Autor Zpráva
marvays
Profil
Dobrý den.
Před časem jsem řešil kamarádův problém s doménou, kdy používal slovo "puma" ve své doméně a české zastoupení této značky na něj tak dlouho dělalo bu bu bu, až vyměkl a doménu si změnil. Důvod byl jednoznačný, dovážel zboží do svého obchodu rovnou z německa a né přes české zastoupení.

Nyní mu přišel divný email z číny a je celkem vystrašený. A já na to koukám a vůbec nechápu, o co tu jde. Na první pohled bych řekl, že jde o nějaký spam. Ale raději se poptám, jestli někdo něco podobného už viděl. Díky

*************************
From: Neil Dong
Sent: Thursday, July 24, 2014 11:02 AM
To: info
Subject: "obchod-krajicek"

(This is a very important case, so please transfer this email to your CEO or appropriate person. Thanks a lot.)
Dear CEO/Principal,
We are the department of Asian Domain Registration Service in China. Here I have something to confirm with you. We formally received an application on July 24th, 2014 that a company claimed "CondyParnt Company" were applying to register "obchod-krajicek" as their Net Brand and some "obchod-krajicek" Asian countries top-level domain names through our firm.
Now we are handling this registration, and after our initial checking, we found the name were similar to your company's, so we need to check with you whether your company has authorized that company to register these names. If you authorized this, we would finish the registration at once. If you did not authorize, please let us know within 7 workdays, so that we could handle this issue better. After the deadline we will unconditionally finish the registration for "CondyParnt Company" Looking forward to your prompt reply.
Best Regards,
Neil Dong
Senior Consultant Manager
________________________________________

This e-mail and any attachments are confidential and may contain information that is exempt from disclosure by law and subject to copyright. If you have received this message in error, please let me know and delete it.
 please consider the environment before printing this e-mail
Zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno AVG - www.avg.cz
Verze: 2013.0.3485 / Virová báze: 3955/7905 - Datum vydání: 23.7.2014
Chamurappi
Profil
Reaguji na marvayse:
Ale raději se poptám, jestli někdo něco podobného už viděl.
K tomu je vhodnější používat vyhledávače. Můžeš to poradit i svému kamarádovi, stačí hledat podle kusu textu a zjistil by, že je to nějaká kulišárna.

Výsledky hledání "We are the department of Asian Domain Registration Service in China" v Googlu:
 1 • Fraudsters sell .ASIA, other domains via spam - We Live Security
 2 • Alert: Chinese Domain Name Scam - Craftix Technical Solutions
 3 • spam - Is this "Domain Registration Service" email a scam ...
 4 • Chinese Domain Name Scam - Web Design Newbury
 5 • Slamming: domain names blackmail - Keep Alert
 6 • Department of Asian Domain Registration Service
 7 • New Scam from China, tries to force you to register your domain ...
 8 • Chinese Domain Name Registration Application Scam - HostGator Peer ...
marvays
Profil
Chamurappi:
Děkuji. Tohle mě nenapadlo. Automaticky jsem tam švihl celý text a to asi bylo moc. Na doménové jméno mi to nenašlo nic.
Přečtu si to a snad zjistím, o co se snaží. Mu bude stačit informace, že to nemá řešit. Díky

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0