Autor Zpráva
printf
Profil
Navzdory mobilním technologiím se občas hodí mít některé informace z webových hezky "offline" na papíře. Třeba na výlet se hodí mít s sebou důležité organizační informace z různých mailů, informace o místě, mapy, vyhledaná dopravní spojení... Dříve stačilo označit části, které mě zajímaly, zkopírovat do textového editoru, upravit velikost písma a vytisknout přesně to, co potřebuji. V poslední době je to však stále složitější. Stránky jsou velmi interaktivní a animované, ale běda, jak chcete něco označit a zkopírovat. Některé části nejdou označit nebo se po zkopírování zcela rozsypou. Tisk pomocí nástroje webového prohlížeče zase neumožní mít informace z různých zdrojů na jednom listě a bez obtěžující grafiky tak, jak potřebuji. Například tisk map na seznamu jsem vzdal, mapa se vždycky vytiskla jinak než byla na obrazovce a jinak než jsem potřeboval.

Je to zvláštní, ale v této informační době jsem se musel vrátit k funkci PrintScreen a ořezávání v grafickém editoru. Pak mám plnou kontrolu nad tím, co tisknu. Máte také podobný problém, nebo jsem úplná rarita?
Mlocik97
Profil
Pokiaľ stránka nieje napsaná idiotom tak zvyčajne nieje problém tlačiť skrz virtuálnu tlačiareň do PDF, a následne môžeš každú podstránku zlúčiť ako stránky PDF do jedného súboru PDF.
Bubák
Profil
Mlocik97:
zvyčajne nieje problém tlačiť skrz virtuálnu tlačiareň do PDF
Pro doplnění, Gogle Chrome umí tisk do PDF nativně.

printf:
Já jsem při tisku seznamácké mapy dostal vždy to, co bylo na obrazovce, ale několikrát jsem požadoval tisk větší oblast, než vlezla na obrazovku.
Při požadavku na tisk seznamácké mapy se bygeveruje HTML strínky obsahující obrázek, parametry obrázku jsou, alespoň pro mne, docela srozumitelné. Nejsem si jistý, ale mám dojem, že omezení velikosti obrázků pro tisk je 5000×5000px, což "musí stačit každému.
Příklad: https://mapy.cz/screenshoter?width=1280&height=846&p=1&url=https%3A%2F%2Fmapy.cz%2Fturisticka%3Fx%3D17.9346571%26y%3D49.7135233%26z%3D9%26l%3D0

Univerzální návod na problémy s tiskem pravděpodobně neexistuje. Pravděpodobně nejvíce použítelný postup na problematické stránky bude na obrázky použít PrintScreen a na texty Ctrl+A, Ctrl+V.
printf
Profil
Virtuální tiskárna moc nepomůže. PDF bych stejně musel upravovat.

Při tisku seznamáckých map jsem měl největší problém, aby mapa vyplnila oblast stránky. Buďto se vytiskla v polovině stránky, nebo pruh mapy přesahoval vedle a vytiskly se dvě stránky a nějaká nezajímavá grafika okolo. Vytištěný obrázek měl nějaký základní poměr stran, takže tam něco po stranách chybělo nebo přečnívalo. A pak jsem měl problém s měřítkem, buďto se nezobrazily názvy, které jsem potřeboval a při přiblížení se už nevešla celá oblast. Tak jsem to vzdal, nastavil měřítko jaké mi vyhovuje a třeba šestkrát udělal PrintScreen, posunul mapu kousek vedle a výsledek pak slepoval. Připadal jsem si při tom jako v jiné době :-) ale s výsledkem jsem byl spokojen.

Zkopírovat všechen text na některých stránkách nepomůže. Ve výsledku získám změť tabulek a obrázků typu "Objekt1" a při kopírování bez formátování zase získám nepřehlednou změť textu, ze které musím vymazat ovládací prvky a text znovu naformátovat. Proto i tam je výhodnější kopírovat jako bitmapu to, co vidím na obrazovce (např. spojení na cd.cz).

Mám z toho takový nepříjemný pocit, že s používáním různých interaktivních nástrojů zaniká myšlenka přístupného hypertextu. Asi je to logické, protože například použitelné mapy by jako klasické neinteraktivní HTML neobstály. Přesto mám při kopírování bitmap a jejich ořezávání a sestavování do stránky zvláštní pocit, že něco nefunguje jak má...

