Autor Zpráva
FCK Ext. HDD
Profil *
Ahoj,

mam takový problém, že se mi externí harddisk tváří jako že není naformátovaný, přitom naformátovaný je a obsahuje klasicky uložená data, jedná se o WD Passport 160 GB, ani systém jej nenalezne jako logickou jednotku, proto nemám přístup k datům.

Poradil by mi někdo program, který disk hlavně najde, poté zformátuje, ale bez ztráty dat, která disk obsahuje?
Pro neznalé, takové programy existují, bohužel mi disk jako disk nenajdou :)

Poradí někdo co mám dělat?

Děkuji moc.
Joker
Profil
FCK Ext. HDD
Naformátovat disk bez ztráty dat nelze. To je jako zorat pole bez porušení původního porostu ;-)

Problém může být zhruba ve třech věcech:
1. vadný disk
2. špatně připojený k počítači
3. operační systém v počítači nepodporuje souborový formát na disku (např.: Win98+NTFS, Windows+EXT3 a další Linuxové systémy)
FCK Ext. HDD
Profil *
Joker
když bych si běžně neměnil formát Fat32 na NTSF za běhu systému bez ztráty dat, tak to netrvdím - disk lze zformátovat bez ztráty dat!

1) disk vadný není
2) do usb ho strčit umím
3) disk ztratil svůj formát po odpojení z usb, takže jak ho má zase získat?
Měsíček
Profil
"disk lze zformátovat bez ztráty dat! "

Blbost - víš k čemu je vůbec zformátování?
FCK Ext. HDD
Profil *
Měsíček
dobře, to je jedno...když jseš tak chytrej tak víš jak vyřešit můj problém?
nightfish
Profil
FCK Ext. HDD
když jseš tak chytrej tak víš jak vyřešit můj problém?
jak už ti někdo psal - zformátovat disk bez ztráty dat nejde...
můžeš zkusit některý z nástrojů na obnovu dat - občas dokážou z filesystému vytáhnout nějaké soubory...
Měsíček
Profil
"dobře, to je jedno...když jseš tak chytrej tak víš jak vyřešit můj problém?"

Vím aji bych rád odpověděl, ale na provokatéry kašlu.
FCK Ext. HDD
Profil *
Měsíček
Nejsem provokatér, jak můžeš vidět z mého prvního příspěvku, slušně jsem pozdravil a poděkoval za případnou odpoveď, která by mi pomohla.
Asi nejsem tedy tak chytrý, nebo jsem se pravděpodobně spletl, každopadně to není podstatné.

Jeslti jsem tě nějak urazil, tak se omlouvám a můžu tě napodruhé poprosit o pomoc?

Díky.
FCK Ext. HDD
Profil *
nightfish
ok, nevěděl by si o nějakym takovym, kterej máš osvědčenej? Já jsem stahoval už několik programů, ale ty mi nikdy disk nenalezli jako jednotku, takže mi byly k ničemu...

Díky za případnou pomoc.
Měsíček
Profil
Ok, omlouvám se za výbuch ...

Přečti si ještě jednou třetí bod od Jokera:

"3. operační systém v počítači nepodporuje souborový formát na disku (např.: Win98+NTFS, Windows+EXT3 a další Linuxové systémy)"

Protože podle mě v tom vykukuje řešení ... základní Windows XP nedokáže přečíst ani nalézt disk, který má systém souborů jako EXT3, proto ti windows tvou externí jednotku nemohl najít .. budeš si muset nainstalovat z největší pravděpodobností ovladač .. jak na to a kde ho stáhnout už určitě zjistíš, jen jako vodítko můžeš použít tohle:

http://www.root.cz/zpravicky/ext2ext3-ovladac-pro-windows/
Joker
Profil
FCK Ext. HDD
když bych si běžně neměnil formát Fat32 na NTSF za běhu systému bez ztráty dat
Nicméně nástroj pro převod souborového systému je něco trochu jiného, než formátování.
Jinak teda budiž, disk, který je v pořádku, systém ho dokáže přečíst a je na něm volné místo, je teoreticky možné naformátovat bez ztráty dat- šlo by data z formátované oblasti překopírovat jinam a pak zase zpátky.
Ale jednak to nevyřeší problém a jednak mi nějak uniká smysl takového počínání.

disk ztratil svůj formát po odpojení z usb, takže jak ho má zase získat?
To bylo za nějakých neobvyklých podmínek? Například když se zrovna na disk zapisovalo a podobně?

