Autor Zpráva
robbie
Profil
Ahoj, v učebnici Počítačové sítě praktická příručka jsem narazil na, že existuje IP adresa koncového zařízení a pak adresa sítě, to jsem vubec nevedel doted. Znal jsem jen IP adresu. Využiji nějak jako správce sítě adresu sítě prakticky? Jakou s tímto máte zkušenost? Děkuji
user
Profil *
Myslím že tím je myšlena IP adresa celé sítě, za kterou jsou schované jednotlivé stanice, které mají svou vnitřní IP adresu. Navenek ale všechny vystupují za onu jednu IP adresu dané sítě.
Tak se to učíme.
Snipo
Profil
To je dosť nepresná definícia... Tam sa už pletie NAT-ko...

Tak napríklad zoberme si klasickú domácu sieť 192.168.1.0 ktorú ma skoro každý z nás doma. To je IP adresa ktorá identifikuje celú sieť, ale uvádza sa aj s maskou, napr. /24 (255.255.255.0) ktorá určuje rozsah siete. Po tejto adrese nasledujú IP adresy koncových zariadení (pc, laptop, tlačiaran atď.) 192.168.1.1 , .2 , .3, .n, .254. Koľko tých IP adries koncových zariadení bude určuje maska, v prípade /24 masky je to po .254. Na konci, teda 192.168.1.255 nasleduje broadcast adresa siete. Ešte k tej maske, ona v podstate len rozhoduje ktorá časť IP adresy identifikuje sieť a ktorá koncové zariadenie.

A či ju nejako využiješ? No bez nej to pri konfigurácií asi nepôjde.
Martin2
Profil *
Adresa sítě označuje jeden celý CIDR blok IP adres použitelných pro jednotlivé počítače (rozhraní). Například 198.51.100.0/24 obsahuje adresy 198.51.100.1 až 198.51.100.254 (první adresa se nepoužívá, aby to nebylo matoucí a poslední je rezervována pro broadcast).
Davex
Profil
robbie:
Adresa sítě je důležitá především pro směrování (hledání cesty k cíli). Všechna zařízení podporující TCP/IP musí u každého paketu rozhodovat, kterým směrem ho poslat dál a používají k tomu směrovací tabulky, kde jsou právě adresy sítí. Jako správce sítě to využiješ, pokud budeš mít víc podsítí a bude potřeba komunikovat mezi nimi.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0