Autor Zpráva
tom.rossi
Profil *
Tak dneska jsem se opravdu vytočil k nepříčetnosti. Důvod: nemám nic proti tomu když se někdo nechá našimi díly inspirovat. Ale aby nás doslova citoval včetně formátování a vydával to za své dítko, to je na mě moc. Dnes jsem při kontrole návštěvnosti narazil na případ kdy naše stránky www.inzerce-auto.cz konkrétně články clanky.inzerce-auto.cz/ekologicka-dan-na-auta-2009 a clanky.inzerce-auto.cz/dalnicni-znamky-2009-informace-ceny-sankce ještě v původním znění posloužily jako předloha pro nestoudný případ plagiátorství. Záměrně neuvedu stránky toho ..., co se neštítí snížit k takové ubožárně, ale ve výsledcích vyhledávání na "ekologicka dan na auta 2009 cenik" je hned za námi, což mě přivedlo k tomu, co bych nevěřil, že někdy udělám a to nahlášení spamu na příslušně sajtě seznamu. Prosím o radu co ještě lze udělat abychom obhájili své autorství a vyloučili tak tohoto parchanta z výsledků fulltextu přinejmenším na klíčová slova a slovní spojení, která patří do naší zájmové sféry?


Doložit autorství lze jednoznačně odkazem na kopii našeho článku volneclanky.cz/?p=1720 právě v původním znění. Z hlediska seo nebylo nejštastnější přepsat článek jinak, nicméně nyní díky bohu za to. Zde je z datumu zřejmé, že článek byl napsán již v lednu a to námi. Viz odkaz v dolní části článku.


Stejně tak mohu doložit autorství u druhého článku též odkazem na námi vytvořenou kopii našeho článku Dálniční známky zde.
Davex
Profil
Tento problém nemá se SEO nic společného - pokud máte problémy s plagiátory, tak s tím nejspíše nic neuděláme.

Dodatečně dokázání autorství článku je bohužel v českém právním řádu velice problematické, stejně jako vyčíslení způsobené škody. Podrobněji viz. Interval: Autor webu je chráněn.

První článek jsem kromě vašeho webu našel ještě na třech webech, takže jak chcete dokázat, že původním autorem není třeba LPG Klub, který má na stránce datum poslední změny 3.11.2008? Navíc část údajně vašeho textu se dá doslovně najít v Lidových novinách ze dne 28.11.2008.

Pokud se Vám jedná o doslovný plagiát včetně formátování, tak nejlepší je kontaktovat druhou stranu a slušně požádat o stažení článku nebo se dohodnout na jiném řešení.
tom.rossi
Profil *
Bohuzel to lze jen tezko provest kdyz nema nikde uveden kontakt. Datum zalozteni clanku je zrejmy z toho linku na volne clanky.cz kde je jasne, ze autory jsme my a byl zalozen jiz v lednu. Navic vse je logovano, takze se da i podle logu dohledat kdy poprve seznambot nas clanek navstivil.


Se SEO to ma hodne spolecneho, protoze text clanku byl napsan tak aby prave na toto slovni spojeni byl snadno dohledatelny


Clanek o ekodani jsme zverejnili 10/01/09 viz Ekologická daň, takže o autorství nemůže být sporu. Takže termín údajně váš článek není na místě. Obrátil jsem se o radu sem, protže vím, že jsou zde interesováni lidé přímo spojení se seznamem. Nenapadlo mě+ ani v nejhorsím snu, že se zde dočkám zpochybňování svých tvrzení o jednoznačně doložitelném autorství.


A nejde mi o část textui. Jak píšu v prvním příspěvku nemám nic proti tomu, když někoho inspirujem a cituje část našich textů.Ale komplet opsat článek je silné kafe


O kopírování ze stránek LPG klubu nemůže být řeč z důvodu minimáloně tojho, že o existenci nějakých takových stránek se dovídám teprve od Vás. Což se ovšem těžko dokazuje, chápu.

