Autor Zpráva
Vidlák
Profil *
dementi z EU opět vymysleli smysluplný zákon. Pokud je třeba hrotit to tímto způsobem tak by se to mělo řešit tak že by každý poskytovatel internetu měl obeslat své zákazníky s příručkou co to znamená pojem cookies, tak jako ostatně dostaneš manuál ke všemu jinému, kde je napsáno jak to používat a k čemu jaké tlačítko slouží, a pokud se ti to nelíbí tak, máš dle vlastního rozhodnutí možnost cookies za a) blokovat rovnou v prohlížeči. b) odpojit se od internetu. Rozhodně je stupidní to dělat tím způsobem, že na každém webu prudí lajna s textem o cookies a pokud vlezu na 100 webů v EU, tak to musím číst pořád dokola a nedej bože klikat na 100 stejných tlačítek "souhlasím".
Chamurappi
Profil
Reaguji na Vidláka:
dementi z EU opět vymysleli smysluplný zákon.
Kteří přesně a kdy to bylo? A co ten zákon vlastně říká? Mohl by mi to někdo srozumitelně popsat?
Je ten předpis implementovaný v českých (a slovenských) zákonech, nebo s tím všichni tajtrlíkují jen preventivně?

že na každém webu prudí lajna s textem o cookies
Kdysi dávno starý Explorer (čtyřka nebo trojka) ukazoval varování, na každé stránce pro každou cookie se ptal uživatele, jestli ji chce přijmout. Možná to nebylo výchozí nastavení (v té době jsem to nezkoumal a nebyl to ani můj počítač, kde jsem to viděl), ale bylo to strašně otravné. Vzhledem k tomu, že cookies už tenkrát používal vesměs každý web, vedlo všudypřítomné upozorňování k otupění pozornosti. Jasně, OK, ano, ano, souhlasím se vším, chci všechny vaše sušenky… není divu, že si svět zvykl na úplně tichý souhlas.

I vůči méně tichému souhlasu otupí, na euroupozornění si přivykne jako na nezbytnou vatu. „V souladu s předpisy Evropské Unie upozorňujeme, že stránka používá cookies. Stiskem tlačítka vyjadřujete souhlas se zasíláním cookies a s věnováním jedné zdravé ledviny autorovi stránek. [Souhlasím]“ – to by bylo ledvin :-)

tak by se to mělo řešit tak že by každý poskytovatel internetu měl obeslat své zákazníky s příručkou
Poskytovateli internetu je celkem jedno, jestli používáš maily, web nebo třeba gopher, tak proč by ti měl dávat návod zrovna k obsluze webového prohlížeče? Když už, tak by ten návod měl být spíš součástí prohlížeče, přímo při instalaci by mohl uživatel odkliknout, že ví, co jsou cookies a že si je může vypnout. Ale pochybuju, že by to mělo lepší vzdělávací efekt, než prudící hláška na stovkách webů.

Dle mého názoru je celý ten systém cookies postavený špatně. Nevím, jak ho postavit lépe, ale vesměs všechno, co se v oblasti ochrany soukromí uživatelů děje, končí beznadějnou rezignací. Ani přístup „když se ti to nelíbí, tak to všechno zablokuj, nebo nepoužívej internet“ mi nepřijde správný. Soukromí je hodně důležité a chválím záměr, že ho někdo chce chránit legislativně … akorát zvolená cesta je jedna z těch špatných a dobré jsou v nedohlednu. Jak bys to řešil ty, Vidláku, když bys měl situaci změnit k lepšímu?
assramm
Profil
Chamurappi:
Zdravím,

spíše jsem se chtěl zeptat na to, co určitě trápí většinu lidí co tuto problematiku vyhledají a to:

Kdy si na web/eshop musím tuto hlášku umístit??

Na eshopech chápu, že v případě nákupu se jedná o osobní údaje, na webech, kde si nechávám pomocí např.Google Analytics sledovat příchozí také.. ale..
Co když sledování nemám, nebo stačí mít na webu v kodu sledovací kod a už mě to nutí k umístění této hlášky???
Nebo jedná se jen o některé funkce z GoogleAnalytics? Například mne zajímá jen kdo přišel, jak dlouho tam byl a kde, nikoliv např.poloha a v jakém věku...což bych už chápal jako citlivý údaj:/

Děkuji za osvětu;)
bestik_63
Profil
Já bych zatím počkal. Povinnost je, aby bylo možné souhlasit/nesouhlasit nebo souhlas odvolat. Zatím drtivá většina pouze informuje, že se na stránce nachází cookie, takže vesměs všichni porušují.
Martin2
Profil *
Osobně bych předpis zcela ignoroval. Soudím, že je, minimálně v českém pojetí, vágní a naprosto nevymahatelný. Neexistuje ani žádný judikát, který by problematiku sběru citlivých údajů návštěvníků webu řešil. Jiná situace je samozřejmě Google, ten hlášku může u svých služeb vyžadovat jako součást smluvního vztahu nezávisle na legislativě.
assramm
Profil
Martin2:;bestik_63:
Tedy ale chápu to správněm že pokud je web jakkoliv zařazen do sledování googlem (admintools, analytics), hláška by se na webu měla návštěvníkům ukázat?

Četl jsem i toto žhavé téma: Cookies a EU - praktické řešení
Totiž můžu číst tuny textů o tom, jak rozpoznat jaké cookie jsou technické a netechnické - tedy na které se nařízení vztahuje, ale stejně, nejde v druhé řadě i o sledování právě uživatele díky např.Analitics?
Tedy vlastně už o to, že web má v sobě umístěný google sledovací kod? (ten mám totiž na všech webech, i jen několikastránkových, kde se jinak s osobními údaji nenakládá - pouze mne zajímá kolik lidí web navštíví).

Děkuji, jsem v tomto téměř laik a rád bych ten problém pochopil.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0