« 1 2 »
Autor Zpráva
Werewolf
Profil
Zdravím.

Doufám, že nejsem mimo téma, aspoň k programování to patří.

Chtěl bych umět nějaký programovací jazyk, který neběží na serveru.
Totiž, nějaký jazyk, který mi dovolí vytvořit formulář, vkládat text z proměnné, tlačítka, kreslit grafy, měnit soubory (nemluvím o viru), vytvářet vlákna.
Nějaký jazyk, ve kterém je prostě a jednoduše na všechno nějaké řešení.

Který jazyk doporučujete?
Díky
Mastodont
Profil
A má to být aplikace běžící v prohlížeči nebo samostatně?
Werewolf
Profil
Mastodont:
Samostatně.

Rovnou vás, co poradíte, prosím o nějaké nakopnutí směrem k nějakému seriálu, který by mě něco naučil (a byl česky).
martindeveloper
Profil
Werewolf:
Asi bych začal s C#.
Nebo pokud nemáte už trošku zažité základy algoritmů z nějakého jiného jazyka (PHP ...) tak bych začal testovat v Pascalu.
Já osobně začínal na C++ a z vlastní zkušenosti ho nedoporučuji jako 1. jazyk na učení.

C# Seriál (Offline) - http://poznavame-c-msnet.wz.cz/ (hodně dlouho jsem na něj nekoukal takže nevím jak je na tom s aktuálností, ale pro začátek by měl stačit)
vynalezce
Profil
Werewolf
C,
Je nejrychlejší, jde s ním vše. Musíš se u něj ale starat o spoustu věcí, o které se jinde starat nemusíš - alokace paměti atp. proto ho nedoporučuji nikomu, kdo s programováním nemá zkušenosti.
PS. link: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=370
Kacko
Profil
.NET (C#)
Werewolf
Profil
A nějaký seriál o Pascalu neznáte, prosím?

Je potřeba k programu v C# nějaké prostředí, ve kterém bude běžet? Protože bych rád nějaký jazyk, který běží sám, jako např. C.
martindeveloper
Profil
Werewolf:
Seriál o Pascalu : http://programujte.com/?rubrika=26&sekce=103&kategorie=82-kurz-turbo-pascalu

Na spuštění C# programu je potřeba .NET Framework (Od Windows Vista a vyšší je integrovaný do systému).
Jinak napříkad ten Pascal (Delphi) běží "sám" ale pouze na Windows. Ikdyž tuším že kompilátor obsažený v Lazarusu (IDE) kompiluje i pro Linux a Mac.
Werewolf
Profil
martindeveloper:
V tom případě C# zamítám.

Zatím zkusím Pascal.
martindeveloper
Profil
Werewolf:
Být Váma tak bych takové ukvapené závěry nedělal.
Protože beztak Win XP a starší jsou díky Win 7 na ústupu takže už to vpodstatě pojede všude.
DoubleThink
Profil *
Werewolf:
V tom případě C# zamítám.
Proč? Bez .NET Frameworku už nenainstaluješ prakticky žádnou větší aplikaci. Je to jako odmítat výrobu her, které potřebují DirectX.

Zatím zkusím Pascal.
Skoro nejhorší možná volba. Vývoj Pascalu byl fakticky ukončen před 18ti lety a jeho objektový nástupce, Delphi, není zrovna považován za mainstream.
martindeveloper
Profil
DoubleThink:
IMHO pro záčátečnickou výuku bych řekl že Pascal stačí. Na pochopení jak vůbec vše funguje v desktop programech. A pak následně přejít na něco schopnějšího jakožto C++, C# apod. Ale je to jen můj osobní názor :-)

btw: Před rokem jsem učil kamaráda C# a taky jsme začali na Pascalu a řekl bych že to byla dobrá volba pro pochopení základních věcí, než-li ho hned "vhodit" do vln OOP v C#.
Keeehi
Profil
martindeveloper:
Tím bych si nebyl tak jistý. Lidi svůj OS hned tak neopustí.
1) Mají ho rádi
2) Bojí se neznámého
3) Instituce nedovolí změnu (školy, úřady, firemní počítače)
4) Přijde jim zbytečné investovat do nového OS
5) Nemají na to výkonnostně počítač

To je několik důvodů, proč si myslím, že tak rapidní nástup Win 7 nebude.

