Autor Zpráva
RastyAmateur
Profil
Dobré poledne,

dnes u snídaně jsem s mamkou řešil, které semináře si mám zvolit do dalšího ročníku. Ve škole mě nejvíce baví matematika, fyzika a informatika, ovšem mamka chce, abych si vzal biologii a šel na medicínu. Že prý doktoři mají uplatnění, jsou žádaní a mají velký plat. Já bych nejraději dělal nějakého učitele matematiky, jenže učitelé mají dnes poměrně nízký plat.

Jedním z mých koníčků jsou webové stránky. Asi by mi nevadilo se tím i živit. Jen by mě zajímalo, jaký průměrný plat má nějaký kodér nebo programátor (PHP)? Je mi jasné, že je rozdíl mezi googlem a nějakou soukromou firmou, a že v česku ty platy nebudou asi zrovna nejvyšší, ale i tak by mě to zajímalo.

Nechci hledat na internetu, protože tam všude budou psát např. "Plat 25000 až 35000 měsíčně" atdatd, a realita taková, že je člověk rád za 20 hrubého... (To byl příklad - prostě bych rád nějakou průměrnou reálnou sumu čistého měsíčního platu).

Jsem si jist, že se na této diskusi najde někdo, kdo se tím živí, a když bude ochoten zveřejnit svůj plat, bylo by to super...

Za každé další informace ohledně programování a kódování jako povolání budu vděčný :-)

Děkuji
lionel messi
Profil
mmm, presunúť do Nezaradených dotazov o webe…
Moderátor juriad: Přesunuto, díky.

RastyAmateur:
Jen by mě zajímalo, jaký průměrný plat má nějaký kodér nebo programátor (PHP)?

Jednoznačne vyšší než priemerný učiteľ matematiky na ZŠ/SŠ.

Plat je obvykle vecou dohody. Na koľko si hodinu svojho času ceníš? Inak môže pomôcť aj Yuhůov článok.

Nechci hledat na internetu, protože tam všude budou psát např. "Plat 25000 až 35000 měsíčně"

Škoda, niekde uvádzajú aj konkrétne čísla
RastyAmateur
Profil
A je těžké najít práci v tomto oboru?
yFang
Profil
RastyAmateur:
Ve škole mě nejvíce baví matematika, fyzika a informatika, ovšem mamka chce, abych si vzal biologii a šel na medicínu
Důležitější přece je co baví tebe, chceš trávit zbytek života tím, že budeš dělat něco co nechceš, ale chtělo to po tobě okolí, nebo tím co tě bude bavit?

Že prý doktoři mají uplatnění, jsou žádaní a mají velký plat.
Nevím jestli se to dá říct takhle obecně. Než se doktor k tomu velkému platu dostane, jak dlouho musí studovat, kolik musí udělat různých atestací a tak podobně?

A je těžké najít práci v tomto oboru?
Určitě lehčí než sehnat ordinaci pokud chceš být praktický lékář. Obecně záleží spíš na tom, co člověk umí, než kolik má vystudováno škol a programátory dnes hledá snad každá firma, která se věnuje něčemu kolem programování. Další výhody můžou být třeba hodně flexibilní pracovní doba nebo možnost pracovat z domova, to doktor moc nemůže.
RastyAmateur
Profil
yFang:
Děkuji, ještě mám pár měsíců na rozmyšlení, tak snad se rozhodnu správně...
Keeehi
Profil
- studium je opravdu náročné. Bydlel jsem 2 roky s medikem a toho co se musí naučit na jeden předmět je opravdu hodně. Ukázal mi jednu knížku, co měl umět na zkoušku. Ta bychle měla 800 stran. Tolik jsem toho snad ani nepřečetl za celé moje studium na vysoké škole.
- co se týče peněz, tak mi říkal, že jedině soukromá praxe, tam se dají vydělat i miliony. Ale jinak je to prý bída. Co jsem našel teď, tak plat státního lékaře po 30ti letech v roce 2010 byl 30000 hrubého. Jako programátor to můžeš mít klidně jako nástupné plat.
- no a pak jsou tu věci jako zodpovědnost - Když programátor udělá chybu, většinou přijde firma maximálně o peníze ale nikdo neumře, když udělá chybu lékař jde o zdraví.
RastyAmateur
Profil
Keeehi:
Ten poslední bod - hezky řečeno :D

také děkuji za názor
juriad
Profil
RastyAmateur:
Přečti si tento seriál:
www.root.cz/clanky/vzdelavani-v-it-mzda-je-nadprumerna-rozhoduje-vzdelani/#ic=serial-box&icc=text-title

Záleží na tom, zda chceš být informatikem, programátorem, nebo kodérem. Mezi nimi je dost velký rozdíl i z hlediska finančního ohodnocení.
Během vysoké školy se dá sehnat spousta brigád, částečných úvazků, stáží a podobně, takže nějakou praxi si nejspíš seženeš už během studia. Pokud jsi opravdu dobrý, můžeš si po jejím absolvování říct jako nástupní plat někde přes 40 000. Každoročně máme na škole den firem, kde se jednotlivé IT firmy představují studentům a pomalu jim „trhají ruce“, aby šli právě k nim. To se samozřejmě týká programování v Javě, .Netu, nikoli PHP.
Taurus
Profil
Ještě přidám dobrý odkaz: navolnenoze.cz/blog/vysledky

Všecko už bylo pěkně řečeno a přidávám se, mám podobné zkušenosti s přáteli doktory i kodéry.
RastyAmateur
Profil
juriad:
Dobrý článek...

