Autor Zpráva
gogoda
Profil
Ahoj, zdravím všechny. Mám (pro někoho trošku otravnou) otázku, co se týče finančního hodnocení.

Půjdu na pohovor do jedné nejmenované firmy v Jablonci nad nisou (není to firma, která dělá a prodává weby a grafiku, ale dělal bych grafiku pro ně - plakáty na reklamu, upravování jejich webu, aktualizace eshopu, úprava fotek na web atd.)

Jak jsem již zmínil, firma se nachází v Jablonci n. n. (Liberecký kraj).

Zajímalo by mě, kolik bych si měl říct nástupní a pak další plat (hrubá mzda). Je mi 20, grafice se věnuji 5 let, na podobné pozici jsem nikdy nedělal, ale mám samozřejmě něco za sebou (práce a zakázky z domova), střední školu, IT s maturitou.

Co jsem hledal, tak průměrný plat v Libereckém kraji je cca 26 000 hrubého, což je pro mě až až, myslím si, že se spokojím i s cca 20 000 hrubého.

Co myslíte vy?
juriad
Profil
Pročti si Yuhůovo povídání o práci: http://prace.rovnou.cz/vyjednavani-platu.html
Taurus
Profil
gogoda:
průměrný plat v Libereckém kraji je cca 26 000 hrubého

Pozor na to, průměrné platy obyčejných slušných lidí (bez papalášů, politiků a pološéfů) jsou skoro o pětinu nižší. Průměrné platy by se měly počítat s ořezanými maximy a minimy, které výsledek zkreslují. Ale možná se to už dělá, nevím...
Kcko
Profil
Taurus:
Pozor na to, průměrné platy obyčejných slušných lidí
+1 :D
gogoda
Profil
Taurus:
Takže chceš říct, že průměr bude v reálu nižší? Mám tedy brát v úvahu to, že v tom průměru jsou všechny benefity, bonusy a další?
Taurus
Profil
Zkrátka se vždycky říkalo, že průměrnej plat běžného člověka je nižší, než průměrná mzda ČR. Holt zase šaškárna shora.
jefitto44
Profil
U nás má nastupujúci grafik 800€, čo môže byť tých 20 000 kč
gogoda
Profil
Taurus:
Dobře, dobře, chápu. Samozžejmě, že jako nastupující grafik nebudu chcít průměrný plat v ČR, jen abych měl představu, abych neřekl moc nebo málo.

jefitto44:
Díky za komentář.
Joker
Profil
Taurus [#3]:
Pozor na to, průměrné platy obyčejných slušných lidí (bez papalášů, politiků a pološéfů) jsou skoro o pětinu nižší.
Jenže počítat průměry když selektivně vyškrtám některé hodnoty je spíš kouzlení s čísly ve stylu „kolik chcete, aby to vyšlo?“
(Krom toho to s těmi „slušnými lidmi“ mi připomnělo hlášku: Většina lidí souhlasí s vyšším zdaněním vysokých příjmů. Přičemž „vysoké příjmy“ jsou částka o trochu vyšší, než je jejich aktuální příjem.)
Spíš jde o to, že průměrná mzda není to správné číslo od kterého něco odvozovat, viz níže.

gogoda:
Takže chceš říct, že průměr bude v reálu nižší?
Průměr je přesně takový, průměr je průměr.
Podle mě má Taurus na mysli fakt, že většina lidí má nižší mzdu, než je průměr. Což může někoho překvapit, nicméně to je logické.
To je matematika.
Jestliže nejvíc mezd je někde kolem průměru a směrem k extrémům četnost klesá, všechny mzdy jsou větší než 0 a existují lidi s víc než dvojnásobkem průměrné mzdy, nutně musí podprůměrných mezd být víc než nadprůměrných.

Ale podle mě v první řadě průměrná mzda není moc relevantní číslo. Když už, tak alespoň průměrná mzda v daném oboru.

Přece celková průměrná mzda nic neříká.
Leda když ještě k tomu víte, jak si daná pozice stojí ve srovnání s průměrem.
mimochodec
Profil
Rozumnější číslo než průměr by byl medián.
Ale i to je jen tak pro orientaci. Dva grafici můžou mít naprosto odlišné kvality a můžou se hodně lišit ve schopnosti "se prodat". Stejně tak firma může té činnosti přikládat význam od "zanedbatelný" po "naprosto zásadní".
gogoda
Profil
Joker:
Dobře chápu.

Přesně jak jste řikal, není to průměrná mzda v Libereckém kraji obecně, ale průměrná mzda v libereckém kraji na pozici grafik/webdesigner (tom, co jsem našel já). Chápu, že to rozpětí může být extrémní, mzda třeba od 15000 hrubého až třeba do 40000 a výš. Jen jsem se chtěl zeptat, jaká mzda je asi "normální" v tomto kraji, v tomto oboru, popřípadě, pokud někdo v tohle kraji a oboru dělá. Jaká mzda je podle vás nejvíce častá.