6) A nebo jsou stejně líní jako já
DoubleThink
Profil *
Nástup Win7 do toho nemotejte. .NET Framework je distribuován i pro XP - dokonce mám za to, že jako kritický update.
martindeveloper
Profil
Tak to se omlouvám za zmatené informace, Win XP jsem neviděl pěkně dlouho takže jsem netušil že Windows Update nabízí .NET.

EDIT: To že je balíček i pro XP jsem věděl, ale není tam by-default takže pokud uživatel tedy neaktualizuje/nenainstaluje tak ten program nepojede "sám" jak chtěl Werewolf.
Werewolf
Profil
martindeveloper:
Dobrá, nebudu dělat ukvapené závěry.

DoubleThink:
Dobrá, nebudu zamítat něco, co nejede "samo".

Nevěděl jsem, že je Pascal tak mrtvý.

Keeehi:
Správně. To jsou důvody, proč mám WinXP.

Dobrá, takže mi radíte C#?
Rok jsem dělal v PHP, takže by to pro mě snad nemělo být tak nové.
martindeveloper
Profil
Werewolf:
Pokud tedy již máte za sebou nějaký prog. jazyk tak bych tedy začal s C#.

Pascal jsem psal pro ten případ kdybyste neměl za sebou nic (z vlastní zkušenosti se mi osvědčilo učit chvilku Pascal a pak přejít na něco lepšího).
Nox
Profil
Pokud už má za sebou PHP tak myslim že by C nemělo být takový problém...

Nevím jak pro začátek, ale packal se mi subjektivně(!) moc nezamlouvá, máme v něm popsány kódy v předmětu algoritmy a ta paskalovská podivná syntaxe to moc neulehčuje :)
nehledě na to že je to fakt velmi staré a ne moc používané .... ale jak říkám, možná to na naučení nebude špatné, nevim
mckay
Profil
martindeveloper:
Mě zase pascal vždy přišel jako "divnej" jazyk. Ostatní jazyky mají syntaxi specifickou, dost podobnou s ostatními, jen pascal je něco extra. Sice toho dokáže poměrně dost a je jednoduchej, ale nelíbí se mi ta konstrukce. Obzvláště komentáře mezi složenýma závorkama mě dostávají.
martindeveloper
Profil
mckay:
Taky ho nedoporučuju pro dlouhodobé používání, pouze pro pochopení základů.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Werewolfa:
Nemůžu dohledat žádné současné statistiky, kolik procent lidí má .NET Framework (a jaký), ale myslím si, že zacílení na .NET 2.0 je v tuto chvíli rozumný kompromis mezi rozšířeností a možnostmi. Můžeš používat i udělátka z nejnovějšího C# a program pak zkompilovat tak, že poběží pod .NETem 2.0.

Rok jsem dělal v PHP, takže by to pro mě snad nemělo být tak nové.
Tak to bys mohl za pár týdnů dohnat ty, kdo nikdy v ničem neprogramovali :-)


Reaguji na mckaye:
Ostatní jazyky mají syntaxi specifickou, dost podobnou s ostatními, jen pascal je něco extra.
A Basic a Python a Ruby a … hromada dalších jazyků má syntaxi jinou než odvozeniny Céčka. Na všechno se dá zvyknout.
Werewolf
Profil
martindeveloper:
Dobrá. Jak si přeješ :-)

Nox:
Už jsem v Céčku dělal, ale jen nějaké konzole. Samozřejmě takové věci jako proměnné, funkce, soubory a cykly ovládám. Ale jen v C.

mckay:
Ano, komentáře v Pascalu se mi nelíbí. Syntaxe if(condition) then se mi nezamlouvá, editor je starý a fakt, že ani moderní editor vám nezvýrazní then a to koncové slovo, které už jsem zapomněl (namísto od složených závorek, které ztuční - ztloustnou - a zčervenají), mě od Pascalu dost odrazuje.

Chamurappi:
Za snahu Ti děkuji, ale myslím si, že budu programy používat jen pro svou potřebu.
Než budu své programy zveřejňovat (tedy než budou stát za víc než za starý, rezavý a tupý meč z Trojské války :-)), bude mít .NET 99,999% lidí.

