Autor Zpráva
Jcas
Profil
HW je pro mne totální Španělská vesnice. Vždy jsem dostal krabici a nikdy jsem neměl důvod lozit dovnitř.
Proto chci poprosit o radu, než něco koupím.
Chci přidat druhý HDD a potom bootovat s možností výběru, ze kterého disku.

1. Jaký HDD
Už jsem si něco přečetl a jako základní se jeví podmínka SATA. Ale na tom disku, co v PC už je nikde nevidím, jestli je to SATA I, II, nebo III.
na netu jsem našel tento. Model je stejný, ale tady u tohoto uvádí SATA III a na tom HDD v PC to nikde nevidím.
Ale asi lze předpokládat, že shoda modelu by měla stačit.

2. Zapojení
Existuje něco jako paralelní a seriový zapojení? Jako třeba že PC bootuje z jednoho, ale přitom potom pracuje ze dvouma a nebo, že vždy bootuje pouze z jednoho a s tím jedním pak pracuje?
Tady do toho co tom je vede jeden kabel (5 drátů) a vede to asi ze zdroje. Tento kabel je protažen dál s druhou koncovkou pro druhý HDD. (jako zapojení za sebou).
Pak je tu je tu ještě jeden kablík z zákl. desky (DELL-nevím, která značka označuje typ ZD).

3. reset biosu
(je tam heslo a nastaveno pouze boot z daného disku)
Někde jsem četl, že by stačilo odstranit šťávu. V ZD je malá plochá baterie 3V. Tu když vyndám, tak bych měl odstranit veškerou Šťávu, nebo je ještě něco jiného.

Tak mne napadá, když má bios nastavený konkrétní boot. Když ten HDD nenajde, tak to zkolabuje, nebo se pokusí sám najít nějaký jiný disk, ze kterého by mohl nabootovat?
Tori
Profil
Jcas:
Když ten HDD nenajde, tak to zkolabuje, nebo se pokusí sám najít nějaký jiný disk, ze kterého by mohl nabootovat?
V biosu jsou většinou nastavené zdroje v pořadí (USB), CD/DVD, HDD, (HDD2). Když ze žádného nelze nabootovat, hodí černou obrazovku a asi chybovou hlášku.
Jinak můžete mít různé OS i na jednom disku a použít nějaký zavaděč (grub, lilo,...), který vám při bootu dá na výběr, který OS se má načíst. V linuxu jsou tyhle dva standardní (možná volitelná) součást instalace. Instalovat samostatně jsem nezkoušela, zkuste googlit.
1Pupik1989
Profil
SATA je zpětně kompatibilní, takže disk může být SATA III, jen nedosáhne své přenosové rychlosti.

Systém ať je na jakémkoli disku bude mít zaváděcí tabulku na systémovém disku. Možností je v BIOSu přepnout disku v bootovacím pořadí. Pak se většinou musí v BIOSu mačkat F12, což je nepohodlné.

Primary a secondary SATA nemá. U IDE to bylo zapříčiněno dvěma konektory na jednom kabelu. Takže se disky musely jumperovat, aby se mezi sebou nepraly. SATA má pouze jeden konektor.

Kabel co vede z desky je datový, ze zdroje vede napájení. Záleží na napájecí větvi, ale napájecí konektory jsou většinou po dvou.
Jcas
Profil
Takže napájecí kabel má dva konektory - to je ok.

Z desky vede jeden kabel z SATA0 do HDD, co tam je. Z SATA1 vede do DVD a SATA2 a SATA3 jsou volné = potřebuji tedy koupit ještě jeden kabel.

Tím je jasné tedy zapojení.

Jaký HDD je taky asi vyřešeno. Koupím tedy ten samý, na který jsem dal odkaz.

Poslední věc je to bootování.
Možná jsem se špatně vyjádřil. Nastavení pořadí v biosu znám. Multiboot na Linuxu v Grup jsem dělal doma (jen najít staré záznamy).
Jde o to, že předchozí majitel v biosu odškrtnul všechny jiné možnosti bootu a nechal tam pouze ten jeden HDD, co je v PC. A bios zahesloval.

