Autor Zpráva
Sir Tom
Profil
Ahoj,

jak je prosímvás právnicky řešeno, když majitel chce ve své hospodě zřídit veřejně dostupnou síť WIFI? Je třeba nějakého úředního povolení? Aby pak nepřišel nějaký uředník a neřekl, že internetové vlny mají vliv na hustotu piva. :)

A jak prosímvás řešíte bezpečnost WIFI? Tzn. udělat WIFI tak, aby se tam přihlásili pouze hosté na internet, ale aby už nemohli tu WIFI nijak dále konfigurovat, popř. ji shodit.
Str4wberry
Profil
O úředním povolení nevím, ale když už tak by se to možná nemuselo líbit provozovateli připojení.

Co se týče bezpečnosti, tak základ je nemít zařízení v dosahu hostů. :–) A samozřejmě nemít výchozí jméno a heslo do administrace Wi-Fi routeru. Věc k úvaze je, zda vyžadovat pro připojení heslo.
Rellik
Profil
Str4wberry:
Věc k úvaze je, zda vyžadovat pro připojení heslo.
Myslím, že toto je celkem jedno. Ve většině kaváren, kde jsem byl připojený, heslo nebylo třeba. Proč taky když je ta síť veřejná. A pokud by to mělo být jako ochrana proti sousedům, kteří by tak měli internet zdarma, tak to stejně nemá smyl, protože kdyby tam i heslo bylo, tak není problém si zajít do hospůdky jako host a heslo zjistit. To už by se spíš dalo řešit z logu připojených zařízení a zakázat ty, které jsou tam evidentně pořád - soused ;) Pak sem byl i tam, kde heslo i jméno vyžadované bylo a jen to zdržovalo při připojení a smysl to nemělo žádný ;)
_es
Profil
Rellik:
protože kdyby tam i heslo bylo, tak není problém si zajít do hospůdky jako host a heslo zjistit.
No ale ak by bolo každý deň iné heslo, tak by to už bolo tomu susedovi asi trochu trápne.

To už by se spíš dalo řešit z logu připojených zařízení a zakázat ty, které jsou tam evidentně pořád - soused ;)
No len ako z toho logu toho suseda zistíš a zakážeš? Adresa sieťovej karty sa dá zmeniť.
Joker
Profil
Rellik, _es:
Ono ani netřeba studovat log, stačí si otevřít seznam připojených počítačů v době, kdy je zavřeno. A teda dát pozor a nezablokovat svůj vlastní počítač :-)

Ve většině kaváren, kde jsem byl připojený, heslo nebylo třeba.
To já mám spíš opačnou zkušenost, většina sítí je zaheslovaná.

No len ako z toho logu toho suseda zistíš a zakážeš? Adresa sieťovej karty sa dá zmeniť.
Podle mě to jako první řešení je dostačující, protože kolik průměrných sousedů dokáže správně identifikovat příčinu proč se nepřipojí a změnit si MAC adresu?

Ale podle mě na to aby to sousedi nepoužívali jako připojení k Internetu by stačilo WiFi po zavíračce vypnout. Sousedy by asi omrzelo připojení fungující jen v otvíracích hodinách hospody.

Pro zajímavost, třeba McDonald to má tak, že návštěvník je po hodině připojení odpojen a znovu se může připojit po 5 minutách.
Amunak
Profil
Co se týče zabezpečení wifi (klientů), je dobré zapnout taky izolaci připojených zařízení - ty se pak vzájemně "nevidí" a není tedy možné je po LAN napadnout (když má třeba někdo něco nasdíleného). Heslo nemá smysl, pokud to není třeba ve velmi frekventované lokalitě kde by wifi využívali i ne-zákazníci (a vám by to vadilo). Jinak to spíš otravuje a zdržuje. Smysl by mělo pouze mít pro každého zákazníka jiné heslo (mít třeba dlouhý seznam hesel a náhodně z něho vybírat) - zaheslované spojení je šifrované, a pokud má každý jiné heslo, nemůže odposlouchávat připojení někoho jiného. Pokud mají všichni heslo stejné, jako bezpečnostní prvek to moc nefunguje.
Sir Tom
Profil
Díky za názory,

patrně opustíme o myšlenky, že by WIFI byla s heslem. Spíše mě zajímalo, jak to udělat, aby člověk (chytrý ajťák), který se už na WIFI přihlásí měl pouze možnost přístupu na internet a nemohl např. tuto wifi nijak poškodit na dálku...

Jinak též si myslím, že není nutné mít nějaké zvláštní povolení, ale raději asi doporučím se zeptat poskytovale...
Rfilip
Profil
Měj silné jméno a heslo do administrace wifi
Amunak
Profil
Sir Tom:
Ano, potom stačí pouze mít (dobře) zaheslovanou administraci wifi. Některé chytřejší (routery) umí limitovat přístup podle rozhraní (třeba že to jde nastavovat jen přes kabel a ne po bezdrátu) nebo umí povolit pouze vybrané MAC adresy.
Sir Tom
Profil
Díky za odpovědi.
Předám je dál...
Enko
Profil *
Doporučuju investovat do něčeho kvalitnějšího. Tzn pořid si Mikrotik routerboard a nějaký vysílač(APčko) a můžeš jednotlivým lidem omezovat např dobu připojení, rychlost, případně posílat reklamy, atd... Jsem ti s tím ochotný pomoct případně i nastavit. Dělal jsem cca 80 WIFI hotspotů a denně jsou využívány více než 3000 klienty. Můžeš ukládat data o uživatelích, jaké navštěvují stránky a v podstatě cokoliv. Jsi téměř neomezený. Pokud by jsi chtěl např něco podobného nebo stejného jako je v KFC, Starbucks, atd... tak přesně toto dělám. Hardwarové vybavení na toto stojí cca 7tis Kč. Ale záleží na rozloze pokrytí.
Jsem samozřejmě ochotný poskytnout i právně zpravovaný dokument. A všechno co se týče tété oblasti.
Stačí dát vědět na benda.tomas@gmail.com
Keeehi
Profil
Na omezování připojených lidí (doba nebo data) jsou různé nástroje. Třeba easy hot spot - což je upravené ubuntu, takže je zapotřebí k tomu nějaký počítač. Taky se dá do routru nahrát alternativní firmware a nechat restrikce provádět přímo jím.
Enko
Profil *
Stačí koupit třeba toto:
Mikrotik routerboard 450G
A k tomu nějaký APčko
třeba něco od Cisco

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0