« 1 2 »
Autor Zpráva
Yukii
Profil *
Předem se omlouvám, že tento příspěvek není dotazem, věřte však, že se ale ani nejedná o pokus vyvolat flame - chci seriózní diskusi s Vašimi názory.

Pravděpodobně na jaře roku 2007 bude uveden nový operační systém od Microsoftu. Windows Vista. Přimělo mne to k zamyšlení, jak by vlastně měl fungovat operační systém a co je jeho hlavní náplní. Mám různé nápady a nechce se mi věřit, že toto všechno není již dlouhou dobu samozřejmost:

a) Instalaci OS si představuji asi takto: Po vložení instalačního DVD, vyplním potřebné informace, které jsou nezbytné pro instalaci systému a nebo vyberu soubor na disku, kde jsou tyto informace uloženy. OS se nainstaluje, tak, aby byl stabilní a co možná nejvýkonejší na mém PC, sám si stáhne nejnovjší a nejvhodnější ovladače pro můj hardware z internetu, podle umístění automaticky nastaví správný čas systému.

b) Chod operačního systému si představuji takto: OS se po zapnutí PC spustí do 15 sekund, vyzve mne k zadání uživatelského jména a hesla. OS musí zabírat minimum paměti (50 - 100MB optimum) a být schopen stabilního provozu. Musí být 100% bezpečný (bezpečně uložená data = žádné pády systému, aktivní ochrana dat na disku). Pokud se poškodí systémové soubory, tak, že by se systém nemohl načíst, vše si obnoví stažením z internetu. OS musí umět prohlížet všechny typy archivů, přehrávat DVD obsahovat kvalitní vypalovací program. Nezbytnost je podpora 64bit procesorů, vzdálené ovládání PC z internetu.

Na současných OS mi přijde i ubohé:

kvůli připojení nějaké ******* USB flashiny musím mít jakési ovladače
všechna potřebná data pro systém se automaticky nestahují z internetu
musím se učit ovládat tyto systémy a konfigurovat je
jsou velmi nebezpečné a nestabilní
obrovské nároky na HW a plno nesmyslných programů
zastaralost
Gekon
Profil
1.) kvůli připojení nějaké ******* USB flashiny musím mít jakési ovladače
Win XP - SP2 - žádné nepotřebujete
2.) všechna potřebná data pro systém se automaticky nestahují z internetu
Jestli myslíte aktualizace, tak toto se dá nastavit, a defaultně to tak myslím je, aby se stahovaly
3.) musím se učit ovládat tyto systémy a konfigurovat je
To asi každý, ne?
4.) jsou velmi nebezpečné a nestabilní
Když se Windows vyladí, tak zas tak nebezpečné nejsou.. Pokud nepoužíváte IE.. A Linux? Ten je stabilní a bezpečný dost.
5.)obrovské nároky na HW a plno nesmyslných programů
Není pravda. Pokud pomineme GUI Win Vista, tak rozběháte cokoliv na 500 MHz, 128 RAM, 5 GB HDD... I to GUI se dá vypnout.
6.) zastaralost
Tak to dost dobře nechápu. Co byste chtěl, aby aktualizace byly každý den? Aby se vyvíjel každý měsíc nový OS? Zastaralé (hlavně ve VT) je cokoliv den poté, co si to koupíte. Morální opotřebení je v oblasti počítačů obrovské... Co se HW i SW týče...
Miloš
Profil
Gekon
1) Win XP - SP2 - žádné nepotřebujete
To je sice pravda, ale když použiju novou flešku nebo externí HDD, bez připojení na internet (a dnes ještě zdaleka ne každý počítač je na síti) mi windousy tvrdí, že ovladač (který mají v sobě, aniž by to sdělovaly) není bezpečný – http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&topic=19977&foru m=16&page=-1
S takovým ovladačem má třeba fleška přenos dat okolo 2MB/s, zatímco pokud si ho stáhne z netu, tak je to 6-7.

5) I to GUI se dá vypnout.
Pod windousama? A i kdyby to šlo (nemyslím záchrannou konzolu), co běžný uživatel? A k čemu mu pak takové prostředí bude? Co pod ním spustí?