Ano, myslím, že budu za nějakou část roku dost dobrý jako ten, kdo v životě neprogramoval a vidí C# podruhé v životě :-)

Mohl bych vás, všechny hodné diskuséry, ještě poprosit o nakopnutí k potřebnému softwarovému vybavení jako je vývojové prostředí atp.? Díky
martindeveloper
Profil
Werewolf:
OFFTOPIC : Moderní IDE pro Pascal http://www.lazarus.freepascal.org/

Pro programování v .NET se bude hodit tedy .NET Framework a IDE Visual C# 2008 Express (pro začátek).
Pro Linux/Mac je potřeba Mono a MonoDevelop.
Werewolf
Profil
martindeveloper:
Díky, stáhnu si je a pokud budu mít problém, napíšu.

Do patnácti minut čekej, že se ozvu s triviálním problémem :-)
blizzboz
Profil
martindeveloper:
Tak lazarus nech radšej ani neskúša to by ho od programovania najskôr odradilo, IDE je pre programátora rovnako dôležité ako skalpel pre chirurga. Najlepšie IDE má momentálne Microsoft, Borland so svojim Delphi zaspalo dobu posledné použiteľné IDE od Borlandu bolo Delphi 7, takže od Pascalu ruky preč ak chce začať v C# tak jedine Visual Studio 2008.

Werewolf:
Rok jsem dělal v PHP, takže by to pro mě snad nemělo být tak nové.

tak po roku nemôžeš vedieť ani PHP na profesionálnej úrovni. ja programujem 14 rokov a stále sa mám čo učiť.
Werewolf
Profil
Jak jsem říkal, ozývám se. Omlouvám se, že tak pozdě, ale ta instalace se trochu protáhla.
Chtěl bych zobrazit v Microsoft Visual C# 2008 čísla řádků. Šlo by to? Díky :-)

blizzboz:
Nejsem v PHP na profesionální úrovni, ale znám základy programování (snad).
Například že proměnná se musí nejdříve definovat, než ji použiješ :-)
DoubleThink
Profil *
Werewolf:
Chtěl bych zobrazit v Microsoft Visual C# 2008 čísla řádků. Šlo by to? Díky :-)
Je takový problém si to najít?

Výsledky hledání „visual studio line numbers“ v Googlu:
 1 • How do I configure Visual Studio to display line numbers in my ...
 2 • Turn On Visual Studio 2005 Line Numbering :: BlackWasp Software ...
 3 • Thom Robbins .NET Weblog : Showing Line Numbers with Visual Studio ...
 4 • Visual Studio: Turn on line numbering at C# Online.NET (CSharp ...
 5 • Showing Line numbers with Visual studio 2005 « Journey Through No ...
 6 • Kris' blog - Showing line numbers in Visual Studio.NET
 7 • codegeeks » Show line numbers in Visual Studio
Werewolf
Profil
DoubleThink:
No dobrá, zas takový problém to není...

Už jsem to udělal přesně podle návodu. Šlape to podle mých představ. Díky :-)
Pokud budu ještě něco potřebovat, asi si založím nové téma.
imploder
Profil
Python:
- vysokoúrovňový, není potřeba řešit ručně alokaci paměti (narozdíl od C/C++), na zmíněné GUI a vlákna má hotové moduly
- interpretovaný (Pyhton sice umí i kód zkompilovat, ale většinou se to nedělá a program se spouští přes interpret - program python)
- multiplatformní (stejný program udělaný v Pythonu běží na Windows, Linuxu i UNIXech)
- vhodný pro začátečníky, má slušnou dokumentaci a jsou na něj tutoriály (dobré je začít na http://python.org )
- aktivně se vyvíjí a je široce používaný (zejména v Linuxu je v tom dost programů dělaných, interpret pythonu patří k obvyklé výbavě linuxového distra, stejně tak MacOSX)
P.S.: kam se poděl Webodlak?
mckay
Profil
blizzboz:
tak po roku nemôžeš vedieť ani PHP na profesionálnej úrovni. ja programujem 14 rokov a stále sa mám čo učiť.
To si tedy dáváš na čas. Za tak dlouhou dobu bych to uměl třikrát a pozpátku :).

imploder:
P.S.: kam se poděl Webodlak?
Čteš mi myšlenky :)).
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0