Autor Zpráva
faxatel
Profil *
Dobrý den, omlouvám se, že tohle téma překračuje hranice tvorby webu jako takového, ale souvisí to s ním. Do budoucna bych rád provozoval web na doméně prijmeni.cz (s mým příjmením). Zpočátku spíš osobní blog, později možná na byznys. Nejvíc mě na tom ale láká možnost mít e-mail jmeno@prijmeni.cz. Problém je v tom, že je doména v tuto chvíli zaregistrovaná. Registrace proběhla v roce 2019, pokud si to dobře pamatuju, až do roku 2020 tam byla krátká vizitka s kontaktem. Minimálně poslední rok a půl je doména nasměrovaná na výchozí stránku registrátora a je tam jen informace o tom, že doména byle registrována. (občas jsem stránku navštívil a teď i zpětně ověřil na archive.org) Expirace domény má být zhruba za 4 měsíce. Bohužel nevím, jestli doménu v minulosti prodlužoval nebo ne.

A teď by mě zajímal váš názor - je dobrý nápad kontaktovat majitele teď před expirací a zkusit se s ním domluvit? Na adrese zřejmě nikdy nebude provozovat žádný web, má asi deset dalších webů s podobnou historií (nejprve krátká vizitka s jeho jménem), poslední rok a půl nic. To mi trochu smrdí spekulantsvím a bojím se, že na mně bude chtít za každou cenu vydělat, a doménu si bude prodlužovat tak dlouho, dokud nepřistoupím na jeho cenu. Pokud bych to ale nechal být, je tu možnost, že doménu buď prodlouží nebo se někomu podaří doménu zaregistrovat dřív.
Keeehi
Profil
Ano, to tak prostě je. Já bych zkusil teď počkat jestli ji prodlouží nebo ne. Když expiruje, tak je tam ještě měsíc ochraná lhůta ve které se musíš rozhodnout, zda se ji budeš pokoušet registrovat sám nebo zda si na to najmeš firmu která se zabývá registrací expirovaných domén.
Pokud si ji prodlouží tak nemáš jinou možnost než dotyčného kontaktovat a domluvit se s ním. Ať už to drží z jakéhokoliv důvodu, i kdyby na tom chtěl vydělat, jinou možnost prostě nemáš.
Kajman
Profil
Jestli znáte i jiné jeho domény s příjmením, zaregistujte si nový email s vymyšleným jménem. A tím se zpetejte na jinou podobnou doménu. Získáte přestavu o částce a nebudete upozorňovat na tu jednu, po které toužíte.
faxatel
Profil *
Děkuji za rady, asi tedy poškám, co bude a v mezičase zkusím zjistit jeho ceny.
Andrej.B
Profil
faxatel:
kukam po podobnej uz 10 rokov. Cena je dana na cca 2000 eur. takze nie je šance, ale vzdy pozeram, ked ma expirovat :)
anonym_
Profil *
Andrej.B:
Cena te, o kterou stojí tazatel, muže by i řádově méně. Cena domén není pevně dana a třeba bude volna za tisícovku. V korunách. Nebo taky za deset tisíc v eurech. Nebo vůbec.
Giga
Profil
Je tolika jiných tld ... a skoro zadarmo. Např. eu.
Oprostil bych se od cz a pořídil bych něco dostupného ;)
RastyAmateur
Profil
Případně .tk je úplně zdarma, když už jedeme na cenu.
Giga
Profil
.tk zdarma?

faxatel
pokud bych se jmenoval třeba Klepl, zvážil bych registraci domény kle.pl :D
RastyAmateur
Profil
Giga:
Ano. Tedy pokud vím, tak v poslední době (nevím, jak dlouhé poslední době) mají nějaké problémy a registrovat u nich domény nejde z technických důvodů vůbec, ale jinak na dot.kt si můžeš zaregistrovat .tk doménu na 1 rok zdarma. Po roce si jí můžeš opět zdarma prodloužit. A pak zase a pak zase... Platí se jen v případě, že jí chceš mít rovnou na více let dopředu a nebo když chceš mít prémiovou doménu (pod 4 znaky, nebo tak nějak).

Také si nejsem jistý, jaké všechny DNS záznamy tam jdou nastavit.

