Autor Zpráva
imploder
Profil
Máme doma wifi router a na něm zabezpečení WPA/WPA2 s heslem (heslo je dost dlouhé - 25 znaků). Dneska jsem zapnul notebook, zjistil jsem, že se nepřipojil k wifi - to proto, že wifi bylo najednou bez zabezpečení (nešifrované).

Router je Edimax BR-6315SRg. Nastavuje se přes webové rozhraní na http://192.168.2.1 - tam jsem nechal jméno a heslo výchozí (admin/1234), nastavil jsem jenom zabezpečení WPA/WPA2 a 25-znakové heslo. Tzn. kdokoliv se připojí k síti, může nastavení měnit.

- připojení kabelem je nešifrované, takže kdo se připojí kabelem, může se vrtat v nastavení
- wifi je chráněné WPA/WPA2 s 25-znakovým heslem, přes něj se taky dá měnit nastavení, ale je potřeba pochopitelně znát to heslo

Včera ještě vypadalo všechno v pořádku (připojení WPA/WPA2 normálně fungovalo). Přes noc tady nikdo cizí nebyl a kabelem se nepřipojil (toho bych si asi všiml :) ). Zbývají tedy dvě možnosti, jak zabezpečení zmizelo:
a) router se nějak samovolně resetoval a heslo tak vymazal (v továrním nastavení měl myslím wifi zapnuté a nezabezpečené)
b) někdo uhádl heslo, připojil se přes wifi a zabezpečení WPA/WPA2 na routeru vypnul

Je možné, aby si router samovolně vymazal nastavení? Setkal se s tím už někdo?
Druhá možnost je prolomení WPA/WPA2 a tomu se mi nechce věřit, s tak dlouhým heslem by nešlo.

V dosahu se objevila další síť se stejným SSID ("default"). Ukazuje se jako nezabezpečená, i když připojit se na ni nejde.

Nemůže taková situace něco pokazit - třeba nějak "zbláznit" router - příp. není to nějaká chyba (jako že ta nezabezpečená síť "default" ve skutečnosti neexistuje (hádám podle toho, že se na ni nejde připojit))?
EDIT: na ujasnění: síť default na obrázku tučně se zámkem je ta pravá (naše) - WPA/WPA2 a heslo jsem dal zpátky
Martin Maňaska
Profil
Pokud by vám někdo naboural a prolomil WPA2, asi by na sebe těžko upozorňoval tím, že vám vypne zabezpečení. Mnohem pravděpodobnější je ten samovolný reset nastavení.

Zkuste si co router udělá, když ho odpojíte ze sítě. Není tam třeba nějak ukládat ručně nastavení?

změňte si id sítě na něco jiného než default a nastavte si jiné jméno a heslo uživatele wrouteru. WPA2 je nejlepší volba zabezpeční. Určitě nepoužívejte WEP.
Joker
Profil
imploder:
Nevypadla třeba elektrika v noci?
imploder
Profil
Martin Maňaska, Joker:
Po nahození to doteď funguje se zabezpečením normálně, nevyskytl se žádný problém. Zkusil jsem router i odpojit a zase za chvíli zapojit, normálně naběhl, nic se nezměnilo. O výpadku elektriky tu noc nevím, je to možné, ale jak je vidět router si nastavení zachovává. Takže bych to uzavřel jako záhadu - příčina neznámá, problém se znovu neobjevil.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0