***

Yukii
Musí být 100% bezpečný To asi nejde, poněvadž vždycky se najde nějaká díra, nový virus…

Pokud se poškodí systémové soubory, tak, že by se systém nemohl načíst, vše si obnoví stažením z internetu.
Z toho bych měl obavy, protože pokud by lezl na net nestabilní systém, měl bych obavu o jeho nenapadnutelnost

vzdálené ovládání PC z internetu.
Na tom bych netrval

***

Co bych preferoval já, je možnost větších úprav chování systému a vzhledu GUI, nativní přenositelnost spustitelného kódu (něco na způsob wine, dosboxu nebo vmware).
Taky by mi mohl počítač uvařit kafe a dojít na nákup :-)
Radek Hrabůvka
Profil
Taky by mi mohl počítač uvařit kafe...) Ty ještě nemáš USB vařič?
Miloš
Profil
Radek Hrabůvka
Napřed jsem myslel, že vtipkuješ, ale pak jsem pogůgloval e ejhle – http://blog.macich.net/1080479700-i-varic-uz-se-dela-v-usb-provedeni.h tml
thingwath
Profil
Ideální auto musí mít na palubovce ručičkovej teploměr a řadící páka musí být pozlacená. Navrhněte takové auto... Trochu slabá specifikace, stejně jako ta tvoje, nemyslíš?
WanTo
Profil
Podle mě by bylo nejlepší vytvořit nějaké standardy pro operační systémy, čímž by byla dosažena nativní přenositelnost spustitelného kódu, jak říká Miloš. Jak by operační systém tyto srandardy implementoval, by záviselo jen na něm.

Na druhou stranu, tohle je v dnešní době Microsoftu nesplnitelné, protože ten prostě žádný takový standard respekovat nebude. Navíc by to mohlo bránit rozvoji.


Kdybych měl čas, ještě bych se rozepsal, tohle je zajímavé téma. Ale bohužel :-(
thingwath
Profil
Nativní přenos spustitelného kódu? Co je zase tohle za ptákovinu?
WanTo
Profil
thingwath
No, ono je to špatně formulované :-)

Bylo tím myšleno, že nativní kód by bylo možné spustit na jakémkoliv OS.
Miloš
Profil
WanTo
nativní kód by bylo možné spustit na jakémkoliv OS
naopak – že by kód libovolného OS byl spustitelný přímo pod oním ideálním OS
WanTo
Profil
Miloš
Aha, tak já jsem to trochu překroutil.
thingwath
Profil
A k čemu je to jako dobré? V mém chápání světa není tahle věc záležitostí OS.
Miloš
Profil
thingwath
A k čemu je to jako dobré?
Abych si nemusel pořizovat emulátory pro programy, které na mém OS nefungujou. Nejde jen o multiplatformní win/lin/mac
Bohatě stačí, když program funguje jen v jedné verzi windousů, respektive v některé nefunguje.
thingwath
Profil
Microsot svým způsobem takovou věc má: CLR. Dokonce i standardizované to je. Ale ale. Tahle snaha obsáhnout všechno všude není dobrá.
Miloš
Profil
thingwath
Co je CLR? Že bych to využil. Mám program pro w95 a byl bych s ním dosud spokojený, kdyby pod XP nepadal (je opravdu velmi nestabilní) – režim zpětné kompatibility je tu na nic.
roberta
Profil
Yukii
bráni ti niekto, aby si si OS podľa tvojich predstáv naprogramoval, alebo sa aspoň pokúsil to naprogramovať? možno pochopíš, že tvoje požiadavky sú v dnešnej dobe zatiaľ nereálne...
thingwath
Profil
Miloš
Obdoba bajtkódu Javy pro .NET. Zapoměl jsi na jednu věc. Ideální OS je moc hezké věc, ale až nám bude konečně poskytovat ideální API, formáty a protokoly, musíme mít i ideální programy které to budou používat. Na ty staré zapoměňte. Proč ten program padá? Protože je zřejmě nabastlený na historické Windows 95 a to je taky jediné prostředí kde půjde jak má. Je-li tak užitečný a stojí-li za to, použij virtuální počítač a nainstaluj ho tam na Windows 95.
Miloš
Profil
roberta
bráni ti niekto, aby si si OS podľa tvojich predstáv naprogramoval,
ne někdo, ale něco; moje vzdělání – nejsem programátor

dnešnej dobe zatiaľ nereálne...
Byla řeč o tom, co je reálné? Mluvíme o ideálním OS
quinux
Profil
Pokud se poškodí systémové soubory, tak, že by se systém nemohl načíst, vše si obnoví stažením z internetu.