Snad to ještě funguje. Já si jednu registroval asi 4 roky nazpátek, kdy jsem se s DNS teprve učil a chtěl jsem si nejprve cvičně vyzkoušet, jak se s tím pracuje.
anonym_
Profil *
RastyAmateur:
Tak on pokud to má být vážně myšlený projekt, tak ten na .tk doméně nedává smysl. Ani zhůvěřilosti typu "kle.pl".

Pokud se mi moje doména na .CZ zdá drahá, vyberu jiné jméno na .CZ. Budovat brand na .EU doméně, pokud je .CZ doména stejného jména obsazená, je nesmysl (lidi budou chodit automaticky na .CZ).
Kajman
Profil
Může být pak levnější si změnit příjmení, na nějaké, které je v doméně .cz volné :-)
RastyAmateur
Profil
Samosebou souhlasím. Zmiňoval jsem to jen ze zajímavosti a z toho cenového pohledu :)
faxatel
Profil *
Děkuju za zajímavou diskuzi. Nakonec jsem zkusil otestovat dvě domény pod jiným jménem a cena byla vcelku příznivá. Problém ale byl, že jsem z e-mailů pochopil, že ten člověk má s doménami v blíže nespecifikovaném časovém horizontu nějaké plány. Těžko říct, zda šlo jen o snahu urychlit obchod nebo ne.. Pak jsem si udělal menší průzkum dalších potencionálních zájemců a našel jsem minimálně jednoho, který by teoreticky mohl mít podobné plány jako já (má příjmení-něco a doména mu expiruje za 4 měsíce). Rozhodl jsem se zbytečně neriskovat, že bych o doménu mohl nenávratně přijít, a ačkoliv jsem původně plánoval počkat, co bude po expiraci, nakonec jsem se rozhodl oslovit prodejce přímo svým jménem o mou konkrétní doménu. Tady chtěl teda víc peněz než u předchozích dvou domén, ale po vzájemné domluvě se nám podařilo ujednat cenu, která byla přijatelná pro oba. Takže jsme podepali smlouvu, poslal jsem peníze, a doménu jsem ještě ten den měl. Bál jsem se zariskovat, ale v tomhle případě se to vyplatilo..

