Autor Zpráva
PetrHo
Profil
Ahoj,
zajímalo by mě, jestli je běžné dávat programátorům vstupní test při výběrovém řízení a z toho usuzovat, jak dotyčný umí programovat. Myslím test typu, definujte, co je relační databáze, jaký je rozdíl mezi HTML a XHTML, jaký je rozdíl mezi innodb a myisam. Pak v php co vyjde "10"+"10". atd atd
Mám vystudovanou fyziku, programuju přes 7 let na Php a Ruby on Rails, ale toto mě opravdu dostalo :).

Díky za Vaše reakce
Petr
Taurus
Profil
Už jsem se s tím setkal a problém s tím nemám. Je to jedno z prvních sít.
mimochodec
Profil
Názory se asi budou lišit otázku od otázky. Jeden konec stupnice je suchá teorie, bez jejíž znalosti jsi schopen postavit desítky dobře fungujících webů, ale pokud máš nějakou teoretickou průpravu ze školy, odpovíš bez zaváhání. Druhý konec naopak vychází z praxe a ve škole se ho nedozvíš vůbec. Ten, kdo tvoří ten vstupní test, klade priority nějak po svém a podle toho test postaví. Samozřejmě v tom ideálním případě, že je pro to dostatečně fundován. Já jsem měl vždycky problém s teorií, naopak jsem se snažil prokousat se k někomu, s kým bych si promluvil o praxi.
lionel messi
Profil
Citujem Jakuba Vránu:

Z českého prostředí mám spíš tu zkušenost, že firmám dá velkou práci, aby našli někoho s alespoň základním programátorským myšlením a investici do vzdělání zaměstnance na úrovni syntaxe klidně podstoupí.

Vstupní test pro uchazeče, který jsem kdysi připravoval já, byl prakticky zaměřený - zadání na dva řádky, časový limit dvě hodiny a podle výsledku se dá usoudit, co je člověk zač - zda píše kód lineárně, ve funkcích nebo objektech, jestli má pojem o bezpečnosti, jestli si je schopen dohledat informace, když něco neví, jak při řešení problému postupuje, jestli dbá na štábní kulturu, ... Na vyhodnocení to je samozřejmě mnohem pracnější.

Zdroj: Odkaz (reakcia pána Vránu v diskusii).
mimochodec
Profil
Ještě mě napadlo: to, jestli jsou ty otázky orientované spíš na teorii nebo na praxi, ještě neznamená, že ten člověk/firma na to nebo to klade důraz. Když ze sebe vysypeš přesnou definici pojmu "relační databáze" a u sčítání řetězců zaváháš, něco to o tobě vypovídá. Jak s tím ten člověk naloží, je pak druhá věc. Může tě třeba i upřednostnit, protože ještě nemáš praxi a návyky a jsi tvárný.
PetrHo
Profil
Ahoj,
zajímaly mě ostatních názory. Jsem na volné noze uz 4 roky,(před tím několik let jako java vývojář ve výrobní fimě) mám plno klientů a napsal sem hodně aplikací, i velkých. Bohužel sem se programovat naučil sám, VŠ mám fyziku, takže, co nepoužívám z praxe, neznám. Oslovila mě firma, že mají zájem se mnou spolupracovat, tak sem přijel a dostal sem test. Napsal jsem ho pouze něco přes 40%, a byl sem označen za někoho, co nic neumí a bylo to trapné.
A onu poslední otázku "10"+"10" jsem napsal že 1010, sem si to spletl s railsy :).
No aspoň mám vtipnou historku na pivko s kamarády.
Taurus
Profil
PetrHo:
No aspoň mám vtipnou historku

Asi tak. Důležitější jak test jsou stejně reference a chování člověka. Neúspěch testu může být podmíněný spoustou faktorů, které by měly být jasné i zadavateli. Škola by měla být k dobru, ne však měřítkem inteligence nebo vhodnosti na pozici. Každé výběrko dělají holt lidi a ti jsou nedokonalí, takže ne vždycky musí být vybraný ten nejlepší. Důkazem může být fluktuace. To kouzelné slůvko mi např. pomohlo potvrdit si, že firma, ve které jsem teď, bude výborná.
mimochodec
Profil
PetrHo:

Jestli "10"+"10" v php nerovná se "1010", tak mě to dost překvapuje a rozhodně bych k tomu u pohovoru řekl své. Proto říkám, že preferuju pohovor s někým "živým" před nějakým personalistou nebo dokonce písemný test "nechte nám to tady, my se vám ozveme". Jak už napsal Taurus, i testy dělají lidi a jejich zadání a zpracování vypovídá i o nich.
Tori
Profil
mimochodec:
Nerovná, při sčítání se operandy automaticky přetypují na čísla. Ale v JS by to bylo "1010". Měla jsem nedávno test, kde byly mj. stejné tři otázky jako v [#1] + ta javascriptová varianta, odpovídala jsem vlastníma slovama (keďže jsem nestudovala IT, tak ani školní definice neznám) a zaměstnavateli se to zdálo dostatečně dobré. Tak asi každá firma má nějakou svou představu, koho zrovna hledá.
Radek9
Profil
mimochodec:
Jestli "10"+"10" v php nerovná se "1010", tak mě to dost překvapuje
PHP má totiž, jako jeden z mála jazyků, speciální operátor pro spojování řetězců (tečku) a plus tedy slouží opravdu pouze ke sčítání. Je to jedna z věcí, které se mi na PHP líbí. (Bohužel tyto klady nepřevyšují zápory.)

PetrHo:
Co se testu týče, myslím, že pár slovy popsat relační databázi dokáže každý. Jestli se někdo ptá na XHTML, tak asi neví, že je zastaralé, zbytečně ukecané a navíc ne úplně funkční. Ty rozdíly mezi DB jsou už trošku na pováženou, osobně si vzpomínám jen na možnost resetovat AUTO_INCREMENT v MyISAM. A ono sčítání stringů je holt prokotina, která je neznámá ve většině jazyků. Jestli ale brali v potaz hlavně tenhle test, tak bych tam snad ani radši pracovat nechtěl. :-)

Jinak bych se asi držel toho, co citoval lionel messi. Jednoduchý praktický test minimálně ukáže, jak umí člověk strukturovat kód.
aDAm
Profil
To vypadá jako by šel někdo na pohovor k nám ;)
Ale je fajn jak si lidi myslí že celý pohovor a přijímací řízení je postaveno na výsledku testu. A nej je když přijde namachrovaný borec, test nedokáže napsat ani na 25%, když se chce po něm ukázat nějaké kusy jeho kódu je to vesměs v takovém stavu že by jeden brečel atd....test je čistě jen ověření fungování ve stresové situaci kdy se po uchazeči chce aby něco dělal.
PetuleH
Profil *
Já taky dělala nedávno asi stejný test a taky jsem nevěděla "10"+"10". Tak by mě to ani nenapadlo napsat. Buď 10+10 nebo "10"."10". Každopádně jsem neprošla testem a šla domů.
Naštěstí zakázek mám hodně, byla to dobrá zkušenost.
Taurus
Profil
Takto to udělali např. v Seznamu v Brně. Je to asi pochopitelné, zájemců tam bude spousta. Je jednodušší vytisknout pár zadání, nechat tam lidi přijít a později protřídit, s kým se bavit dál a ztrácet čas.
Joker
Profil
PetrHo:
zajímalo by mě, jestli je běžné dávat programátorům vstupní test při výběrovém řízení
Už jsem dlouho žádnou práci nehledal, ale podle mě ano.

A to ještě nikdo nezmínil u některých společností assessment center, kde se ani nedělají testy na programování, ale spíš něco jako psychotesty. Takže doplňujete barvičky nebo číselné řady, vyškrtáváte slova která nepatří mezi ostatní, a podobně.

Mimochodem, můžu hodit do placu taky jednu perličku, kdysi dávno jsem v jednom výběrovém řízení dostal test na technologii, kterou jsem předtím v životě neviděl. Naštěstí mě napadlo se ozvat a dali mi jiný test :-)

mimochodec:
preferuju pohovor s někým "živým" před nějakým personalistou nebo dokonce písemný test
Tady je otázka, kdo by ten „někdo živý“ měl být.
Nejlépe asi vedoucí programátor, ale když se všemi uchazeči včetně úplných zoufalců dělá pohovor vedoucí programátor, firmu to stojí spoustu peněz.

mimochodec:
Jestli "10"+"10" v php nerovná se "1010", tak mě to dost překvapuje a rozhodně bych k tomu u pohovoru řekl své.
A co by to bylo? Kromě tedy „nevyznám se v operátorech PHP“ :-)

Trocha propagace: Kdybyste si přečetli základní kurz na Péhápku, otázka čemu se v PHP rovná "10" + "10" vás nerozhodí ;-)
mimochodec
Profil
Joker:
A co by to bylo? Kromě tedy ‚nevyznám se v operátorech PHP‘ :-)

Nevím. Mě by to v první řadě nikdy nenapadlo sčítat. V testu bych to napsal špatně. Kdybych měl příležitost, určitě bych to nějak okecal ve smyslu, že automatické přetypování je fuj :)
Jan Tvrdík
Profil
PetrHo:
Tohle jsou ještě docela rozumný otázky. Testují velmi hrubou orientaci v oblasti. Tedy, pokud to hodnotili rozumně. To Jakub Tesárek klade záludnější otázky.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0