Proto ten dotaz, jestli když bios ten hdd nenajde, jestli se třeba sám nepokusí bootovat z CD, či druhého disku, i když tyto volby nejsou v Biosu zaškrtnuté a tudíš nejsou ani v pořadí.

A proto taky ten dotaz na reset Biosu.
juriad
Profil
Jcas:
Zkus googlit výrobce a název základní desky s frází password reset. Osobně s tím nemám zkušenost, ale je možné, že to bude fungovat.
Minimálně si můžeš opsat aktuální konfiguraci a prostě to zkusit.
1Pupik1989
Profil
Když z desky vyndáš baterku a resetuješ BIOS do továrního nastavení, tak by tam žádné heslo nemělo být. http://www.wikihow.com/Break-a-BIOS-Password

Pokud v BIOSu není nastavené, že má zkoušet i druhý disk, tak ho zkoušet nebude. Jedinou volbou je pak F12, jak jsem psal. Navíc pokud BIOS disk nenajde, pak bude nejspíš disk mrtvý.
Plaváček
Profil
Jcas:

A proto taky ten dotaz na reset Biosu

Reset biosu snadno provedeš vytažením napájecí baterie asi tak na půl hodinky.
Jcas
Profil
juriad:
Výrobce vidím DELL, ale ten název a typ ZD?

Kabel tento?
1Pupik1989
Profil
Kabel většinou k disku dostaneš. Jinak ano, třeba ten.
Jcas
Profil
1Pupik1989, Plaváček:
Takže je to ta plochá baterie v Zákl. desce 3V?
1Pupik1989
Profil
Ano, to je ona. Ještě někde u ní bude jumper, ten přehoď a napájecí kabel ze zdroje odpoj.
Jcas
Profil
OK,
Kabel zdroj-ZD (asi 20drátů) odpojen. Baterie 3V vyndána. Nechám to asi 3 hod. a pak Vám dám vědět, jak to dopadlo.
Jcas
Profil
Tak to neprošlo. Stále mám bios zaheslovaný.
Při spuštění to házelo několik dotazů, tak jsem to nějak proklikal a pak jsem první vstup do biosu prošvihnul, tak jsem musel restartovat. Tak nevím, jestli si odněkud nevytáhnul nastavení.
SpatnaKlavesnice
Profil *
Odpoj zdroj znamenalo vytahni komp ze zasuvky. Vedle te baterky bude jumper a u nej je vetsinou napsano "Password reset", tak se vynda nebo prepoji a po chvili vrati z5. Takhle to bylo u HP, nevim jak to je jinde.
juriad
Profil
Jcas:
Zkus se znovu podívat na tu základní desku a najdi její název a hledej na webu. Každý výrobce to řeší jinak. Často to bývá vytažení jumper nebo je třeba kusem drátu zkratovat dvě konkrétní místa nebo přepnutí přepínače. Víc takto poradit asi nelze.
1Pupik1989
Profil
Všude je to většinou stejné, chce se podívat do manuálu na část "Clear CMOS". V návodu z [#6] jsou názvy jumperu vypsané.
Jcas
Profil
SpatnaKlavesnice:
Tak blbej zase nejsem abych neodpojil kabel ze sítě. A k tomu jsem odpojil navíc i kabel mezi zdrojem a ZD, protože nevím, jestli samotný zdroj taky nemá možnost něco chvilku skladovat.

Jumper dle obrázků co jsem viděl nemám, nebo ho nemůžu najít.


dell 0gy6y8


Už jsem ho našel.
Dvě kovové tyčinky vedle sebe, na kterých je nasunut a dvě svisle hned nad tím.
Tak tam se to asi přepojuje na ty dvě svislé.
1Pupik1989
Profil
Nemusíš ho přepojovat nikam. Vyndáním jumperu rozpojíš okruh napájení paměti BIOSu a to je důležité.
Jcas
Profil
super, tak tohle by bylo.


děkuju

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0