Nebylo by tedy dobré, abych se k těm mým slabým vědomostem přiučil ještě alespoň základy nějalého jiného jazyka?


Taurus:
Také děkuji..
juriad
Profil
RastyAmateur:
Teď bych se být tebou asi rozvíjel v jednom jazyku, bavíme-li se o programovacích jazycích. V tom PHP toho zdaleka ještě hodně nevíš. A až si budeš myslet, že znáš jazyk, buseš se muset v něm naučit slušně psát. Tím myslím především eleganci (aby to bylo přehledné), bezchybnost (že to bude fungovat pro všechny možné případy) a členění (dělit program do částí podle jejich funkce).

Na vysoké škole se pak naučíš hromadu programovacích jazyků, možná až do té míry, že ti bude jedno, v jakém jazyku píšeš. Naučit se další jazyk bude otázka dnů.

Máš-li rádši řešení různých úložek, než samotné programování, můžeš zkusit řešit KSP.

Jinak se samozřejmě věnuj angličtině, aby ti bylo jedno, zda je dokumentace/tutoriál/článek psaný anglicky nebo česky.
RastyAmateur
Profil
juriad:
Za ty KSP děkuji, určitě se na ně podívám. Doufám, že ty úlohy jsou řešitelné v php...
Keeehi
Profil
RastyAmateur:
Doufám, že ty úlohy jsou řešitelné v php
Jsou. Pokud ale chceš praktické úlohy i odevzdávat, musíš si vybrat z Pascal, C, C++, C# nebo Python.
RastyAmateur
Profil
Keeehi:
Zkusím to a uvidíme... Děkuji.
Chamurappi
Profil
Reaguji na RastyAmateura:
Ještě tu asi nikdo nezmínil, že se výše platu částečně odvíjí od místa, kde firma působí. Myslím, že třeba programátor v Sušici na tom bude v průměru hůř než programátor v Praze.

Že prý doktoři mají uplatnění, jsou žádaní a mají velký plat.
K tomu bych chtěl podotknout, že u různých profesí je různý tlak na zautomatizování činností a že zrovna lékaři patří spíš mezi ty ohroženější profese, protože jednak jde o životy, jednak narůstá komplexnost složení léků (protože jejich vývoj už do značné míry zautomatizovaný je). Tím nechci říct, že lékaři vymizí (podobně, jako to čeká profesionální řidiče), ale struktura jejich práce se pravděpodobně dost změní a hodnota těch těžce nabiflovaných vědomostí bude spíš klesat. Možná k tomu nedojde během šesti let, ale během tvého života nejspíš ano.
RastyAmateur
Profil
Chamurappi:
Také děkuji za názor.


Ještě bych měl dotaz k tý Sušici. Admini mají možnost vypsání IP nebo jak?


Popř. ještě jiný způsob jak zjistit město poskytovatele..

Moderátor juriad: Kdyby jenom to... ;-)
anonymníí
Profil *
RastyAmateur:
K tomu, co již bylo řečeno bych doplnil jen, že:

- Ne každý, kterého programování baví, je zároveň schopen se dostat na úroveň, s níž by se byl schopen uživit... podmínkou je třeba analytické myšlení, které ne každý má

- Zatím nejsi na úrovni, o které by se dalo říci, že bys něco uměl. Jestli se na ní někdy dostaneš, nevíme

- Programátor má obecně o polovinu až 100% vyšší plat než kodér. To samozřejmě neplatí vždy a všude, ale jako obecný odrazný můstek, plus mínus...

- Programátor není jen PHP programátor, dokonce nemusí být na webu. Programátoři mohou mít statitisíce měsíčně, stejně tak znám i PHP programátory, kteří pracují za 18 hrubého měsíčně (něco umí, ale má smůlu na lokalitu, kde bydlí, to už tu také někdo zmiňoval).

- Počítačové obory se strašně rychle vyvíjejí, technologie jdou vpřed. To platí i u lékařství (a skoro všude), ale ne v takové míře. Na druhou stranu, u počítače nejde (většinou) o život, ale jen o peníze...

K zamyšlení... zkus si sám sebe představit ve 30, 40, 50, 60 letech, že se budeš živit jako doktor. To představitelné je. Zkus totéž coby programátor. Nevím, jak se ti myšlenka neustálého psaní líbí, třeba ano. Musíš mít na paměti, že si vybíráš na celý život, ne koníčka na rok, nebo dva.
RastyAmateur
Profil
anonymníí:
No, mám ještě nad čím přemýšlet!!!

