Autor Zpráva
Flavicius
Profil
Ahoj!

Prvně Vám popíšu můj problém a pak jak tomu asi došlo. Jsem trochu rozrušený, protože na mě asi bude sestra křičet, když to uvidí :), tak na to berte prosím ohled a zkuste mě pochopit.

Nenajede mi windows XP pro. Při startu se nic neobvyklého neděje, windows se normálně zavede z HDD, dokonce je vidět nabíhající logo, jenže pak se počítač sám restartuje a celé se to opakuje, znova a znova, přičemž mi tam teď ještě nabíhá, v jakém režimu chci windows spustit, protože byl nesprávně vypnut, ovšem u všech režimů (nouzový, klasický...) to dělá to samé. Zkrátka automatický restart a zdarma.

Vzniklo to asi takto.

Instaloval jsem poprvé v životě Linux Suse, instalace proběhla v pořádku. Po restartování pc po instalaci jsem nechal instalační DVD v mechanice, protože mě to ani nežádalo, abych ho vyjmul. Při startu se ale pc zasekl, tak jsem ho tvrdě restartoval a vyndal DVD z mechaniky. Myslel jsem, že naběhne normálně windows, už si pořádně nevzpomínám, ale určitě nenaběhl a grub nejspíš hlásil nějakou chybu, už bohužel nevím jakou.

Tak jsem pc opět restartnul a nabootoval ono instalační DVD, kde jsem zadal spustit systém z pevného disku. Normálně se zapnul windows, bez problémů všechno fungovalo, dokonce jsem asi 2 hodiny brouzdal po Internetu, kde jsme sháněl něco na opravení grubu. Pak jsem opět pc restartoval a nastal další problém (nechtělo nic startovat, celý pc byl zpomalený), který jsem rychle odstanil vyjmutím jednoho pevného disku, na kterém byla zřejmě fyzická závada.

Samozřejmě jsem grub ještě neopravil a tak hlásil pořád chybu (oprava pomocí instalčky winXP přes fixmbr selhala), zkusil jsem tedy zase zavést systém přes instalační DVD (zavést z pevného disku) a zde začala ona nekonečná smyčka, kdy se pc při startu windows sám restartuje.

Zkusil jsem tedy nainstalovat ubuntu, abych zformátoval disk se Suse, protože jsem myslel, že závada bude v tom. Po úspěšné instalaci (mimochodem bez swap, protože jsem neměm oddíl a při rozdělování to hlásilo chybu) se zavedl grub z ubuntu. Na výběr byl i windows, tak jsem zkusil, ale samozřejmě se pc zase restartoval při nabíhání win :(. Dokonce i Ubuntu dělal to samé, tak jsem se začal trochu vrtat v BIOSu, kde jsem nastavil Power > ACPI APIC support na disable. Po tomto nastavení linux naběhl bez restartování, windows ovšem dělal pořád to samé.


Protože jsem se dostával do krize, zkoušel jsem různé nastavení BIOSu, byl jsem přesvědčený, že Suse při instalaci něco změnil. Nepochodil jsem, zkusil jsem snad vše. Nakonec jsem musel obnovit defaultní hodnoty, čímž jsem zjistil, že to zřejmě není chyba BIOSu, protože ani to nepomohlo startu windows.

Teď se tedy obracím v diskusi o pomoc v této krizi. Děkuji těm, kteří to přečetli až sem.
Zerog
Profil
Precetli ...ale asi moc neporadi ...jestli ti o data nejde (jsou zalohovany) tak naformatuj disk a win instaluj znovu.

napadaj me dva zpusoby: 1). HDD dej do jineho pc a naformatovat ...
2). rozjed linux a smaz z neho windows ....a pak znovu nainstaluj ....
Flavicius
Profil
Zerog
No napadlo mě zkusit reinstalaci bez formátu disku, když to nepomůže, tak to naformátuji. To by snad neměl být problém přes konzoli, která je na instalačním CD Windows. Pokud ani to nepomůže, tak PC házím z okna nebo si tam nechám jen linux :D.
Str4wberry
Profil
Možná zkusit zmáčknout klávesu F8 při nabíhání. Mohlo by to nabídnout „bod obnovy“.
Zerog
Profil
To je u notebooku ...:)
Str4wberry
Profil
Zerog
Nemám NTB a několikrát jsem to použil, když se systém (WIN XP) neprobudil z hibernace a dělal něco podobného jako popisuje Flavicius.
Alphard
Profil
bohužel se mi nedávno něco podobného stalo, ale pomohla mi instalačka Windows XP Pro
vložil jsem ji do mechaniky, při dalším restartu začala bootovat, tam jsem nějak (už nevím jak) došel k volbě opravit stávající systém, toto jsem zvolil a zbytek byl automatický, cca po půl hodině bylo vše plně funkční bez ztráty dat
Avendersor
Profil *
uplne nová instalace
odstraň i oddiely z HDD a znovu ich vytvor pokial maš starší HDD asi je v háji (mal som v rukách pc ktore beželo bez reinštalu 5 rokov na xp ale už bolo hrozne spomalene tak som zvolil format a všetko znovu... nabehol dva krat(behom inštalacie) a koniec HDD šlo do pekla.. a pokial viem tak Linux ma iné formatovanie(už neviem ake) HDD než win(NTFS) koli licenciam takže Linux sa pri inštalacii asi trovhu pohral s "alokačnýmy jednotkamy" (alebo čo toje...) takže tvoje HDD možno tiež tak na 1/2vypovedalo službu a išlo na 1/2dochodok -skus iny HDD)

ale nemusi to byt napol poškodene HDD... reštarty sposobuje i stary(slaby) zdroj (predtym bol ok po čase už nieje taky učinny a sposobuje reštart) alebo vadne pamete, ale v tvojom pripade je to najpravdepodobnejšie ten hadr...

ps: bod obnovy je na každom xp defaultne zapnuté je uplne jedno či to je NTB alebo PC
Flavicius
Profil
Tak jsem už odhalil, čím to bylo. Suse při instalaci nějak záhadně "přetypovat" oddíl s windows na ext3. Musel jsem to vyřešit úplně novou instalací windows, kdy se ten oddíl zformátoval do ntfs. No, aspoň to teď nebudu mít tak zpomalený, když je to nově nainstalovaný ;). Díky všem za pomoc.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0