« 1 2 »
Autor Zpráva
Aleš Janda
Profil
Ve svém okolí znám spoustu lidí, kteří čas od času přeinstalují operační systém. A když ho přeinstalují, tak rovnou zformátují disk. A děsně u toho řeší, kam dát ta data, která chtěj zachovat.

Přeinstalaci chápu, ale k čemu je proboha to formátování disku?

Musím říct, že s počítačem pracuji už 15 let, měl jsem už hodně různých disků, většinou souběžně a některé i hodně dlouho, ale nikdy jsem žádný z nich neformátoval! Teda jedině když jsem rozděloval disk, při koupi disku nebo vytváření jiného filesystému, ale to tak často zase není...

Jakou výhodu má formátování oproti normálnímu smazání dat? Vždyť je to to samé, ne? Disk bude čistý, s prázdným FS, tudíž plně defragmentovaný. Jediná výhoda, co mě u formátu napadá, je že v případě chyb na disku se tato místa označí a dále nepoužívají, ale toto můžu udělat i "za provozu". Smysl má ještě "rychlý formát" v případě, že chci čistý disk a chci ho rychle.

Ani jeden z těch lidí, co disk "jen tak" formátovali, mi to nebyli schopni vysvětlit. Prostě jen odpovědi typu "je to takové komplexnější, čistší" nebo "smazáním se nesmaže vše" (wtf?), "slyšel jsem, že je to lepší" atd.

K čemu mi je zformátování např. NTFS na NTFS a šíbování s daty, když můžu jen smazat to, co nepotřebuji, a "jet dál"?
Je tu něco, co nechápu? Nebo prostě všichni formátují disk jen proto, že jim někdo nakukal, že je to lepší?

Kdyby se našel někdo, kdo by mi to objasnil, byl bych rád :-)
DJ Miky
Profil
Protože systém (Windows) se za tu dobu neuvěřitelně zaseká, zpomalí atd., proto reinstall systému spojený s formátováním disku může dost znatelně zrychlit běh systému. A navíc tam bude i pořádek :-).
Aleš Janda
Profil
DJ Miky:
Nevím, jestli jsi pochopil dotaz:

Jaký je rozdíl mezi
reinstall systému spojený s formátováním disku
a
reinstall systému spojený s kompletním smazáním disku
?

V obou případech zůstane zcela čistý disk, s čistým FS, plně defragmentovaný (když tam nic není, tak nemá být co fragmentované ;-) ). Systém se tedy zrychlí naprosto stejně. A v obou případech bude pořádek :-)
Ale "jen" smazání umožní ponechat některé věci na disku a neřešit tak zbytečné přesuny.

Jaká je tedy výhoda formátování?
Mastodont
Profil
Lepší pocit.
klik
Profil *
Aleš Janda
Je to asi pohodlnější a mám jistotu, že disk je opravdu prázdný.
Mastodont
Profil
jistotu, že disk je opravdu prázdný

To bys musel použít nějakou wipe-utilitku.
quinux
Profil
Aleš Janda
A není to v podstatě jedno?

Ale na druhou stranu, když instaluji XP, tak formátování mám přímo nabídnuto během instalace, takže jen "kliknu". ty však musíš vykonat různé kroky k tomu, abys ten disk smazal ručně. takže v podstatě formátování šetří čas ;o)
Vladosik
Profil
Je to tak. Preinstalovavam system jen vyjimecne, pri problemech, od doby co mam pocitac to bylo tedy dvakrat a prislo by mi asi divne, kdyz uz ten system instaluju nezformatovat pro jistotu ten disk... Je to fakt lepsi pocit, nez ho tam proste jen hodit...
Konec koncu, je to kazdeho vec...
Hyna
Profil
Je to přibližně tak, že když mažeš/rychlý formát tak se smažou jen hlavičky souborů. Takže soubor je furt na disku, ale jakoby na něj nevede žádná cesta, takže jakoby nebyl.
Kdežto normální formát maže jak hlavičky, tak data.
enzet
Profil *
prostě když vymažeš data tak zustavaji na disku ale maji povolene prepisovani...ale kdyz to naformatujes tak je to prazdne
Aleš Janda
Profil
A to vám to věčné šachování s daty nevadí? Nebo žádná nemáte?
Já mám kromě samotného systému na disku taky spousta svojí práce, ohromný adresář, ve kterém je celá "moje historie", potom adresáře s hudbou, filmy, s těžko sehnatelnými programy atd. Kam to všechno dáváte? To všechno pokaždé vypalujete na DVDčka? Nebo kvůli tomu připojujete externí disk? A kde ho vezmete?

