Autor Zpráva
izsak
Profil
S webovými službami mám nejaké skúsenosti. Pracoval som s nimi v .NET Frameworku.

Je možné webové služby (jednoducho) prevádzkovať aj na Linuxových strojoch (nemusí byť pomocou ASP.NET/mono, proste či to ide a keď, tak čím).

Máte s webovými aplikáciami nejaké skúsenosti? Je lepšie použiť Win2k3 alebo Linux?

Máme do školy navrhnúť IS a radšej by som v centrálnom systéme nasadil Linux (Slackware), len neviem, ako by som tam implementoval webové služby. Pod .NET je to hračka.

A podobná otázka pre VPN: radšej Linux alebo Windows?

ďakujem.
thingwath
Profil *
Záleží na tom.

Jaké webové služby to mají být, s čím máš zkušenosti a tak. MONO by se určitě použít dalo, jenom nevím, jak jsou s tím daleko, přeci jen vydali 1.0 verzi dost nedávno.

Pak se dá pracovat třeba se Zope (zope.org), na kterém je už postaveno dost pěkné CMS Plone (www.plone.org). Pro Zope se píše hlavně v Pythonu.

Ale pochopitelně těch možností je víc. Třeba Java, to je kapitola sama o sobě. Je to zavedené řešení se spoustou open-source i komerčních aplikací.

Pak existuje možnost použít i PHP, zaujal mě třeba Midgard server. (http://www.midgard-project.org)
izsak
Profil
Momentálne ma moc nezaujímajú kontrétne riešenia (aj keď v budúcnosti sa budú hodiť), lebo ide len o fiktívny informačný systém pre stávkovú kanceláriu.

Rozhrania som navrhol cez webové služby (komunikácia medzi pobočkami, centrálou a iné) a chcem vedieť, či je reálne uvažovať nad Linuxom. Čiže zrejme je.

Nejde o profesionálne riešenie a v podstate tam môžme dať čo chceme, zrejme to nikto nebude dopodrobna skúmať, ale nechcem to odfláknuť a chcem to postaviť na reálnych základoch.
thingwath
Profil *
Myslím, že pro Linux rozhodně webové aplikace stavět lze a možností je pro to dost :-) A ono, i v PHP jde navrhnout složitá aplikace.

Jde taky o to, jaký budete mít zhruba hardware (nebo kolik za to můžete dát), jaké bude vytížení, nároky na správu, na kolik práce to má ve výsledku vlastně přijít a podobně.
izsak
Profil
Prvoradá je bezpečnosť a stabilita systému.
Možno navrhnem serverovú farmu Linux + Windows :-)

Učí nás absolvent Fakulty informatiky a informačných technológií, tak ak by sa do toho náhodou vyznal, chcem to mať dobre
Yuhů
Profil
izsak, nerozumím sice přesně tvému zadání, ale ano: na linuxových serverech se dá provozovat leccos. Osobně do toho vidím málo a doporučuji lidem projektovat hlavně jednoduše a s věcmi, se kterými mají zkušenost, ale i se svými chabými znalostmi Linuxu bych dnes každou složitější serverovou věc rozhodně stavěl na Linuxu. Přijde mi to takové ... jistější, méně dobrodružné.
izsak
Profil
Ďakujem za rady. V dokumentácii už sú webové služby bežiace pod Linuxom...

Yuhů
Jednalo sa mi hlavne o to, či je program na Linux, ktorý podporuje webové služby podobne ako .NET pod Windowsami. A keď áno, tak či je lepšie použiť Windows 2003 Server alebo Linux.
Yuhů
Profil
asi nechápu, co celou dobu myslíš pod pojmem "webové služby". To je nějaký termín? Něco z teorie? Nějaký příliš obecně pojmenovaný produkt?
izsak
Profil
Webová služba je technológia založená na výmene dát vo formáte XML.

Systému pošleš požiadavku ako klasickému CGI skriptu cez GET/POST a webová služba odpovie dokumentom vo formáte XML.

.NET vie serializovať objekty do XML, to znamená, že sa neprenáša len text, ale dajú sa posielať celé dátové štruktúry. Po prijatí vie .NET "automaticky" zrekonštruovať (deserializovať) objekt do pamäte a môžem s ním pracovať ako napr. s "obyčajnou" triedou.
llook
Profil
Osobní zkušenosti s webservices nemám, ale jistěže je lze provozovat i na non-windows systémech. Co jsem různě četl, tak nejvýznamější na tomto poli jsou .NET a Java.
Když si vybereš Javu, tak máš výhodu volby. Dnes bych řekl že po stránce stability a bezpečnosti nejsou mezi těmito systémy velké rozdíly, ale kdoví za pár let?
Jednou z největších výhod webových služeb je právě to, že spolu můžou snadno komunikovat různé systémy.
Yuhů
Profil
já jsem se s tímhle přístupem vždycky setkával ve formě XML-RPC serveru. To je věc, kterou ještě chápu a vím o ní, jak moc je užitečná. Jak je patrno z předchozí diskuse, "web services" jsem neznal, děkuju za vysvětlení.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0