To si trochu protiřečí ne? Pokud jsou systémové soubory natolik poškozené, že se systém nenačte tak se přece ani nepřipojí na net. ;o)

musím se učit ovládat tyto systémy a konfigurovat je

Nový mobil nebo auto se taky musíš naučit ovládat a nevadí ti to.

jsou velmi nebezpečné a nestabilní

To je relativní, záleží jak se o systém staráš a když dobře (to neznamená trávit hodiny nad laděním) tak je bezpečný a stabilní. Ostatně i ty mobily nebo auta mají své chyby a nemusí být vždy "stabilní" a "bezpečné".

obrovské nároky na HW a plno nesmyslných programů

Pro win98 existoval prográmek 98lite, který ti winy tak očesal, že zabíraly sotva polovinu toho co normálně. Při instalaci jsi moh odnistalovat programy o kterých ani nevíš, že v systému jsou. Pro win xp bude určitě něco podobnýho.
Miloš
Profil
quinux
Pro win98 existoval prográmek 98lite
Pro XP existuje nlite (vyžaduje .NET framework)
roberta
Profil
Miloš
som iba narážal nato, že Yukii-ho požiadavka sa zatiaľ nedá zrealizovať, pretože to nie je až také jednoduché...
ide o to, že "ideály OS" je potrebné nejakým spôsobom teoreticky popísať a občas nejaké tvrdenie dokázať (nato nemusíš byť programátor :)
čo to je ideálny OS? - to nikto nevie (teda až na pár týpkov, čo sú o tom presvedčený, že to vedia), pretože je to skôr filozofická otázka (100 ľudí 100 chutí). každý človek má totiž iné nároky na "stabilitu", "bezpečnosť" a nie len človek, ale i aplikácia :)
Miloš
Profil
roberta
100 ľudí 100 chutí – ano, víc hlav, víc zelí, ale přestože každý človek má iné nároky na "stabilitu", shodnou se všichni na tom, že je dobré, aby programy nepadaly; přestože každý človek má iné nároky na "bezpečnosť", opět se shodneme alespoň na tom, že program nesmí umožnit nikomu neoprávněný přístup do počítače.
halogan
Profil
Idealni OS by byl tak idealni, ze by nebyl kompatibilni s dnesnim softwarem, takze by tim padem nebyl idealni.
roberta
Profil
Miloš
iste, zhodneme sa na všetkom, čo si popísal, ale opäť zdôrazňujem, že toto dosiahnuť nie je až také jednoduché. však aj dnes máš dosť OS, ktoré sú stabilné a bezpečné, avšak za určitých predpokladov. proste informatika je z hľadiska času veľmi mladá veda, ktorá potrebuje "dozrieť" (veľa viet a tvrdení nie sú dokázané... iba sa predpokladá, že platia). každému je jasné, že program nesmí umožnit nikomu neoprávněný přístup do počítače. ale ako to univerzálne urobiť - to je otázka na ktorú nie je jednoduchá odpoveď. som optimista a verím, že sa to dá urobiť, len to potrebuje čas, kým nato niekto príde, možno to budeš ty :)
Miloš
Profil
halogan
Idealni OS by byl tak idealni, ze by nebyl kompatibilni s dnesnim softwarem, takze by tim padem nebyl idealni.
:-))))))))
Ideální OS by byl tak ideální, že už by žádný další software nepotřeboval.
Yukii
Profil *
Mockrát všem děkuji za vaše názory!


Win XP - SP2 - žádné nepotřebujete
* no a? Nemluvím tady o nevýhodách XPček, jde mi o to, že teprve winXP to začaly podporovat!


2.) všechna potřebná data pro systém se automaticky nestahují z internetu
Jestli myslíte aktualizace, tak toto se dá nastavit, a defaultně to tak myslím je, aby se stahovaly

* myslím tím i drivery (aktualizace čeho?), data se stáhnou až je potřebuji, nemusí všechny ležet pořád na disku


Když se Windows vyladí
* neplatím tisicikoruny za to, abych si mohl systém ladit, ale abych ho mohl používat


rozběháte cokoliv na 500 MHz, 128 RAM, 5 GB HDD
* ano, ale jak to bude rychlé?