Tyhle problémy vám opravdu stojí jenom pro ten "dobrý pocit"? Jako klidně, proti gustu žádný dišputát :-) a opravdu je to každého věc, nicméně mi to přijde tak nešikovné, že se divím, kolik lidí to vlastně - zcela zbytečně - dělá a ani se nad tím nepozastaví.
Pro mě je taky třeba mnohem jednodušší říct, co smazat chci, než co nechci..

Anebo prostě nemáte na disku nic, takže jen zformátujete při instalaci disk, nainstalujete systém, potom tam dáte 2 hry z CD a to je všechno?


Hyna: Je to přibližně tak, že když mažeš/rychlý formát tak se smažou jen hlavičky souborů. Takže soubor je furt na disku, ale jakoby na něj nevede žádná cesta, takže jakoby nebyl.
Kdežto normální formát maže jak hlavičky, tak data.

enzet: prostě když vymažeš data tak zustavaji na disku ale maji povolene prepisovani...ale kdyz to naformatujes tak je to prazdne


To je dost zásadní omyl. Za prvé: něco jako prázdný disk neexistuje :-) Existuje jen disk s definovanými a nedefinovanými daty.
Po zformátování tam ta data samozřejmě zůstanou taky, není důvod proč by tomu tak nebylo. A data na zformátovaném disku lze (s jistým úsilím) i vrátit.

Vysvětlím, co se stane v jednotlivých případech:
Smazání souborů: u každého souboru se na úrovni jeho adresářů označí, že neexistuje. Zároveň se všechny clustery, které soubor zabíral, označí jako volné. Tj. data zůstávají. Je nutno každý soubor smazat zvlášť.
Rychlý formát disku: Na disku se vytvoří nová hlavička filesystému a kořenového adresáře. Tím pádem "vše zmizí". Je to velice rychlé (celý disk najednou), data jako taková samozřejmě zůstávají na disku.
Plný formát disku: Zkontrolují se všechny sektory disku, jestli nejsou vadné. Pokud nějaký vadný je, označí se jako vadný. To je ale jediný rozdíl oproti rychlému formátování. Po kontrole disku se také vytvoří nová hlavička FS a kořenového adresáře. Tím "všechno zmizí". Data stejně jako v obou případech zůstávají na disku (není proč je přepisovat).

Takže plný formát má jen tu výhodu, že zkontroluje integritu disku. To lze ale udělat i spoustou utilit kdykoliv i za běhu systému, na Windows je to myslím třeba systémová utilita "chkdsk". Jiný smysl to ale nemá..

Vzpomínám na dobu disket. Ty byly tak poruchové, že se musely sektory kontrolovat opravdu často. Jenže svou povahou bylo mnohem jednodušší disketu zformátovat než ji kontrolovat; tam to mělo nějaký smysl. Možná tam se zrodil ten zvyk všechno formátovat. Ale u disků je to opravdu jen "dobrý pocit"..

Fakt nikdo neví nějaký rozumný důvod? To přece není možné...
Vladosik
Profil
To všechno pokaždé vypalujete na DVDčka? Nebo kvůli tomu připojujete externí disk? A kde ho vezmete?
Externi disk ma dneska skoro kazdej... Nevim teda jak ty, ale ja system instaluju na disk C a data mam na dalsich oddilech a ty samozreme neformatuju. Staci mi zformatovat C pro ten dobry pocit... Ale to odpovidam za sebe. Ikdyz vim z okoli, ze prakticky 80% mych znamych to ma stejne.