Juriad:
Tak já sem chodím s tím, že tu jsou hodní lidé, co mi chtějí pomoci, a ode dneška abych se bál co vše o mně víte :D
Keeehi
Profil
anonymníí:
Musíš mít na paměti, že si vybíráš na celý život, ne koníčka na rok, nebo dva.
To rozhodně není pravda. Ano, celkem důležité rozhodnutí to je ale neznamená to, že co si vybere teď bude muset dělat do konce života.
RastyAmateur
Profil
Keeehi:
On to myslel tak, že po 20 letech programování se nemohu rozhodnout, že bude lepší operovat :)
Jan Kozák
Profil
Plat a mzda není totéž.
Plat pobírají pracovníci v rozpočtovém sektoru – zaměstnanci státu, kraje, obcí a organizací, které tyto subjekty zřizují, např. nemocnice a školy. Výše platu je dána tarifem (který je složen z platové třídy – typ práce, a platového stupně – délka praxe) s příplatky (osobní příplatek za výbornou práci, příplatky za vedení či přesčasy). O platových podmínkách nemá smysl jednat, určuje je vláda.
Mzdu dostávají pracovníci v soukromém sektoru – zaměstnanci, jejichž zaměstnavatelem není stát (kraj, obec, …). Výše mzdy je věcí dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Pracující, kteří nejsou zaměstnanci, dostávají odměnu.
Tím se vysvětluje, proč některý lékař dostává víc než ostatní – on pobírá mzdu, zatímco ti druzí plat. Když si RastyAmateur s vidinou milionů slavně vystuduje na programátora a nechá se zaměstnat na úřadě, bude ve stejném režimu, na který si stěžují učitelé a doktoři. Naopak pedagog nebo lékař, kteří nepracují pro stát, se k těm milionům mohou dostat. Nebo taky k nule, že?

Chamurappi:
K tomu bych chtěl podotknout, že u různých profesí je různý tlak na zautomatizování činností a že zrovna lékaři patří spíš mezi ty ohroženější profese
Neřekl bych, že lékaři jsou ohroženější než kodéři či weboví „taky programátoři“.
A nesouhlasím ani s tím, co jsi napsal o poklesu hodnoty naučených informací. S nástupem počítačů by taky jeden očekával, že se zkrátí doba studií právníků, že se za jeden semestr naučí ovládat prográmek na vypisování předpisů a rovnou dostanou před jméno JUDr., za jméno Ph.D. a za práci nebudou dostávat víc než taková uklízečka (která taky může uklízet počítačem – CCleanerem :-D). Přesto studují stejnou dobu, učí se víceméně obdobný objem informací a odměny jim rostou. Pokrokové zkrácení studia v Plzni jim zatrhli… Právo je stále složitější (mimo jiné s přispěním globalizace), jde často o velké hodnoty, a přesto z toho procesu člověk nevypadl.

RastyAmateur:
Existují i nejrůznější kombinace informatiky a různých medicínských oborů. Jsou myslím perspektivní, ale nezabývají se zrovna skládáním webů…

Jako možnosti jsi uvedl učitele, lékaře a programátora. To jsou hodně rozdílné činnosti. Pokud máš rád lidskou společnost, mezi programátory nevydržíš. Jsou to totiž takoví rozbití lidé, kteří žijí ve vysněných světech, ten reálný nechápou a k smrti se ho bojí. Jestli ti třeba lezou na nervy dospívající děcka, po vystudování na učitele si rovnou zařiď rezervaci na úřadu práce.
Jistě se liší i v mnoha ohledech, které ani nejsem schopen vypozorovat.

Další poznámku zacílím na to, že se ptáš na průměrnou mzdu. Průměr je hodnota, která se snadno počítá, její výpočet je všeobecně znám (učí se na prvním stupni ZŠ) a moc pěkně se porovnává napříč regiony i profesemi. Avšak nemyslím si, že má pro tvé rozhodování byť jen orientační význam. Uvědom si, že „vinou“ jedinců, kteří pobírají třeba desetinásobek průměru, se většina pracovníků na průměrnou mzdu nedostane. Pokud bys navíc ignoroval své předpoklady vykonávat určité povolání, mohla by tě spíš zajímat hodnota 9900 Kč (minimální mzda) nebo 0 Kč (výše podpory, kterou bez práce dostaneš).

Tohle je důležité rozhodnutí, se kterým ti bohužel neumím pomoci. Přeji ti, ať si zvolíš povolání, které tě bude bavit a ze kterého budeš mít kupy peněz. :-)
RastyAmateur
Profil
Jan Kozák:
Také děkuji za názor. Něco na tom bude...

Jen si nemyslím, že se programátoři bojí reálného světa. To je snad na člověku a ne na profesi, jaký má člověk přístup ke společnosti
Str4wberry
Profil
Reakce na Jana Kozáka:

Tak ona je otázka, co je to ten reálný svět. Říct, že jsou to totiž takoví rozbití lidé, kteří žijí ve vysněných světech, ten reálný nechápou a k smrti se ho bojí jde asi o každé profesní či jiné skupině.
Jan Kozák
Profil
Omlouvám se za nedorozumění. Příspěvek jsem upravil. Věřím, že teď už tam nadsázku uvidí každý. :-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0