K vaší diskusi - doména eu (com, info, biz,..) už je zaregistrovaná a pro tk nebo cokoliv jiného tu moc nevidím význam. Pamatuju si, když jsme jeden náš projekt rozjeli na doméně .info, tak nám asi 50% lidí nesmyslně do adresy cpalo .cz (cca 5 let zpátky). Z toho důvodu zatím novým koncovkám v Česku moc nevěřím a chci mít co nejvíc věcí na cz, maximálně eu. Pro podobu zmiňovaného "kle.pl" tady není moc prostor, protože to vnímám spíš jako vhodnou volbu pro nějaký zkracovač URL než pro vážně myšlený projekt. Navíc ta má koncovka ani neexistuje a do icannu se mi kvůli tomu fakt psát nechce :D Tuším že jejich ceník by byl mnohem dražší než kterákoliv jiná varianta. Do budoucna bych rád obsadil i verzi mé domény na .eu, ale vzhledem k tomu, že eurid neuvádí expirace, těžko říct, zda je doména předplacena jednorázově na několik let nebo to držitel prodlužuje před expirací. Žádný obsah tam držitel ale nemá (krom hlášky "doména zaregistrována"), takže by to mohlo teoreticky vyjít. Popravdě mi ta eu verze v tuhle chvíli nepřijde až tak moc zajímavá. Navíc po koupi té cz verze teď na nějaké vyjednávání o ceně nemám peníze :D
Keeehi
Profil
faxatel:
Navíc ta má koncovka ani neexistuje
TLD .pl existuje a mají ji naši severovýchodní sousedé.
faxatel
Profil *
Nemám na mysli .pl, mám na mysli koncovku v podobě posledních dvou písmen mého příjmení. Tahle koncovka neexistuje. Respektive existovala, ale už byla zrušena.
Keeehi
Profil
faxatel:
Ah, ok. To jsem to jen špatně pochopil. Ono obecně to pro přijímení moc nefunguje. Když jsem vyzkoušel 20 nejčastějších příjmení, tak .ova pro ženy neexistuje. .va sice existuje ale získat doménu vatikánu bude téměř neproveditelné. .na už je na tom lépe, ale jde o jednu z nejdražších TLD na světě (cca 5000 $). Takže jediní, komu se to povedlo jsou vese.ly a vese.la.
RastyAmateur
Profil
faxatel:
Mohl bych se ze zvědavosti zeptat, za jakou cenu se ti podařilo doménu odkoupit (pokud nechceš uvádět, tak alespoň přibližně, 1-5k nebo 10-20k)? Pokud to nechceš psát, tak samosebou chápu, ale zajímá mě to, abych věděl, v jakých řádech se ty ceny pohybují, ačkoliv rozumím, že je to případ od případu...
faxatel
Profil *
RastyAmateur:
Dohodli jsme se na 10 tis. Kč. Když jsem se o té cenovce zmínil před známým, okamžitě mě nazval deb*lem, ale za mě je to férová cena. Dokázal bych si ji představit i za víc. Beru to spíš jako investici, protože mám teď krátký, jednoslovný a opravdu zapamatovatelný název cz domény, což moc lidí nemá. A největší radost mám fakt z toho e-mailu jmeno@prijmeni.cz, který už pár dní aktivně využívám. Ale nevím, jestli ti ten údaj k něčemu bude, jak píšeš, je to případ od případu a každý to dává za jinou cenovku - viz třeba příspěvek od Andrej.B, kde za jeho doménu chtějí 2000€. Ještě doplním, že moje příjmení s koncovkou com je taky na prodej, ale tam za to chtějí 350 tis USD. Trochu rozdíl..
anonym_
Profil *
faxatel:
Není tajné, jak se jmenujes? 350k USD za jakékoliv české příjmení .com mi přijde jako nesmysl. Nebo snad maďarské? :-) (tipuji končící na cs, třeba Kovacs)
faxatel
Profil *
anonym:
Popravdě bych moje příjmení nerad prozrazoval, líbí se mi být alespoň někde anonymně.. Ta cena za com samozřejmě nesmyslná je, navíc moje příjmení v překladu do angličtiny nic neznamená. Takže je vhodná tak maximálně pro lidi, kteří se tak jmenují. Samozřejmě ale platí, že cena domény je taková, na jakou ji vyčíslí současný držitel. Pokud si věří v tom, že mu za tohle jméno někdo takovou raketu zaplatí, fandím mu.. Reálně ale pochybuju, že se někdo takový najde.
RastyAmateur
Profil
faxatel:
Jo, tak za tu cenu bych to bral asi taky. Moje příjmení drží již od roku 1999 nějaká reklamní společnost, ta by si to nacenila asi řádově výše, pokud vůbec... :)
anonym_
Profil *
faxatel:
Škoda. Ceně 7,5 mio Kč za tuctovou českou doménu nevěřím (ale budiž, nemusíme se v tom dále šťourat).


RastyAmateur:
To záleží, jestli to má jako brand (= stejné jméno majitele, firmy), nebo ji drží na případný přeprodej. Pokud brand, tak je jasne, ze ji neprodaji.
faxatel
Profil *
Zase jestli to jen drží, ale nevyužívají, zřejmě to budou mít na kšeft. Jestli ano, mají teda velkou výdrž.. Jestli to fakt nepoužívají, zkusil bych firmu pogooglit a zjisti, zda je tam někdo s podobným jménem nebo jestli nemají nějaký produkt s tím názvem. Jestli ne, minimálně bych se zkusil zeptat na cenu, třeba to dají levně, když se jim za ta léta nepodařilo s nikým dohodnout..
RastyAmateur
Profil
Na 99% je to týpek, který po sobě pojmenoval firmu ("Reklamy Jan Novák"...), takže ani nemusím zkoušet a vím, že jsem bez šance. Já to ve výsledku k ničemu nepotřebuji, tudíž mě to tolik nemrzí, ale jak sám píšeš - mít email "jan@novak.cz" je prostě nice-to-have.
anonym_
Profil *
RastyAmateur:
Tak podle tvé přezdívky zde by to mohla byt i doména amater(i) bodka cz (pardon, neodpustil jsem si to) :-)
RastyAmateur
Profil
anonym:
I o tu jsem měl zájem, ovšem, jak píšeš... Myslím si, že než doménu získat, bylo by pro mě snazší se dostat do této, ehm, pracovní skupiny a získat tak "firemní emailovou adresu" :-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0