A data na zformátovaném disku lze (s jistým úsilím) i vrátit.
To jsem jeste nevidel... Musim si tedy doplnit vzdelani:-)
MzM
Profil
Já nevím, já moc nechápu ani to "přeinstalování". To podle mě znamená jenom to, že nevíte, co máte nainstalované. Osobně jsem přeinstaloval jednou w98 a pak na ně XP. Ale že by se něco zrychlilo...
A přijít o data, kterých mám na disku taky kybl, bych fakt nechtěl. Jednou se mi to povedlo. Nedbaje varovných hlášek, že tato akce by se neměla dělat v mimo single session režim a .... ale to je jiný OS....
Railbot
Profil
Aleš Janda
Ty budeš takový ten uživatel, který má disk C: a tm to hasne, ne? :) I kdybych měl jen jeden HDD, tak vždy bude C: jen pro systém a další logický disk pro ostatní věci. Potom si můžu operační systém formátovat a znovu instalovat jak chci a žádné šachy s datama mě nečekají. Takže asi tak.
Railbot
Profil
A data na zformátovaném disku lze (s jistým úsilím) i vrátit.
To jsem jeste nevidel... Musim si tedy doplnit vzdelani:-)

Divil by ses, ale data se z disku dají vytáhnout snad téměř vždy a můžeš ho zformátovat třeba 10x. Běžný člověk by ovšem tyto služby stojící i statisíce nikdy nevyužil :)
Aleš Janda
Profil
>> A data na zformátovaném disku lze (s jistým úsilím) i vrátit.
> To jsem jeste nevidel... Musim si tedy doplnit vzdelani:-)

http://www.google.com/search?q=unformat ;-)
Mimochodem, už v DOSu byla utilita "unformat".

Vladosik, Railbot: když jsem měl ještě Windows, tak jsem vždy měl tak plus minus 4 různé disky, zpravidla fyzicky dva disky po dvou oddílech. Tím to není. Dnes už nepotřebuju přeinstalovávat ;-)
Pokud máte jeden oddíl, na kterém máte *pouze* systém a nic jiného, klidně ho můžete zformátovat a nic se neděje. Může to být i rychlejší a pohodlnější, je-li to nabízeno z instalačního procesu :-) Ale já si vzpomínám, že na tom samém oddíle jsem musel mít i Program Files, Documents and Settings a podobně (Vista dá složku Users také na ten samý oddíl), a o části z nich jsem přijít nechtěl, takže ty bych musel stejně přesouvat.

Osobně jsem dělal, že jsem tyhle složky jen přejmenoval a někdy to pak protřídil :-) A pak - ne vždy mám tolik místa na ostatních oddílech, abych na ně dal všechna taková data a ještě se tam vešla.
Vladosik
Profil
Hele ja jsem nerekl, ze to nejde... Jen jsem rekl, ze si musim doplnit vzdelani. Ja jsem pri zachrane dat nikdy nevytahl to co jsem stejne potreboval:-(

Aleš Janda
Tak to uz je o tom, jak to mas udelany... Potom Tvuj problem chapu, ze se Ti nechce formatovat. Me (nas) to prakticky stoji jen par minut formatovani... Osobne mam data na dalsich discich D,E,H,I... Prehledne rozdelene podle typu ulozenych dat.
MzM
Profil
Přeinstalování systému je pro mě pořád moc práce. Nejde o vlastní systém. Jednou mi na pracovním nb odešel disk, a než jsem se dostal do podobného stavu jako před havárkou (pracovní data jsou samozřejmně zálohované), tak uplynul skoro týden. To není jenom OS, to jsou nástorje, na kterých pracujete, milión různých prográmků, které zjednodušují život, prohlížetka, různé FrameWorky, Javy, editory, příšpulky do nich, dokumentace a td atd. Dokumentace asi mohou zůstat na nesys disku, ale co s nainstalovanými programy? Určitě to jde nějak poschovávat záznamy z registrů a podobné věci, ale proč?

