojům, pokud jsem vývojář, který je schopný si zprovoznit na lokále webserver s databází, tak nepředpokládám, že by měl mít nějaký zásadní problém s nahrazením starých adres za nové - když to nechce dělat ručně, tak může použít například plugin Duplicator, který mu s přesunem pomůže, nebo pokud je zkušenější a funguje na vlastním serveru/VPS, tak může použít WP-CLI, které mu to také opraví. I toto jsou však věci, které se každý může dozvědět na komunitních akcích.
Lonanek
Profil
smitka:
Děkuji za rozumný pohled na tento CMS. Obával jsem se reakce typu WP je nejlepší a hotovo.

Obecně nelze jednoznačně říci který CMS je nevhodnější a nejlepší. Každý má své výhody a nevýhody, ne každá administrace sedne uživateli.

Co se týče aktualizace, ta by měla být téměř povinností uživatele udržovat CMS (či jinou webovou aplikaci) aktuální. Není to tak dávno co i WP byl úspěšně napaden díky bezpečnostní chybě.
Stejně tak jako vlastní zálohy webu, které také téměř nikdo ze začínajících uživatelů neřeší a spoléhá na hosting.

Nejsem zastáncem složitého nastavování CMS. Proto preferuji pro jednodušší projekty "srozumitelnější" systémy. Připadá mi trochu zcestné účastnit se seminářů abych mohl ovládat svůj CMS, pro pokročilé snad ano, ale pro začátečníka? Dobrý CMS by měl být natolik intuitivní, aby práci s ním zvládl téměř kdokoliv.

Snad již tazatel tohoto vlákna dostal dostatek seriózních informací.
Možností je také vyzkoušet si jednotlivé systémy v praxi, jak "sedí" uživateli, a pak se pro jeden rozhodnout a ten používat se všemi výhodami a nevýhodami.
smitka
Profil
Lonanek:
Dobrý CMS by měl být natolik intuitivní, aby práci s ním zvládl téměř kdokoliv.

Toto bych zrovna přidal mezi plusy WordPressu, naprostá většina uživatelů se v něm okamžitě zorientuje, jediný problém bývá a nastavení menu, které je lehce schováno. Oproti jiným CMS bych z uživatelského pohledu vyzvednul především galerii médií - to je věc, která se jinde většinou řeší nějakým modulem do WYSIWYG, který není rozhodně tak použitelný.

Konference nejsou o naučení základních věcí, ale o tom, jak věci dělat lépe, o získání přehledu, co s webem lze dále dělat, jak ho propagovat atd., a hlavně o poznání dalších lidí z oboru.
mimochodec
Profil
smitka:
naprostá většina uživatelů se v něm okamžitě zorientuje

ehm. Jen malá vsuvka. Už nahoře jsem psal o několika svých pokusech WP použít. Nejdál jsem se dostal někam k přidávání stránek, organizaci menu a provázání těchto dvou věcí, dál ne. Občas se podařilo něco propojit, pořád tam ale byly položky, které se nezobrazovaly a zobrazovat se měly a naopak. Vlastně jediné, co jsem pobral, bylo nahrání šablony. Vůbec přitom nechci tvrdit, že to nefunguje, jen říkám, že jsem vůbec nepochopil, jak to funguje. A říkám to jako někdo, kdo dělá weby teď už desátý rok, hodně webů (a jejich administrací) jsem udělal, hodně dalších vytvořených někým jiným jsem zevnitř viděl.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0