Je mi jasné, že to nemůžu třeba porovnávat z Prahou, proto se snažím zístat co nejpřesnější informace. Jinak ale děkuji!
Taurus
Profil
Joker:
Budu tě asi často považovat za svého mluvčího a případně doplňovat.
Petr ZZZ
Profil
Joker:
Jestliže nejvíc mezd je někde kolem průměru a směrem k extrémům četnost klesá, všechny mzdy jsou větší než 0 a existují lidi s víc než dvojnásobkem průměrné mzdy, nutně musí podprůměrných mezd být víc než nadprůměrných.

Průměr deset tisíc, 8 podprůměrných nešťastníků, 9 nadprůměrných, 10 průměrných, 17 až 21 dříčů někde kolem průměru, dva vysmátí s víc než dvojnásobkem:
1000,
1500, 1500,
8000, 8000,
9000, 9000, 9000,
10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 10.000,
11.000, 11.000, 11.000, 11.000,
12.000, 12.000,
13.000,
20.500,
21.500. :-)
Joker
Profil
gogoda:
není to průměrná mzda v Libereckém kraji obecně, ale průměrná mzda v libereckém kraji na pozici grafik/webdesigner (tom, co jsem našel já)
Aha, OK. Já si říkal, že (na celkovou průměrnou mzdu v Libereckém kraji) to je nějak moc :-)

Tak pak to je asi číslo, od kterého se dá odpíchnout. Nástupní mzda bude nejspíš nižší než u někoho, kdo už na té pozici nějakou dobu pracuje.
Další věc je odhadnout, jak si coby kandidát stojíte ve srovnání s průměrem.

Petr ZZZ:
Tady je to asi trochu mimo téma, ale právě tohle jsem měl na mysli, když jsem psal podmínku „směrem k extrémům četnost klesá“. Možná bylo lepší napsat, že rozložení těch hodnot bude „zvon“ připomínající Gaussovu křivku.
edit: Smazal jsem výčet rozložení hodnot, protože Petr ZZZ mezitím pozměnil ten soubor.
Lze sestavit množinu, pro kterou to neplatí, bude vypadat právě jako ta uvedená: Relativně velká část podprůměrných hodnot bude daleko od průměru a naopak převážná většina těch nadprůměrných bude blízko průměru.

Nicméně rozložení mezd v populaci tak nevypadá (pro představu, kdyby se ten soubor převedl na mzdy v ČR, muselo by 11 % lidí mít 5000 měsíčně a méně, naopak prakticky nikdo by neměl mzdu mezi 5 a 20 tisíci).
Petr ZZZ
Profil
Joker:
Ona se původní verze od té finální zas tak moc nelišila a řekl bych, že tvoje podmínky splňují obě; tady je tedy ještě jednou ta původní množina:

1000, 1000,
2000,
8000, 8000,
9000, 9000, 9000,
10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 10.000,
11.000, 11.000, 11.000, 11.000,
12.000, 12.000,
13.000,
21.000, 21.000

Obecně lze asi říct jen tolik, že extrém na jednom konci se na druhém konci vyrovnává buď opačným extrémem nebo vysokým počtem mírných odchylek.
Joker
Profil
Petr ZZZ:
V původním příspěvku jsem k tomu psal:
V uvedené množině četnosti hodnot po tisícových intervalech jsou: 2, 1, 0, 0, 0, 0, 0, 2, 3, 10, 4, 2, 1, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 2
Čili to nesplňuje to, že směrem k extrémům četnost klesá.

Nic, tohle asi gogoda řešit nechtěl.
gogoda
Profil
Joker:

Tak pak to je asi číslo, od kterého se dá odpíchnout. Nástupní mzda bude nejspíš nižší než u někoho, kdo už na té pozici nějakou dobu pracuje.
Další věc je odhadnout, jak si coby kandidát stojíte ve srovnání s průměrem.


Určitě počítám s tím, že bude nižší, uvidíme, jak to dopadne, díky.
moucha
Profil *
Normálně si řekni aspoň 25 000 hrubého, to mi příjde jako adekvátní nástupní plat pro dvacetiletého grafika s trochou praxe.
gogoda
Profil
moucha:
Po pravdě bych klidně pracoval za 20 000 hrubého, ale když řikáš, že je to adekvátní, tak dobře. Řeknu si o cca 23 000.

Věřím, že v Praze to bude určitě v pořádku, jen mám strach z toho, že je to Liberecký kraj (Jablonec n. n.) a mám strach, aby tam plat nebyl jiný (ikdyž, jak jsem již psal, že "průměr" je cca 26 000).

Na té práci mi záleží, proto nechci, abych o ní přišel jen proto že jsem si řekl o pár tisíc víc, když je pro mě přijatelné i těch 20 000, ale zase se takhle io ně nechci "obrat".

Také záleží, jak již bylo zmíněno, kdo budou další kandidáti a kolik budou chtít oni.

Hodně věcí na zamyšlení. Jinak díky.
Joker
Profil
gogoda:
U té částky kterou řeknete ale počítejte s tím, že nejspíš sami od sebe nedají víc, ale mohou zkusit licitovat směrem dolů.

Ještě připomínám odkaz, který psal juriad v [#2]. Tam je to hezky popsané.
gogoda
Profil
Joker:
Tak, tak. Takže určitě nwbude na škodu říct o trochu víc a pak případně ubrat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0