Určitě bych zkusil nějaký nástroj na obnovu dat z disku.
nightfish
Profil
FCK Ext. HDD
á jsem stahoval už několik programů, ale ty mi nikdy disk nenalezli jako jednotku, takže mi byly k ničemu...
znám a úspěšně jsem použil
Runtime GetDataBack
a pak nějaké NTFS Recovery, ale tam bohužel přesný název už neznám
smajli
Profil
Mě tak napadlo, co ten disk připojit na jinou zásuvku USB v počítači? Někdy to pomůže.
FCK Ext. HDD
Profil *
smajli
Zkoušel jsem ho připojit k 1 stolnímu kompu (Windows XP Profesional SP2) a 2 na sobě nezávislých noteboocích (Windows XP Profesional SP2 a Windows Vista), nepomohlo, bohužel, pořád stejný problém - nalezne hardware, ale nezobrazí ho jako jednotku...
FCK Ext. HDD
Profil *
nightfish
Díky, ale ani jeden z programů, které si doporučil mi disk nenašli, takže s ním ani nemohli pracovat...
FCK Ext. HDD
Profil *
Joker
jj, tak místo zformátování jsem měl na mysli převod souborového systému, něco takového bych potřeboval teoreticky i ted v mém případě, ale jediný program který mi ten můj disk našel se jmenuje Paragon Partion Manager, který právě umí měnit tyto systémové soubory, ale jelikož disk žádný formát nemá, nemůže s ním pracovat a bez ztráty dat se z toho problému asi nevymotám.

Jestli to bylo za neobvyklých podmínek - při zápisu nebo tak, to nevím přesně, ale určite byl disk vyjmut z usb bez 'bezpečného odebrání ve windows', což prý občas může něco podobného přivodit, že to celé spadne, ale jak z toho ven?
FCK Ext. HDD
Profil *
Měsíček
Zkoušel jsem si nainstalovat ten program, ale bohužel také bez úspěchu. On totiž ten disk neměl možnost získat linuxový formát apod., předtím byl v NTSF.

Prostě jsem ho odpojil jako vždy, další den připojím a disk nalezen, ale nezobrazená jednotka v 'Tento počítač'.
Joker
Profil
FCK Ext. HDD
Prostě jsem ho odpojil jako vždy, další den připojím a disk nalezen, ale nezobrazená jednotka v 'Tento počítač'.
Zdá se, že se nějakým způsobem poškodila FAT, respektive v NTFS ta databáze, která udržuje informace o souborovém systému.
Mike874
Profil *
FCK Ext. HDD
muzes skusit spustit Disk Managera ve windows (start - spustit - diskmgmt.msc)
tam se podivat jestli ten disk (kdyz je pripojenej samozdrejme) je videt aspon v systemu, jako logicky disk

pokud ano, tak mu muzes skusit priradit nove pismeno (pravej klik, Zmenit pismeno jednotky a cestu)

v zadnym pripade nemanipuluj s oddily, to by vedlo k jiste ztrate dat
FCK Ext. HDD
Profil *
Joker
jj, přesně...jak jí zase nahodit? :)
FCK Ext. HDD
Profil *
Mike874
Disk managera jsem už zkoušel, ten mi ho nenajde, vůbec ho nevidí...
FCK Ext. HDD
Profil *
Mike874
Disk managera jsem už zkoušel, ten mi ho nenajde, vůbec ho nevidí...
joe
Profil
Zkus to z jiného OS. Třeba z Ubuntu, které spustíš i jen z CD.
FCK Ext. HDD
Profil *
joe
ok, Ubuntu sice teď nemám k dispozici, ale pokusím se to vyzkoušet, díky za tip...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0