« 1 2 »
Autor Zpráva
Acci
Profil
Začínám se poohlédat po Linuxu, ne že by mě moje Windows XP nestačily nebo nefungovaly, ale chci vyzkoušet i něco nového. Pár distribucí jsem už zkoušel (Mandrake, Live Danix, Live SuSe, Live Slax), ale jelikož se jednalo většinou o Live, kde se nedalo ukládat nastavení, tak jsem toho moc nevyzkoušel. Dneska jsem zkoušel Slax a vypadal velmi zajímavě, škoda že nejde naistalovat na HDD. Hledám tedy distribuci podobnou Slaxu, která by měla jednoduchou instalaci, nejlépe pokud by bez problémů rozpoznala hardware, pokud možno rozhraní KDE (není podmínkou, ale velmi se mi líbí) a nejdůležitější je, aby vše bylo v češtině. Pokud by uměla i jednoduchou instalaci software, bylo by to úplně nejelpší.
Anonymní
Profil *
Hledám tedy distribuci podobnou Slaxu

Slackware?
thingwath
Profil
Když jde o KDE, asi by to mělo být SUSE nebo případně Kubuntu. Obvykle samozřejmě doporučuju Fedoru / RedHat / klony, ale tam se klade důraz spíš na Gnome. Ne že by to nešlo, samozřejmě. Každopádně všechny ty distribuce jsou zaměřeny na desktop, lokalizace tam je a nabízejí bohaté repozitáře softwaru.

Slackware je ten poslední Linux který bych šel někomu doporučit :-)
Acci
Profil
thingwath
Samozřejmě, že to nemusí být jen KDE, ale všechny distribuce ho měly nastaveny jako výchozí. O Kubunu jsem uvažoval, jen jsem si nebyl jestý, jestli obsahuje českou lokalizaci.
tpikalek
Profil
Určitě bych doporučil SuSE. V současné době je verze 10.0, ale za několik dní má vyjít 10.1. Já mám raději KDE, které v SuSE běží lépe.
Pokud nemáš nějaký exotický HW, neměly by s ním být problémy. Problém bude ale určitě u 3D acelerace, ani mě se ji po půl roce ještě nepodařilo rozchodit. Další problém by mohl být s modemy ap.
Po instalaci ti samozdřejmě nepůjdou přehrávat mp3, filmy...musíš si stáhnout libxine, win32codecs a další balíčky (YaST už je vyřeší sám podle závislostí) například z packmana.
karel
Profil *
kubuntu je lokalizovane.
nevim jak ted (breezy badger) ale hoary hedgehog se musel nainstalovat anglicky a cestinu doinstalovat nasledne.
jozob
Profil
tpikalek
"Problém bude ale určitě u 3D acelerace, ani mě se ji po půl roce ještě nepodařilo rozchodit."
Ak máš kartu od NVIDIA, nemáš problém. Na webe majú ovládače aj pre Linux. A neviem, ako by malo toto záviseť od distribúcie.

Acci
Ja Ti doporučim ako každému začiatočníkovi Gentoo. Máš všetko pod kontrolou, všetko máš optimalizované pre svoj systém. Ale musel by si sa s počítačom rozlúčiť na pár dni (kompilácia).
tpikalek
Profil
Ak máš kartu od NVIDIA, nemáš problém.
Matrox G550 :o) Na přibaleném CD byly nějaký ovladače, ale starý. Tak jsem si stáhnul a zkompiloval nový z matrox.com, ale stejně to nejede...

Gentoo bych moc nedoporučoval, má dost složitou instalaci. Já jsem ho ještě nikdy nepoužíval, protože se mě vždycky sekla instalace při vytváření souborových systémů. Jak dlouho asi trvá ta kompilace u 1GHz Athlona?
halogan
Profil
> Ja Ti doporučim ako každému začiatočníkovi Gentoo. Máš všetko pod kontrolou, všetko máš optimalizované pre svoj systém. Ale musel by si sa s počítačom rozlúčiť na pár dni (kompilácia).
No, pravda to bohuzel je. Instalace je sice celkem trivialni (tak 1-2 hodiny), ale veskera kompilace a vybirani baliku muze zacatecnikovi zabrat dost casu. Osobne doporucuji SUSE, ktere je privetive a takrka vse tam funguje (ale nestasim Yast). Kubuntu mi prijde take velice kvalitni, dle me jeste lepsi.
jozob
Profil
tpikalek
"Jak dlouho asi trvá ta kompilace u 1GHz Athlona?"
Hotový systém (jadro, služby, xka, desktopové prostredie + nejaké tie základné aplikácie) = cca týždeň. (nie čistého času, čistý čas je niekoľko dní)
WanTo
Profil
To je zajímavé, kamarád měl Gentoo na 300 MHz a kompiloval s optimalizací pro svůj procesor tři dny čistého času.
thingwath
Profil
Jde asi o to co. C++ příšery typu KDE, OpenOffice.org a jim podobné, to může být na sakra dlouho.
WanTo
Profil
C++ příšery typu KDE, OpenOffice.org
Není OpenOffice z části i v Javě?
thingwath
Profil
Je, ale zase ne z takové části, aby neplatilo co jsem říkal :-)
Hugo
Profil
thingwath

