Autor Zpráva
littlemaple
Profil
Zdravim fórum, chtěl bych se poradit, jak mám nejlépe konfigurovat novou instalaci svého PC. Ještě upozorním, že nemám svou vypalovačku, ale uvažuji o pořízení. Data zálohovaná mám a instalační CD obou OS taky.

Jsem na Linux absolutní LAMA a na PC ho rvu proto, abych jej vyzkoušel a naučil se v něm pracovat. Nevím o něm mnoho a v životě jsem u něj seděl cca pětkrát pár hodin. Nikdy jsem navíc neinstaloval dva OS na jeden PC (ani dvoje Widle).

Co mám:
- cca 200 MB RAM (64+128)
- 10GB disk
- 700 MHz Intel Celeron

Co chci:
- Windows a Linux na jednom PC
- co nejméně dělit disk
- optimalizovat vše pro výkon, aby se na mém PC dalo slušně a svižně (v rámci možností :-) ) pracovat

Moje řešení:
- Windows XP, upravované něčím jako je toto nebo toto
- Linux, pravděpodobně Ubuntu (mám jeho CD, přišlo mi poštou; chtěl bych později zkusit SuSE, ale teď ho nemám kde stáhnout+vypálit, vypalovačku nemám)
- rozdělit disk na 5/5 GB mezi oba operační systémy

Co chci od vás:
1) úvahu nad tím, jestli to celé zamýšlím dobře
2) upozornění, na co si dát bacha, na co bych nepřišel
3) tipy, triky

Jen mi prostě napište, co si o tom myslíte. Nikde neříkám, že se podle vás budu řídit, ale chci znát názor hodně lidí z oboru. Nepište mi prosím, ať si něco koupím, nebo ať se na to vykašlu :-)

Kdybych se tímto tématem silně minul, klidně ho zavřete, nechci tady dělat binec :-)

Díky
llook
Profil
Postup je asi takový:
- rozdělit disk na dva primární oddíly
- nainstalovat Windows
- nainstalovat Linux

Většina instalátorů hledá systémy na jiných diskových oddílech a podle toho pak nakonfiguruje zavaděč, tak proto nejdřív Win. Ale jestli to platí i pro Ubuntu, to nevím, protože dual-boot neprovozuju.

Po instalaci nejspíš budeš chtít změnit prohlížeč. Ubuntu 5.10 obsahuje Firefox 1.0.7 a to už je trochu starý. Někde na https://wiki.ubuntu.com/ je návod, jak nainstalovat Firefox 1.5.
Já používám Operu a ta se instaluje tak, že si stáhneš patřičný deb soubor z opera.com, zadáš dpkg -i cesta_k_tomu_souboru a potom apt-get -f install.

Co by tě mohlo zaskočit (mě to zaskočilo), že v Ubuntu nelze používat root uživatel a všechno se dělá výhradně přes sudo. Ale dá se zprovoznit přes sudo passwd root.
littlemaple
Profil
Díky, přesně to jsem chtěl vědět -- jestli uvažuji nad tím skloubením OS dobře, jestli to je reálné. Taky jsem nevěděl, jak se dělá takový ten "switch na dva OS" při bootu PC, kdy si vybírám, který chci použít :-)

Jinak díky za ty tipy ohledně Ubuntu, jistě se budou hodit. Ještě jsem se rozhodl koupit si předtím vypalovačku, takže až ji budu mít, pustím se do toho.
Meldo
Profil
littlemaple
Ako pisal Ilook, rozhodne najprav win a potom linux. Inak ti win prepise zavadzac a linux nespustis.
Osobne si ale myslim, ze 2 systemy na 10 gb hdd je dost nerealne. Sam som si nedavno kupil Notebooku, kde bol 10 gb hdd a nainstaloval som si win aj linux. Linux mi zabral cca 2,5 GB (suse 10,1) a win az zo vsetkymi potrebnymi programami cca 4 GB. Cize mi ostalo v kazdom systeme len zopar MB volneho niesta, s cim sa naozaj pracovat nedalo. Aj ked si to nechcel pocut, kup si vacsi disk. Dnes je to uz za par korun.
mila
Profil
Přemýšlel bych o virtuálním stroji:
http://www.vmware.com/
http://www.microsoft.com/windows/virtualpc/default.mspx
thingwath
Profil
mila
Na tomhle kusu předpotopního plechu (sorry, ale buďme realisté :-)) se to bude sotva plazit, nedělal bych to.
mila
Profil
Tenhle kus předpotpního plechu je cca 2x rychlejší, než ten můj.
A když ten zvládne jeden OS, proč ten jeho nezvládl dva:)

Sám o něčem podobném přemýšlím. Jen musím našetřit na nový stroj:)
Idea je, že poběžií linux pod windows (nebudu muset řešit problémy s ovladači), přistupovat k němu ale budu jen přes shell (možná jen putty, linux nebude vůbec vidět). Předpokládám, že by to nemělo mít za následek žádné výrazné snížení výkonu, a přitom stačí - učit se klikat na linuxu nemusím (a hlavně nevím o něčem, co se na linuxu kliká lépe), co se ale hodí, je linuxový server doma v počítači..
thingwath
Profil
S tou troškou paměti nemá nejmenší cenu nějakou virtualizaci ani zkoušet. Vím o čem mluvím :-)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0