Moderátor Chamurappi: Zde není chat, nekouskuj prosím svá sdělení do shluku příspěvků.
Joker
Profil
Poznámka mimo téma: 5 příspěvků během 7 minut... Nemůžete si místo tapetování nejdřív rozmyslet, co chcete napsat, a až pak to napsat?
tom.rossi
Profil *
Je docela jedno jestli to je v jednom příspěvku nebo v 7, prostoru to zabere stejně. Že budu pranýřován já jsem opravdu nečekal. Takže tady se zjevně dočkám jen nemístných poznámek bez špetky pochopení o konstruktivní radě ani nemluvě. Tímto se srdečně omlouvám, že jsem si dovolil hledat radu tady.
Taurus
Profil
Opravdu zajímavé je, že lidovky viz Davex mají kus článku stejný. Čím to? Právě např. to vzbuzuje nedůvěru, netřeba se hned urážet...
Davex
Profil
tom.rossi:
Omlouvám se, pokud se mojí odpovědí cítíte pranýřován. Plně chápu Váš problém - ze začátku jsem kopírování textů z webu také tak prožíval. Faktem je, že pokud se Vám nepodaří dohodout s plagiátorem (kontakt na vlastníka domény můžete získat přes databázi WHOIS), tak moc možností nezbývá.

Řešil jsem stejnou situaci s jednou politickou stranou, která na svůj web zkopírovala několik článků, které byly výsledkem několikaměsíčního bádání a hádejte co na to odpověděli se Seznamu? ...obraťte se na vlastníka webu nebo Policii...
obora
Profil *
Řek bych, že pokud někdo zkopíruje dobře napsaný a dobře optimalizovaný článek bez známek jediné úpravy za jasným účelem očekávané vyšší návštěvnosti a "přinejmenším" předních pozic ve vyhledávání na seznamu, což článek o ekodani od tom.rossi bezesporu je a výše popsané výhody jednoznačně přináší, je to opravdu minimálně k zamyšlení.

Taurus:
Opravdu zajímavé je, že lidovky viz Davex mají kus článku stejný.

i kdyby, tak inspirace není totéž co obšlehnutí celého článku bez známek vlastní iniciativy.

Tom.rossi - doporučuji kontaktovat "plagiátora" s tím, že na webu může uveřejnit část tvého článku s odkazem na tvůj web nebo ho požádej o stažení článku. Jak to dopadne je ovšem ve hvězdách, protože takhle „funguje“ nesčetně webů. Bohužel.

Davex:
...obraťte se na vlastníka webu nebo Policii...

jak to dopadlo? :-)
Taurus
Profil
obora:
Přesně tak, jenže pokud by však o inspiraci z Lidovek šlo, slušela by se internetová citace s odkazem na zdroj.
Joker
Profil
tom.rossi:
Je docela jedno jestli to je v jednom příspěvku nebo v 7
Zjevně není. Na mnoha jiných diskusích to dokonce zakazují přímo pravidla. I u této je navržen skript, který by tomu měl bránit.

Že budu pranýřován já jsem opravdu nečekal.
Tak uznejte, že pokud druhá polovina Vašeho článku obsahuje slovo od slova tytéž věty jako článek v LN, vzbudí to určité podezření. A že se při té zmínce okamžitě urazíte taky na důvěře nepřidá.

K tématu- kontaktovat vlastníka daného webu (popř. správce obsahu) je určitě první volba. Často se s nimi dá rozumně domluvit.
Pokud to nepomůže, nastává docela problém, protože další alternativy jsou vcelku komplikované. Ve finále se sice lze soudit, ale to už bývá obvykle lepší se na to prostě vykašlat.
Davex
Profil
obora:
Špatně milé děti, články tam mají dodnes a už to neřeším. Vlastník webu nikdy na e-maily nereagoval a autorství článků nebylo notářsky ověřeno, takže byla důkazní nouze (a prý by mi také mohli vymlátit okna...).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0