Jojo, kompilace OOo je skutečně zážitek.
bojars
Profil
Jojo, kompilace OOo je skutečně zážitek.

Bafnite už niekto na mňa, čo je to tá "kompilácia"....
thingwath
Profil
Kompilace? To je zhruba proces zdrojovy kod -> spustitelny kod :-)
Hugo
Profil
bojars

http://www.zive.cz/slovnik/Default.asp?EXPSDIC=kompilace
jozob
Profil
Skúste si skompilovať K3B :-)))
tpikalek
Profil
Já kompiluji jenom to, co se nedá sehnat jako RPM balíček, tj. třeba Alsa 10.0.11, Yakuake... Je to podle mě zbytečně zdlouhavý způsob instalace a navíc se to pak dost těžko dá zase odstranit.
Hugo
Profil
tpikalek

A co make uninstall?
WanTo
Profil
a navíc se to pak dost těžko dá zase odstranit.
Na Gentoo to není problém :)

Jinak kompilace má jednu ohromnou výhodu - můžeš optimalizovat přímo pro svůj procesor. Slyšel jsem takové "legendy" o tom, že někomu naběhne KDE za 4 sekundy a to nemá ani nijak rychlý počítač.
tpikalek
Profil
Slyšel jsem takové "legendy" o tom, že někomu naběhne KDE za 4 sekundy a to nemá ani nijak rychlý počítač.
Já mám SuSE 10.0, KDE 3.5.2 a jsem tam od přihlášení za 15 sekund. =o(

Jinak kompilace má jednu ohromnou výhodu - můžeš optimalizovat přímo pro svůj procesor
Já jsem si nedávno zkompiloval jádro a zdá se mě to trošičku rychlejší. Může to být tím?

A co make uninstall?
Hmm, to neznám. Ale nemusel bych si nechávat někde uložený zdrojáky, konfiguraci kompilace a tak?
thingwath
Profil
Pouzivame-li distribuci zalozenou na RPM, kompilujeme tak, ze tvorime RPM balicky :-) Kdyz se mi teda nechce psat specfile, tak to nainstaluju nekam k sobe, abych nedelal neporadek.
WanTo
Profil
Já jsem si nedávno zkompiloval jádro a zdá se mě to trošičku rychlejší. Může to být tím?
Určitě. Když se správně nastaví kompilátor, tak to může být ještě rychlejší.
Hugo
Profil
tpikalek

Na ten uninstall stačí imho jen makefile, aby věděl, kam má pro co šáhnout.
tpikalek
Profil
Na ten uninstall stačí imho jen makefile, aby věděl, kam má pro co šáhnout.
No, já to radši zkoušel nebudu, protože už jsem si párkrát "omylem" odinstalovat (prostě smazal) jádro.
Kompiluji jenom to, co vím, že bude opravdu k něčemu dobré, abych si nesvinil systém zbytečně. Ale s temi RPM balíčky je to dobrý nápad ;-)
jozob
Profil
Čo sa týka tej optimalizácie... Keď som inštaloval Gentoo, nastavoval som nejaké flagy kompilátoru. Udáva sa tam presný typ procesora. AFAIK, kompilátor sa v tom prípade nemusí vyhýbať novším inštrukciam, ktoré na starších procesoroch nie sú. Ak už sťahujete skompilované verzie balíčkov, musia byť skompilované tak, aby fungovali na starších procesoroch --> nevužijú sa výhody vášho nového procesoru. (asi tak tomu chápem, ak to tak nie je, opravte ma)
WanTo
Profil
Jinak na SUSE se vyplatí povypínat takový služby, jako třeba Postfix. Ty akorát zabírají místo v RAMce a stejně je nikdy nevyužijete.
llook
Profil
Když už se bavíme o odinstalaci programů instalovaných ze zdrojáků, cože nikdo nezmínil tohle?

./configure
make
su
checkinstall make install
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0