Doplněno:
Tak jsem namátkou zkusil zobrazit náhled této stránky před tiskem v domnění, jak to bude dokonalé a překvapilo mě, proč jsou v náhledu vidět ovládací tlačítka "Odpovědět" "Citovat", vyhledávací box, rychlá navigace nebo box na odpovědi. Kdo by si tyto věci chtěl tisknout? Kdysi, když jsem se zabýval psaním HTML, tak jsem tyto objekty ve stylu pro tisk schovával, ale asi už je jiná doba :-)
M4n
Profil *
Odpověď na titulek je ne. Je spousta služeb nebo i nativních způsobů, jak stránku uložit a/nebo synchronizovat do mobilních zařízení pro pozdější/offline použití.

A co se týče tisku dokumentů, je podle mě situace mnohem lepší než před časem. Weby jsou běžně optimalizovány pro různé šířky viewportu a vedlejším efektem je, že se docela dobře vejdou na papír i když se autor webu na nějaké tiskové styly vyprdne. Rozhraní webových aplikací samozřejmě tisknout nešlo dřív, nejde pořádně teď a nepředpokládám, že by se to v budoucnu změnilo.
printf
Profil
Možná jsem se měl zeptat "Tisknete někdy webové stránky?".

Uznávám, že není příliš důvodů mařit papír a toner něčím z webu. Avšak každé mobilní zařízení lze uvést do nepoužitelného stavu v tu nejnevhodnější dobu, takže je dobré mít na cestách důležité informace "zálohované" na papíře. A to se týká i výstupů z webových aplikací. Jakožto spořivý člověk nechci mít na papíře neužitečné informace, reklamy, ovládací prvky, zbytečně velké či nečitelně malé písmo. Autoři některých webů to vidí podobně a optimalizují, zatímco jiní nejspíš vůbec netuší, že existují styly pro tisk. Proto to řeším upravováním screenshotů stránek. S využíváním hypertextu pro rozhraní webových aplikací se původně nepočítalo, ale to už je život...
Tomášeek
Profil
printf:
Nějak nevidím smysl tohoto topicu. K čemu ti bude, že budeš mít 10 čárek pro "Ano, tisknu z webu" a 15 pro "Ne, netisknu"? Jak to vyřeší tvůj problém, resp. to, že některé stránky mají tiskový styl dobrý dobrý, jiné horší a jiné vůbec?

Co se této stránky týče, nevidím důvod, proč by ji bylo nutné či vhodné tisknout. Na papíře se těžko diskutuje online.
printf
Profil
Můj problém s tiskem jsem si vyřešil sám. To řešení však považuji za trochu zoufalé a zajímalo mě, jestli podobný problém má i někdo další a jak ho řeší. Dotaz, zda někdo tiskne webové stránky z toho vyplývá a uspokojí mou zvědavost, jestli dnes má vůbec smysl stránky optimalizovat pro tisk nebo jestli je to přežitek. Kde jinde tuto otázku položit než na fóru, kde často diskutují návrháři webů?

Nejde o diskutování na papíře ale o rychlé vytištění některých užitečných informací, které se v diskusi mohou objevit. Toto diskusní fórum je na internetu úctyhodně dlouho a snad ještě dlouho zůstane, ale na miniBB běží i jiné diskuse, které mohou kdykoliv zmizet z internetu.
Kcko
Profil
printf:
Já si dělám archiv zajímavých článků (návody, tutorialy, příklady ...) už od doby co se věnuji webdesignu a programování. Prostě si stránku pres CTRL + S uložím na disk. Jsou služby jako např. POCKET, kam si článek můžeš uložit a i kdyby zmizel z netu tak tam bude. Papír mi už trošku jako přežitek půjde. Když děláme nové weby tak tiskové styly na míru děláme vždy jen na přání klienta a týká se to webů, u kterých to má smysl (jinak jsou nalinkované defaultní obecné tiskové styly).
Tomášeek
Profil
printf:
Míra tištění webů (a tedy i nutnosti tvořit tiskový styl) se liší dle oboru a cílové skupiny. Inzeráty realitky si možná vytisknu, abych ho ukázal zbylým členům domácnosti, informace o školení, kam jsem objednal kolegy také (kdy, kde, o čem). Novinový článek nebo diskusní fórum tisknout nebudu. Mapu také pravděpodobně ne, spíše itinerář, když už.

Jestli tě zajímá, jestli si lidé na tvém webu tisknou, zkus to měřit. Nevím, jestli jde nějak odchytit přímo Sobour > Tisk, ale kombinace Ctrl+P by měla jít. Pokud přidáš navíc k článku odkaz "Tisknout stránku", lidé budou využívat to. Pak uvidíš, kolik lidí si tvou stránku vytisklo (ať už absolutně, nebo relativně vůči jejich počtu).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0