Existuje jedna verze formátu disku (nezkrácená), kdy formátovací program skutečně zapisuje fyzicky sektor po sektoru nějaká data, takže pak se zpět vrátit nic nedá. Pokud se fdisk hrabe jenom v těch oblastech, kam si píše co je jaký oddí zač, tak je to ok. Jinak je datový průšvih naobzoru....
Mastodont
Profil
MzM

tak uplynul skoro týden

Obnova z image trvá tak 15-20 minut :-))
dredie
Profil
Ptze je desna psina se jednou za mesic dva zavrit a cumet 2 hodiny do monitoru jaxe to vsechno instaluje :DDDD
dredie
Profil
MzM - hmm tak to to asi nemas moc vychytany... ja hodim instalacni CD winXP do DVDcka, rebootuju a za dve hodiny uz mam i nainstalovano a to toho nemam zas tak malo :))) staci mit instalacky programu na nesys disku a vedet presne, co chces instalovat. Nebo ten image, ten je jeste lepsi :)
Vladosik
Profil
MzM
Ano, nainstalovat vsechny programy a vse rozhodit mi take trva aspon dva dny... Ale na to se neptal, chtel vedet proc to proste formatujeme...
Timy
Profil
Vladosik
"Externi disk ma dneska skoro kazdej..."
Možná počítačoví maniaci, osobně neznám nikoho, kdo by měl externí disk...



Já v zásadě formátuju jen v případě, když pochytám větší množství virů, což jde u mě doma docela rychle (nevím jak to, ale když vlezu u sebe doma na net s vypnutým firewallem, okamžitě mám u sebe plno virů a mám plno odeslaných dat, vůbec nevím, proč se tak děje - stává se to i hned po instalaci systému; jinde - nebo alespoň na kolejích - to nedělá). Navíc žádná jinde nezálohovaná data u sebe nikdy nemám. Většinu hudby mám na CD, kvůli discmanovi a jinak už tu mám snad jenom různé zdrojáky a zálohy webů, které mám jednak ještě v notebooku a jednak samozřejmě na webu. Takže i kdyby mi zčista jasna přes noc odešel disk, o nic důležitého nepřijdu. Leda by odešel disk ještě na notebooku a na hostingu :-).
dredie
Profil
Timy
ale když vlezu u sebe doma na net s vypnutým firewallem

proc to proboha delas? :D
Timy
Profil
dredie
Nedělám to, kdybych to dělal, tak to tady už nepíšu, ale formátuju disk ;-).
dredie
Profil
Timy - nemyslel jsem ted, ale vseobecne :D Ja bych teda bez vypnutyho FW ani nezapnul komp, kterej ma v sitovce kabel....
Vladosik
Profil
"Externi disk ma dneska skoro kazdej..."
Možná počítačoví maniaci, osobně neznám nikoho, kdo by měl externí disk...

Asi se malo rozhlizis... Kdyztak si teda zapis do denicku prvniho cloveka, me. Ja uz jich tam mam asi 10... Prakticky vsichni znami, kteri s pocitacem neco delaji ho maji... Stejne tak mam znami, kteri maji pocitac aby jejich deti hrali hry a aby meli internet - u nich nema externi disk nikdo... Ale to je mimo tema, tak to nerozvadejme.
Mastodont
Profil
Nebo šuflíčky na disky a v počítači rámeček.
Railbot
Profil
Tak. Obnova dat z image je na 5 minut a výsledkem je kompletně nový systém se vším všudy, jak se to člověk zazálohuje. Asi nejlepší možnost.
djlj
Profil
prostě když vymažeš data tak zustavaji na disku ale maji povolene prepisovani...ale kdyz to naformatujes tak je to prazdne
Běžně obnovuju data ze zformátovanýho disku… Dokud je nepřepíšeš, tak tam prostě jsou…

Jinak souhlasím s Alešem Jandou, formátovat při reinstalu systému disk je blbost. Pochybuju, že tam nikdo nemáte jiná data než operační systém. Neustálé přesunování dat na jiné disky a kontrola, zda jsem si zazálohoval opravdu všechno, udělá s půlhodinového reinstalu práci na celý den — děkuji, nechci :).

mám jistotu, že disk je opravdu prázdný.
To mi připomíná: Jen dezinfikované je doopravdy čisté :).
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0