Autor Zpráva
inekafák
Profil *
Dobrý den,
Jaký je prosím rozdíl mezi 64 bit architekturou a 32 bit architekrturou počítače?
A co to vlastně je?
Mohu nějak zjistit (bez zkoumání vnitřností počítače) jakou architekturu můj počítač používá?
Předem děkuji za případné odpovědi.
Joker
Profil
inekafák
Jaký je prosím rozdíl mezi 64 bit architekturou a 32 bit architekrturou počítače?
Vpodstatě jde o šířku datové sběrnice a registry v procesoru.
Registry jsou vlastně takové "proměnné" na procesoru. Do širšího registru samozřejmě jde uložit "větší číslo". Stejnětak přes širší datovou sběrnici jde přenést v jednom kroku větší číslo.
Pokud mám například něco, co může nabývat 300 různých hodnot/stavů, na 8-bitovém procesoru musím použít dva registry a hodnotu přenášet ve dvou instrukcích. Na 16-bitovém procesoru stačí jeden 16-bitový registr a hodnotu přenést jednou instrukcí.
Analogicky u 32-bitových a 64-bitových procesorů.

Další rozdíl je v tom, že "vícebitový" procesor mívá i širší adresní sběrnici, díky čemuž je schopný adresovat víc operační paměti- jednoduše řečeno se zvětší maximální operační paměť, kterou lze do počítače osadit. Poznámka, šířka adresní sběrnice nemusí odpovídat datové sběrnici; ono i v době osmibitů bylo maximum 256 bajtů paměti trochu málo :), takže "osmibity" měly obvykle 16-bitovou adresní sběrnici, díky které mohly adresovat až 64kB paměti.
Naopak 16-bity (hlavně "dva-osm-šestka" 80286) měly zase širší sběrnici, třeba "dva-osm-šestka" měla 24bitovou, takže uměla až 16MB RAM (ale v té době byly i 2MB RAM strašně moc :-) Nejvíc paměti, co jsem u 286-ky kdy viděl, bylo 1,6MB). U 32-bitů se to už sjednotilo, takže obvykle mají i 32-bitovou adresní sběrnici, což jim umožňuje adresovat až 4GB RAM- dlouho to vypadalo, že 4GB stačí všem :-), nicméně došli jsme do doby, kdy ani 4GB už nejsou nedosažitelný limit, takže 64-bitové procesory mají i 64-bitovou adresní sběrnici, takže množství adresovatelné paměti se posune zas o šest řádů výše, což by mohlo na chvíli stačit :)

Mohu nějak zjistit (bez zkoumání vnitřností počítače) jakou architekturu můj počítač používá?
No jasně, stačí se podívat na krabici od operačního systému, nebo do informací o systému. Pokud máte 64-bitovou edici systému, počítač jede na 64-bit. Jinak nejspíš na 32-bit, pokud je tomu počítači méně než 20 let :-)
bohyn
Profil
inekafák
Mohu nějak zjistit (bez zkoumání vnitřností počítače) jakou architekturu můj počítač používá?
- Pokud znas model tveho procesoru tak se da zjistit zda je 32 ci 64 bitovy. U nekterych staci typ, treba Core 2 Duo nebo Athlon 64 jsou vsechny 64 bitove.

Joker
U 32-bitů se to už sjednotilo, takže obvykle mají i 32-bitovou adresní sběrnici,
Jen doplnim ze posledni 32 bit Pentia meli (nebo dokazali emulovat) 36 bitovou sbernici a adresovali az 64GB pameti.
Joker
Profil
bohyn
U nekterych staci typ, treba Core 2 Duo nebo Athlon 64 jsou vsechny 64 bitove.
Upřesním: Zmíněné procesory umějí pracovat jako 32- i 64-bitové. V jakém režimu procesor skutečně poběží záleží na tom, jaký umí operační systém- dnešní operační systémy mívají varianty pro 32- i 64-bitové procesory. Intel před pár lety vydal serverový čistě 64-bitový procesor, který neuměl pracovat se 32-bitovými systémy, ale moc se neujal, takže pro domácí/kancelářské počítače šli Intel i AMD cestou zpětně kompatibilních 32/64-bitových procesorů.

Tzn. například můj počítač má procesor Athlon64 a operační systém Ubuntu 9.04 ve 32-bitové variantě, takže funguje jako 32-bitový. Kdybych si totéž Ubuntu 9.04 nainstaloval v 64-bitové variantě, fungoval by jako 64-bitový.
Davex
Profil
Joker
Intel před pár lety vydal serverový čistě 64-bitový procesor, který neuměl pracovat se 32-bitovými systémy, ale moc se neujal
Pokud myslíš Intel Itanium, tak ten se ujal dost dobře, ale domů si ho asi nikdo kvůli ceně hardware a software kupovat nebude. Používá se v serverech s vysokým výkonem ve velkých firmách.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0