Tak to dost dobře nechápu. Co byste chtěl, aby aktualizace byly každý den? Aby se vyvíjel každý měsíc nový OS? Zastaralé (hlavně ve VT) je cokoliv den poté, co si to koupíte. Morální opotřebení je v oblasti počítačů obrovské... Co se HW i SW týče...
* systémy které jsou dnes se začaly vyvíjet před několika lety (Visty v roce 2000), to by mi ani nevadilo, ale to co tu máme dnes už IMHO mělo být dávno a samozřejmě s menšími nároky na HW, který tenkrát nebyl

Musí být 100% bezpečný To asi nejde, poněvadž vždycky se najde nějaká díra, nový virus…
* jasný, ale já chci mít v bezpečí svá data, a možná jestli by nebylo lepší vyměnit bezpečnost za sračky typu IE a spol, kterými se viry dostávají do systému, součástí systému by prostě měly být i základní programy, které potřebuje každý uživatel, aby sem nemusel po instalaci systému nemusel instalovat programy např pro otevření arcghivu v *.rar


Z toho bych měl obavy, protože pokud by lezl na net nestabilní systém, měl bych obavu o jeho nenapadnutelnost

vzdálené ovládání PC z internetu.
Na tom bych netrval

* ale proč, když se mi např. omylem smaže nějaký soubor, který je nutný pro spuštění systému (třeba explorer) a musím ho do PC přenést z jiného by se nemohl stáhnout z netu? Vzdálená plocha - také narážím na to, že je ve winXP!


som iba narážal nato, že Yukii-ho požiadavka sa zatiaľ nedá zrealizovať, pretože to nie je až také jednoduché...
ide o to, že "ideály OS" je potrebné nejakým spôsobom teoreticky popísať a občas nejaké tvrdenie dokázať (nato nemusíš byť programátor :)
čo to je ideálny OS? - to nikto nevie (teda až na pár týpkov, čo sú o tom presvedčený, že to vedia), pretože je to skôr filozofická otázka (100 ľudí 100 chutí). každý človek má totiž iné nároky na "stabilitu", "bezpečnosť" a nie len človek, ale i aplikácia :)

* Ok, ideální systzém = nereálný, tady se ale bavíme o tom, co by takový systém mohl už dávno mít a nemá.. a jak se k tomu ideálnímu co nejvíc přiblížit



Víte, se současnou situací jsem nespokojen. Myslím si totiž že, že některé vlastnosti systému do něj např. Microsoft schválně nepřidá, aby je mohl dát až do novější verze.
Radek Hrabůvka
Profil
Pokud se poškodí systémové soubory, tak, že by se systém nemohl načíst, vše si obnoví stažením z internetu.

To si trochu protiřečí ne? Pokud jsou systémové soubory natolik poškozené, že se systém nenačte tak se přece ani nepřipojí na net. ;o)


K internetu se dá připojit PC s Linuxovým Live CD, pokud je připovený síťovkou a používá se DHCP, tak to proběhne automaticky, jinak se připojení musí udělat ručně.
Další věc, použitelná už dnes i bez připojení k netu je po provedení instalace OS a základních programů na disk C:, ostatní je na D, a udělat si obraz disku C: na DVD nebo do běžným způsobem neviditelného oddílu na disku.

Některé požadavky na ideální OS jsou splněné už dnes (ve Windows nebo v Llinuxu), další se dají splnit po doplnění dalším softem a hardwerem, ale většina tvých požedavků je jako požadavek na stavbu sněhuláka v létě.
Leo
Profil
"ale většina tvých požedavků je jako požadavek na stavbu sněhuláka v létě"

Nebo jako pozadavek vetsiny lidi - vsechno mit placene statem, ale neplatit dane :-) Leo
Yukii
Profil *
Pořád čtu debety typu Windows x Linux a že jeden soft je vedlo toho druhýho k hovnu. Kdyby každý OS byl aspoň trochu vyspělý, ztratila by tato řeč smysl. Nevím, jak mám vysvětlit, že kvůli určitým výhodám Linuxu na něj nechci přecházet a že nechci používat software třetích stran - imho by OS měl mít už v základní výbavě různé užitečné aplikace narozdíl od různého balastu. Jak se změnilo malování z Windows 95? Nijak a v tom je problém. Navíc si myslím, že moje požadavky nejsou nereálné, ale nikdo je schválně neřeší, aby to později mohl vydat za dokonalý objev. Můj požadavek je jednoduchý - formulován jednou větou:

Chci stabilní a bezpečný OS, který bude univerzální, bude co nejlépe využívat hardware, který je mu k dispozici a bude obsahovat základní softwarovou výbavu. Takový, který bude moci používat malé díťe i důchodce, systém nad kterým budete mít kontrolu, když budete chtít.
Yukii
Profil *
Nebo jako pozadavek vetsiny lidi - vsechno mit placene statem, ale neplatit dane :-) Leo

Trocha ironoe:

A co na tom?, ať si stát vydělává peníze jiným způsobem (podnikání) a dává je občanům. Jsou takové státy (žijí z cestovního ruchu a neexistují tam žádné daně).
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0