Autor Zpráva
JsonKody
Profil
Kdysi jeste na stredni,
okolo roku 2006 (tusim) jsem se z JPW naucil behem 14ti dnu jak udelat jednoduchy web v HTML a CSS.

Tou dobou byli mymi internetovymi vzory a idoly Yuhů a Pixy nebo Dero ci Davidek Grudl :)
Ale k samotnemu programovani jsem se dostal az mnohem pozdeji docela nahodou.
No abych to zkratil, dnes jiz jako "profesional" xD jsem se sem vratil, takrikajic ke svym korenum,
abych se podival co se tu deje po vsech tech letech.

Behem asi sedmilete kariery prevazne web-developera jsem trpel jednim mensim prokletim a sice, ze jsem jakozto
kompletni samouk nikdy nepracoval s nekym, kdo by o danem tematu vedel vic nez ja. Neustale jsem se drapal
nahoru sam jen s pomoci ucitelu na internetu.
Delal jsem jen v 'mikro' dvouclennych tymech, kde mel vzdy jeden na starost backend a druhy frontend a tak
temer vse co znam mam jen z internetu od moudrejsich lidi z kurzu a knizek.


No k moji otazce. Existuje nekde na ceskem internetu misto, kde se sdruzuji pokrocilejsi programatori, developeri atd.
nebo jsou vsichni na anglickych forech typu reddit, Stack Overflow apod.?


Jeste to upresnim:

Pokrocilejsi ohledne modernich webovych technologii, anebo obecnejsiho 'programovani'.
A nepocitam do toho treba PHP, proste protoze uz mam hodne zainvestovano do JS ekosystemu, a na backendu me zajimaji jine veci - to jen rikam pokud by to bylo forum ciste o PHP xD

A zahledl jsem kdysi kdesi nejake "péhápkaře" :)
Ti urcite budou dobri, ale zrovna v necem co me tolik nezajima - pokud teda resi prevazne PHP a nic moc jineho, napr. vim ze Laracasts puvodne bylo ciste o PHP ale prerostlo do zajimaveho projektu i o dalsich technologiich.
anonym_
Profil *
JsonKody:
A proč zrovna český? V tomhle oboru se bez ENG neobejdeš.
RastyAmateur
Profil
U tohoto jsem si vzpomněl, že existuje nějaké Pražské Pyvo. Nikdy jsem tam nebyl, takže nevím, jak to vypadá, ale určitě tam budou pokročilejší programátoři. Ačkoliv to bude asi hodně o Pythonu, věřím, že všichni budou znát i něco více. Jestli jsi z Prahy, můžeš to zkusit :-)
JsonKody
Profil
anonym:
Ano ja vim - na ceskem internetu se podstate uz vubec nepohybuji, kdyz nepocitam cz/sk Twitch scenu :D
Prave proto se ptam.

Nasel jsem par mist ale jsou tam prevazne zacatecnici, a kdyz nahodou nekdo je pokrocilejsi, tak v necem jako Java nebo C nebo tak, zadny React/Vue/Next/Svelte/Solid/Node/Deno/JS apod. developer.
Skoro to vypada ze se vsichni poradni JS developeri v cechach pridali k typickym C/C++ Dark Matter Developers :D

Ale realistictejsi mi prijde spis teorie, ze jsou proste vsichni na anglickem webu, stejne jako ja :/
Ja si v podstate nikdy s nikym normalne v cestine nepokecal o tom vsem co delam, umim a kazdodenne resim protoze vsichni okolo me tomu budto vubec nerozumi,
nebo v pripade tech par kolegu to neni jejich parketa. Napr. ted mam sikovnou kolegyni ktera ale dela jen Oracle a PL/SQL.


RastyAmateur:
Diky, taky jsem o nem kdysi zaslechl, ale Python je porad pomerne dost vzdalenej frontendu, co se me tyka je to sympatictejsi PHP :) (jj, vim ze je to mnohem vic nez jen backend jazyk)
Mozna se tam stejne vydam, protoze to zatim vypada jako jedina moznost.

Tohle bych tam mohl pustit: Fireship - Mojo

Btw v PHP a Pythonu jsem udelal svoje uplne prvni programy ever - jako uplne prvni knihu jsem si koupil knihu o PHP a dost me rozcarovalo, ze si autor myslel ze uz budu umet nejake HTML/CSS xD
Ja myslel ze proste PHP udela vsechno.
O neco pozdeji jsem pro mladsi sestru udelal v Pythonu miniprogramek ve kterem si mohla procvicit scitani do sta.
Umelo to nastavit pocet prikladu, ale pamatuju si ze jsem nedokazal udelat ani poradne znamkovani.
Kcko
Profil
JsonKody:
Neznám nic a to se snažím mít velký přehled a záběr. Ideální je si vlézt na DISCORD do příslušné komunity (jsem na kanále o Vue.js, Alpine.js, Tailwind.css a nějakých JS větších kanálech) a občas čtu, občas poradím, párkrát jsem se taky zeptal, dá to clověku hodně.


Český rybníček je moc malý (btw na Discordu jsou i Frontendisti a Vue.js/CZ, ale tam chcípl pes).
N71
Profil *
Pokud jde o JavaScriptové/NodeJS frameworky, co je špatného na oficiální dokumentaci? Připadá mi zpravidla vyčerpávající a se spoustou příkladů. Nikdo na světě ti nenabídne víc. Webové vanilla-technologie pokrývá dost dobře MDN. A v případě nejasností je tu přece StackOverflow.

Učit se něco z fan-stránek, nebo nějakých obskurních komunit, je dneska dle mého soudu už dost démodé, Yuhů promine.
Kcko
Profil
N71:
Nemusí být nutně vždy pravda. Navštěvuji pravidelně X fanouškových blogů o různých webových technologiích či jazycích a mnohdy tam jsou věci vysvětleny lépe než v ofiko dokumentaci.
Lepší příklady / víc příkladů, advanced věci a tak ...

Jinak ano, např. zdejší JPW už je dávno out ;-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0